Nie przegap tego terminu, bo stracisz pieniądze! Wkrótce nowy okres zasiłkowy

2023-10-26 14:47

1 listopada 2023 rozpoczyna się nowy okres zasiłkowy. To oznacza, że trzeba ponownie złożyć wnioski o zasiłki rodzinne.

Nie przegap tego terminu, bo stracisz pieniądze! Wkrótce nowy okres zasiłkowy
Autor: Getty Images Nie przegap tego terminu, bo stracisz pieniądze! Wkrótce nowy okres zasiłkowy

To ważna informacja dla wszystkich rodziców, którzy już pobierają zasiłki rodzinne. 1 listopada 2023 rozpoczyna się nowy okres zasiłkowy, a to oznacza, że ponownie należy złożyć stosowne wnioski.

Spis treści

  1. Nowy okres zasiłkowy 2023: Do kiedy złożyć wnioski o zasiłki?
  2. Nowy okres zasiłkowy 2023: Jak złożyć wniosek o zasiłek rodzinny?
  3. Nowy okres zasiłkowy 2023: Ile wynosi zasiłek rodzinny i komu przysługuje?
Urlop macierzyński. Komu przysługuje?

Nowy okres zasiłkowy 2023: Do kiedy złożyć wnioski o zasiłki?

Nowy okres zasiłkowy startuje z początkiem listopada, ale wniosek warto złożyć jak najszybciej. Elektronicznie można to zrobić już od 1 lipca 2023, a w formie papierowej od 1 sierpnia 2023. Końcowy termin na złożenie wniosku (tak aby nie przepadł zasiłek rodzinny od listopada 2023) to 30 listopada br.

Rodzice zainteresowani uzyskaniem zasiłków rodzinnych muszą złożyć wniosek o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do zasiłków. Im szybciej złoży się wniosek tym szybciej nastąpi wypłata świadczeń:

  • wniosek złożony miedzy 1 września a 31 października: wypłata do końca grudnia 2023,
  • wniosek złożony między 1 a 30 listopada: wypłata najpóźniej do końca lutego 2024,
  • wniosek złożony między 1 a 31 grudnia: wypłata najpóźniej do końca lutego 2024, ale zasiłek przyznawany będzie dopiero od grudnia, pieniądze za listopad "przepadają".

Nowy okres zasiłkowy 2023: Jak złożyć wniosek o zasiłek rodzinny?

Wnioski składa się w urzędzie gminy lub miasta właściwym dla miejsca zamieszkania osobiście (lub we właściwej jednostce wskazanej przez gminę) albo elektronicznie za pomocą serwisu empatia.mpips.gov.pl.

Nowy okres zasiłkowy 2023: Ile wynosi zasiłek rodzinny i komu przysługuje?

Zasiłek rodzinny w nowym okresie zasiłkowym (od 1 listopada 3023 do 31 października 2024) wynosi:

  • 95 zł miesięcznie na dziecko od 0 do ukończenia 5 lat,
  • 124 zł miesięcznie na dziecko od ukończenia 5. roku życia do 18 lat,
  • 135 zł miesięcznie na dziecko w wieku 18 - 24 lata.

Oprócz samego zasiłku rodzinnego wnioskować można o różne dodatki np. dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka, dodatek z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej czy dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania.

Aby uzyskać zasiłek rodzinny oraz dodatki do niego trzeba spełniać kryterium dochodowe. Obecnie wynosi ono 674 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie. Dla rodzin, których członkiem jest dziecko niepełnosprawne wynosi 764 zł.

Czytaj też: Przez ten błąd nie otrzymasz becikowego. Kluczowy jeden termin

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nawet nieco ponad 1900 zł na dofinansowanie wczasów lub kolonii dla dziecka. Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych może być dużym wsparciem dla rodziców. Czy każdy pracodawca ma obowiązek wypłaty pracownikowi wczasów pod gruszą? Sprawdzamy, kto może liczyć na dofinansowanie.
1 listopada 2023 rozpoczyna się nowy okres zasiłkowy. To oznacza, że trzeba ponownie złożyć wnioski o zasiłki rodzinne.
Becikowe to dodatkowy 1000 zł, który z pewnością przyda się po narodzinach dziecka, kiedy wydatków jest bardzo dużo. Jednak wielu rodziców zapomina o tej zapomodze lub popełnia jeden kluczowy błąd. Zobacz, jak go uniknąć.
Dodatkowe świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 złotych nazywane jest potocznie kosiniakowym. Co to za świadczenie? Co to jest kosiniakowe i komu się należy? Jakie trzeba spełnić warunki, żeby otrzymać 1000 zł na dziecko? Czy świadczenie rodzicielskie otrzymują tylko matki, czy mogą je dostać też ojcowie? Wyjaśniamy, co świeżo upieczeni rodzicie powinni wiedzieć o tym świadczeniu.
Zasiłek losowy to wsparcie dla uczniów, którzy z przyczyn losowych nie mogą uczestniczyć w zajęciach szkolnych lub którzy doznali z tego powodu strat zarówno materialnych, jak i psychicznych. W ramach takiej pomocy dzieci mogą otrzymać fundusze na cele edukacyjne i wyjazdy terapeutyczno-edukacyjne. Kto może ubiegać się o zasiłek losowy?
Od 200 do 1000 złotych - tyle dodatkowych pieniędzy w ramach "wczasów pod gruszą" możesz dostać w tym roku na wakacje z dzieckiem. Jest jednak kilka warunków, które musisz spełniać zarówno ty, jak i twój pracodawca. Zobacz, komu przysługuje ten dodatek socjalny.
Karta Dużej Rodziny ma już 5 lat i służy milionom Polaków. W tym roku do listy punków oferujących zniżki dla rodziców przynajmniej z trójką dzieci dołączyły nowe firmy i instytucje. Zobacz, gdzie dostaniesz zniżkę na KDR w wakacje 2023.
800 plus to nowe, zwaloryzowane świadczenie dla rodziców - obietnica wyborcza Prawa i Sprawiedliwości. Świadczenie ma wejść w życie 1 stycznia 2024 roku, ale opozycja proponuje, by nie tylko stało się to szybciej, ale i nie objęło wszystkich. Komu miałoby przysługiwać nowe 800 plus?
Zasiłek macierzyński dłuższy o 9 tygodni i wyższy niż przed nowelizacją Kodeksu pracy — to tylko część korzystnych przepisów dla mam, które weszły w życie 26 kwietnia 2023 roku po nowelizacji przepisów. Co zmieniło się w zakresie wypłaty zasiłku macierzyńskiego i jakie wnioski należy złożyć, by otrzymać wyższe świadczenie?
500 plus, zdaniem ekspertów, nie będzie nigdy skasowane, ale brak waloryzacji tego świadczenia jest celowy. To sposób na jego stopniowe wygaszanie, bez konieczności oficjalnego wycofania się PIS-u ze sztandarowego programu.
Jak rozliczyć ulgę na dziecko po rozwodzie? A jak, gdy mamy dziecko niepełnosprawne? Co z PIT-em, gdy mąż pracuje za granicą? Na te wszystkie pytania odpowiada Dorota Polańska, ekspertka podatkowa aplikacji Pitbot, i podpowiada rodzicom dobre rozwiązania.
Ulga prorodzinna to ulga wykorzystywana w naszym kraju najczęściej. Przysługuje rodzicom wychowującym dziecko, ale nie wszystkim. Wyjaśniamy, kto nie może odliczyć sobie ulgi na dziecko za rok 2022?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza