Przez ten błąd nie otrzymasz becikowego. Kluczowy jeden termin

2023-10-03 9:58

Becikowe to dodatkowy 1000 zł, który z pewnością przyda się po narodzinach dziecka, kiedy wydatków jest bardzo dużo. Jednak wielu rodziców zapomina o tej zapomodze lub popełnia jeden kluczowy błąd. Zobacz, jak go uniknąć.

Becikowe - błędy rodziców
Autor: Getty Images Komu przysługuje becikowe? Młoda mama tuli niemowlę

Oczekując narodzin dziecka, rodzice muszą pamiętać nie tylko o zakupie wyprawki dla noworodka czy wyborze szpitala. Aby otrzymać jedno ze świadczeń przysługujących po urodzeniu dziecka, trzeba koniecznie dotrzymać ważnych terminów. O jednym z nich trzeba pamiętać na długo przed narodzinami dziecka.

Spis treści

  1. Czym jest becikowe?
  2. Komu przysługuje becikowe?
  3. Gdzie złożyć wniosek o becikowe?
  4. Ile czasu na złożenie wniosku?
  5. Błąd, przez który stracisz prawo do becikowego
M jak mama - Becikowe - kto może je otrzymać? Ile wynosi zapomoga? 

W ostatnich latach ulg dla świeżo upieczonych rodziców jest sporo, dlatego niektórzy gubią się w gąszczu informacji nie wiedząc, z jakiego wsparcia finansowego mogą skorzystać. Wiele osób po wprowadzeniu świadczeń typu 500+ (które niedługo zamieni się w 800+) zapomniało o becikowym. Tym bardziej, że część rodziców może wnioskować o dodatkowy 1000 zł co miesiąc przez rok lub kolejne 500 zł co miesiąc przez 2 lata. 

Czym jest becikowe?

W przeciwieństwie do świadczeń, które wypłacane są w każdym miesiącu, becikowe jest zapomogą jednorazową. Przysługuje matce lub ojcu (wnioskować o nie może także inny opiekun prawny lub faktyczny) z tytułu urodzenia dziecka. Becikowe wynosi 1000 zł. 

Komu przysługuje becikowe?

W odróżnieniu od świadczenia 500+, to, czy opiekunowi należy się becikowe, zależy od jego dochodów. Aby otrzymać becikowe w 2023 roku, dochód na osobę w rodzinie nie może przekraczać 1922 zł

Jednak becikowego nie otrzymają samotni rodzice, którzy nie mają ustalonych alimentów od drugiego rodzica, chyba, że ustalono opiekę naprzemienną lub rodzic wnioskujący o becikowe został sądownie zobowiązany do samodzielnego utrzymywania dziecka. Ustalone alimenty nie są warunkiem konicznym także w przypadku zgonu jednego z rodziców czy jeśli rodzic jest nieznany.

Czytaj także: Dodatki na dziecko w 2023 roku - kompendium

Gdzie złożyć wniosek o becikowe?

Wniosek o becikowe składa się w urzędzie miasta lub gminy właściwym dla miejsca zamieszkania lub w ośrodku pomocy społecznej albo innej wskazanej przez urząd instytucji. Tam też dostępne są wzory wniosków oraz informacje, jakie dokumenty należy załączyć.

Ile czasu na złożenie wniosku?

Zazwyczaj zainteresowani otrzymaniem świadczenia rodzice zgłaszają się po zapomogę niezwłocznie po narodzinach dziecka, jednak w natłoku wielu innych urzędowych spraw, można o tym zapomnieć. Na złożenie wniosku o becikowe rodzice mają dokładnie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Jeśli sytuacja dotyczy przysposobienia dziecka, termin 12 miesięcy liczy się od dnia przysposobienia. 

Błąd, przez który stracisz prawo do becikowego

Nie tylko próg dochodowy dyskwalifikuje wiele potencjalnych wniosków. Nie jest nim także stosunkowo długi okres 12 miesięcy na złożenie wniosku. Tym, co często staje na drodze do wypłaty świadczenia jest niedotrzymanie innego terminu. Mowa o pozostawaniu ciężarnej pod opieką lekarską najpóźniej od 10. tygodnia ciąży

Jeśli więc przypuszczasz, że w twojej rodzinie dochód na głowę nie przekracza 1922 zł, kiedy tylko dowiesz się o ciąży, pamiętaj, by zgłosić się na wizytę do lekarza. W przeciwnym razie przez ten błąd becikowe nie będzie ci się należało.

Czy umiesz dzielić się z mężem opieką nad dzieckiem?

Pytanie 1 z 13
Jak wspominasz Wasze pierwsze dni z maluszkiem w domu?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
W internecie pojawiły się informacje dotyczące wyrównania wysokości świadczenia. Czy jest w nich ziarno prawdy? Sprawdzamy.
Nawet nieco ponad 1900 zł na dofinansowanie wczasów lub kolonii dla dziecka. Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych może być dużym wsparciem dla rodziców. Czy każdy pracodawca ma obowiązek wypłaty pracownikowi wczasów pod gruszą? Sprawdzamy, kto może liczyć na dofinansowanie.
1 listopada 2023 rozpoczyna się nowy okres zasiłkowy. To oznacza, że trzeba ponownie złożyć wnioski o zasiłki rodzinne.
Becikowe to dodatkowy 1000 zł, który z pewnością przyda się po narodzinach dziecka, kiedy wydatków jest bardzo dużo. Jednak wielu rodziców zapomina o tej zapomodze lub popełnia jeden kluczowy błąd. Zobacz, jak go uniknąć.
Dodatkowe świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 złotych nazywane jest potocznie kosiniakowym. Co to za świadczenie? Co to jest kosiniakowe i komu się należy? Jakie trzeba spełnić warunki, żeby otrzymać 1000 zł na dziecko? Czy świadczenie rodzicielskie otrzymują tylko matki, czy mogą je dostać też ojcowie? Wyjaśniamy, co świeżo upieczeni rodzicie powinni wiedzieć o tym świadczeniu.
Zasiłek losowy to wsparcie dla uczniów, którzy z przyczyn losowych nie mogą uczestniczyć w zajęciach szkolnych lub którzy doznali z tego powodu strat zarówno materialnych, jak i psychicznych. W ramach takiej pomocy dzieci mogą otrzymać fundusze na cele edukacyjne i wyjazdy terapeutyczno-edukacyjne. Kto może ubiegać się o zasiłek losowy?
Od 200 do 1000 złotych - tyle dodatkowych pieniędzy w ramach "wczasów pod gruszą" możesz dostać w tym roku na wakacje z dzieckiem. Jest jednak kilka warunków, które musisz spełniać zarówno ty, jak i twój pracodawca. Zobacz, komu przysługuje ten dodatek socjalny.
Karta Dużej Rodziny ma już 5 lat i służy milionom Polaków. W tym roku do listy punków oferujących zniżki dla rodziców przynajmniej z trójką dzieci dołączyły nowe firmy i instytucje. Zobacz, gdzie dostaniesz zniżkę na KDR w wakacje 2023.
800 plus to nowe, zwaloryzowane świadczenie dla rodziców - obietnica wyborcza Prawa i Sprawiedliwości. Świadczenie ma wejść w życie 1 stycznia 2024 roku, ale opozycja proponuje, by nie tylko stało się to szybciej, ale i nie objęło wszystkich. Komu miałoby przysługiwać nowe 800 plus?
Zasiłek macierzyński dłuższy o 9 tygodni i wyższy niż przed nowelizacją Kodeksu pracy — to tylko część korzystnych przepisów dla mam, które weszły w życie 26 kwietnia 2023 roku po nowelizacji przepisów. Co zmieniło się w zakresie wypłaty zasiłku macierzyńskiego i jakie wnioski należy złożyć, by otrzymać wyższe świadczenie?
500 plus, zdaniem ekspertów, nie będzie nigdy skasowane, ale brak waloryzacji tego świadczenia jest celowy. To sposób na jego stopniowe wygaszanie, bez konieczności oficjalnego wycofania się PIS-u ze sztandarowego programu.
Jak rozliczyć ulgę na dziecko po rozwodzie? A jak, gdy mamy dziecko niepełnosprawne? Co z PIT-em, gdy mąż pracuje za granicą? Na te wszystkie pytania odpowiada Dorota Polańska, ekspertka podatkowa aplikacji Pitbot, i podpowiada rodzicom dobre rozwiązania.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza