Nawet 4 tysiące złotych na dziecko. Rusza nowy projekt "Za życiem"

2023-12-18 9:49

Projekt "Za życiem" to specjalne świadczenie, które będzie przysługiwało tylko niektórym rodzicom. Oferuje ono nawet 4 tysiące złotych wsparcia dla osób, których dzieci przyszły na świat po powikłanych ciążach.

Dodatkowe świadczenie dla rodziców
Autor: Getty Images Niektórym rodzicom w 2024 roku będzie przysługiwało dodatkowe wsparcie

Jednorazowe świadczenie 4 tysiące złotych to dodatkowa forma wsparcia dla rodziców. Będzie ona dedykowana tylko tym osobom, które potrzebują wsparcia i spełniają warunki programu "Za życiem".

Ponad 1500 zł zwrotu podatku DLA WSZYSTKICH! Ogromna ulga podatkowa na internet

Co to jest projekt "Za życiem"?

Program "Za życiem" oferuje pomoc osobom niepełnosprawnym oraz wsparcie ich rodzin. Jednym z jego elementów jest pomoc kobietom w ciąży (w tym powikłanej) oraz mamom po porodzie, w trakcie którego doszło do komplikacji. Celem programu jest nie tylko zwiększenie dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej, ale i udzielenie wsparcia psychologicznego oraz finansowego.

Do kogo kierowany jest projekt "Za życiem"?

Projekt kierowany jest do rodziców dzieci niepełnosprawnych, kobiet w powikłanej ciąży oraz matek dzieci, które urodziły się z niepełnosprawnością. "Za życiem" ma także wspierać rodziny dzieci z nieuleczalną wadą letalną, a także rodziny, w których małoletnie dziewczynki zaszły w ciążę.

Formy wsparcia projektu "Za życiem"

Program udziela kompleksowego wsparcia rodzinom dzieci niepełnosprawnych. Oferuje:

  • wsparcie psychologiczne,
  • wsparcie w wykonywaniu codziennych obowiązków,
  • 120 godzin opieki wytchnieniowej,
  • wsparcie aktywizacji zawodowej opiekunów osób niepełnosprawnych,
  • zapewnienie opieki dziecku,
  • pierwszeństwo w zakupie potrzebnych leków,
  • wsparcie mieszkaniowe.

Oprócz tego niektórzy rodzice mogą otrzymać dodatkowy zastrzyk gotówki.

Kto otrzyma jednorazowe świadczenie 4 tysiące złotych?

Jedną z form wsparcia jest dodatkowe wsparcie finansowe. Cztery tysiące złotych mogą otrzymać rodziny z dzieckiem posiadającym zaświadczenie o ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniu albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu. 

Aby otrzymać pieniądze, należy spełnić następujące warunki:

  • posiadać zaświadczenie lekarskie potwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie dziecka lub nieuleczalną chorobę powstałą w ciąży bądź podczas porodu,
  • posiadać zaświadczenie, że matka od 10 tygodnia ciąży (lub wcześniej) do momentu porodu była pod opieką lekarza (dotyczy wyłącznie rodziców biologicznych),
  • złożyć wniosek w terminie do 12 miesięcy od dnia narodzin malucha w urzędzie gminy

Czytaj: Mamo, nie przegap tej ulgi podatkowej. Zadbaj o swoje finanse

Zastanawiasz się, czy wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim? Czasem ta decyzja jest podejmowana za nas, nie mamy w ogóle nad czym się zastanawiać. W wielu gminach nie ma żłobków, a dziecko nie zawsze może zostać z babcią czy inną bliską osobą. MRPiPS zaproponowało rozwiązanie, które ma dać rodzicom wybór.
W sierpniu 2024 roku niektórych rodziców i opiekunów pobierających świadczenie 800 plus czeka niespodzianka. Dotyczy ona terminów wypłat świadczenia, które będą się nieco różnić od comiesięcznej standardowej wypłaty. Część świadczeniobiorców nie otrzyma przelewów na czas. O szczegółach piszemy poniżej.
Wnioski o świadczenia z programu "Aktywny Rodzic" będzie można składać dopiero jesienią, ale już wiadomo, kiedy ruszą pierwsze wypłaty. Czy jeśli spóźnisz się z wnioskiem, będziesz mogła liczyć na wyrównanie? Wyjaśniamy.
Prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej zależy od spełnienia kryterium dochodowego. Wkrótce kwoty wzrosną, co oznacza, że ze wsparcia będzie mogło skorzystać więcej osób. Zwiększy się również maksymalna kwota zasiłku stałego.
Polskie prawo przewiduje szereg ulg, zasiłków i dodatków dla maluchów. Dodatkowe pieniądze mają zagwarantować dzieciom lepszy start i większe możliwości rozwoju. Sprawdź, na jakie wsparcie finansowe możesz liczyć od państwa w 2024 roku.
Już po wakacjach ma wejść w życie nowy program "Aktywni Rodzice" (tzw. babciowe), w ramach którego będzie można otrzymać dofinansowanie do opieki nad dzieckiem w wieku żłobkowym. Dodatkowe pieniądze mogą się jednak wiązać z... podwyżkami. W obawie przed gwałtownym wzrostem opłat za żłobek rząd postanowił wprowadzić górną granicę tych opłat.
Podróż pociągiem to w dzisiejszych czasach nie lada atrakcja dla dzieci. Warto od czasu do czasu wybrać się na taką przejażdżkę choćby do sąsiedniego miasta. Póki dzieci są małe przysługuje im ulga 100 procent, zaś starszym 37-procentowa. By jednak móc z nich skorzystać trzeba posiadać przy sobie odpowiednie dokumenty.
Od 1 lipca możemy składać wnioski o 300 plus. To jednorazowe wsparcie, z którego korzysta większość rodziców uczniów. Niektórzy mogą liczyć na kolejne 100 zł na wyprawkę szkolną - ten dodatek nie jest jednak skierowany do wszystkich, może starać się o niego tylko konkretna grupa. Sprawdź, czy ciebie to dotyczy.
Już w październiku ruszy program, który wprowadza nowe świadczenia pieniężne dla rodzin. Jak wyjaśnia ZUS, ma on ułatwić rodzicom pogodzenie opieki nad dzieckiem z aktywizacją zawodową. Na czym dokładnie polega Aktywny Rodzic i kto z niego skorzysta? Wyjaśniamy.
Świadczenia dla rodziców to nie tylko pieniądze, które można otrzymywać regularnie, ale i te wypłacane jednorazowo. Po narodzinach dziecka możemy wnioskować o różnego rodzaju dodatki czy zapomogi. Na jakie wsparcie mogą liczyć rodziny z dziećmi? Sprawdź, jakie dokumenty po porodzie złożyć.
Rodzice maluchów z niecierpliwością czekają na wejscie w życie tzw. "babciowego". To program, w ramach którego można będzie otrzymać dodatkowe pieniądze na dziecko. O środki mogą się ubiegać rodzice maluchów do 3 lat, ale... nie wszyscy je dostaną. Jest pewna grupa osób, która została wyłączona ze świadczenia.
800 plus na każde dziecko stało się ważnym elementem w budżecie wielu polskich rodzin. Od pewnego czasu świadczenie to wypłacane jest rodzicom na każde dziecko. Okazuje się jednak, że są zakusy na zmianę tego stanu rzeczy. Ostatnio znów pojawiły się głosy, że 800 plus może czekać poważna reforma.