Nawet 4 tysiące złotych na dziecko. Rusza nowy projekt "Za życiem"

2023-12-18 9:49

Projekt "Za życiem" to specjalne świadczenie, które będzie przysługiwało tylko niektórym rodzicom. Oferuje ono nawet 4 tysiące złotych wsparcia dla osób, których dzieci przyszły na świat po powikłanych ciążach.

Dodatkowe świadczenie dla rodziców
Autor: Getty Images Niektórym rodzicom w 2024 roku będzie przysługiwało dodatkowe wsparcie

Jednorazowe świadczenie 4 tysiące złotych to dodatkowa forma wsparcia dla rodziców. Będzie ona dedykowana tylko tym osobom, które potrzebują wsparcia i spełniają warunki programu "Za życiem".

Ponad 1500 zł zwrotu podatku DLA WSZYSTKICH! Ogromna ulga podatkowa na internet

Co to jest projekt "Za życiem"?

Program "Za życiem" oferuje pomoc osobom niepełnosprawnym oraz wsparcie ich rodzin. Jednym z jego elementów jest pomoc kobietom w ciąży (w tym powikłanej) oraz mamom po porodzie, w trakcie którego doszło do komplikacji. Celem programu jest nie tylko zwiększenie dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej, ale i udzielenie wsparcia psychologicznego oraz finansowego.

Do kogo kierowany jest projekt "Za życiem"?

Projekt kierowany jest do rodziców dzieci niepełnosprawnych, kobiet w powikłanej ciąży oraz matek dzieci, które urodziły się z niepełnosprawnością. "Za życiem" ma także wspierać rodziny dzieci z nieuleczalną wadą letalną, a także rodziny, w których małoletnie dziewczynki zaszły w ciążę.

Formy wsparcia projektu "Za życiem"

Program udziela kompleksowego wsparcia rodzinom dzieci niepełnosprawnych. Oferuje:

  • wsparcie psychologiczne,
  • wsparcie w wykonywaniu codziennych obowiązków,
  • 120 godzin opieki wytchnieniowej,
  • wsparcie aktywizacji zawodowej opiekunów osób niepełnosprawnych,
  • zapewnienie opieki dziecku,
  • pierwszeństwo w zakupie potrzebnych leków,
  • wsparcie mieszkaniowe.

Oprócz tego niektórzy rodzice mogą otrzymać dodatkowy zastrzyk gotówki.

Kto otrzyma jednorazowe świadczenie 4 tysiące złotych?

Jedną z form wsparcia jest dodatkowe wsparcie finansowe. Cztery tysiące złotych mogą otrzymać rodziny z dzieckiem posiadającym zaświadczenie o ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniu albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu. 

Aby otrzymać pieniądze, należy spełnić następujące warunki:

  • posiadać zaświadczenie lekarskie potwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie dziecka lub nieuleczalną chorobę powstałą w ciąży bądź podczas porodu,
  • posiadać zaświadczenie, że matka od 10 tygodnia ciąży (lub wcześniej) do momentu porodu była pod opieką lekarza (dotyczy wyłącznie rodziców biologicznych),
  • złożyć wniosek w terminie do 12 miesięcy od dnia narodzin malucha w urzędzie gminy

Czytaj: Mamo, nie przegap tej ulgi podatkowej. Zadbaj o swoje finanse

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Dodatkowe świadczenie w wysokości 320 złotych przysługuje uczniom szkół podstawowych. Aby z niego skorzystać, trzeba spełnić jednak kryteria programu. Kto może otrzymać dodatkowe pieniądze?
Już od 15 lutego można składać do urzędu skarbowego zeznania podatkowe za 2023 rok. Jak co roku, rodzice mający na utrzymaniu dzieci, mogą skorzystać z dość dużej ulgi. Oto najważniejsze informacje o rozliczeniu ulgi prorodzinnej w tym roku.
Ile może zarobić pełnoletnie dziecko, by rodzice nie stracili na nie ulgi prorodzinnej? Okazuje się, że w tej kwestii obowiązują konkretne limity, które warto poznać przed rozliczeniem podatku.
Od 15 lutego 2024 roku wszyscy podatnicy będą mogli łatwo i szybko rozliczyć się dzięki usłudze Twój e-PIT. Zeznanie podatkowe będzie dostępne na platformie podatki.gov.pl. Wystarczy je dokładnie sprawdzić i w razie konieczności nanieść niezbędne zmiany. Część rodziców musi jednak pamiętać o ważnych zmianach.
W 2024 roku wciąż można złożyć wniosek o względnie nowy zasiłek na drugie i kolejne dziecko - Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Rząd uwzględnił w budżecie państwa na 2024 rok niezbędne środki na ten cel. Komu przysługuje 12000 zł? Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać ten zasiłek na dziecko?
W 2024 roku rodzice mogą wciąż ubiegać się o dodatkowe świadczenie dla dzieci. Starając się o 400 plus nie trzeba spełnić żadnego kryterium dochodowego. Nie każdy jednak może starać się o ten dodatek. Komu przysługuje 400 plus na dziecko?
Czy dziadkowie mogą pobierać zasiłek opiekuńczy na swoje wnuki? Okazuje się, że rodzice mogą podzielić się opieką nad chorymi dziećmi z babcią i z dziadkiem. Istnieją jednak pewne warunki.
Rząd wprowadził zmiany w programie Karta Dużej Rodziny, którego celem jest ułatwienie funkcjonowania rodzin wielodzietnych. Czego dotyczą i co oznaczają dla rodziców?
Od stycznia polscy rodzice pobierają świadczenie pieniężne w wysokości 800 złotych na każde dziecko. Niektórzy mogą jednak liczyć na wyższą kwotę w wysokości 1100 złotych na każde dziecko. Co trzeba zrobić, by otrzymać takie świadczenie?
Wkrótce rozpocznie się nabór wniosków o wypłatę świadczenia 800 plus dla rodziców. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał już konkretną datę rozpoczęcia naboru, a także poinformował, że dokumenty będzie można składać tylko w jeden sposób.
Rządowy program cieszący się ogromnym zainteresowaniem najprawdopodobniej zostanie zakończony. Eksperci twierdzą, że zamiast pomagać dzieciom, szkodzi.
Od stycznia 2024 roku świadczenie 500+ zmienia się w 800+. Kiedy przyjdzie przelew i co trzeba zrobić, aby otrzymać świadczenie w nowej, podwyższonej kwocie? Najważniejsze to: uważać na oszustów.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza