Nie tylko 300 zł na wyprawkę szkolną. Ten dodatek przysługuje rodzicom uczniów

2024-04-07 9:48

300 plus to standardowe świadczenie wypłacane na każdego ucznia, które pozwala na opłacenie wyprawki do szkoły. Nie wszyscy wiedzą o innym świadczeniu, o które niektórzy rodzice mogą wnioskować. Chodzi o dodatkowe pieniądze na ucznia.

Nie tylko 300 zł na wyprawkę szkolną. Ten dodatek przysługuje rodzicom uczniów
Autor: Getty Images Nie tylko 300 zł na wyprawkę szkolną. Ten dodatek przysługuje rodzicom uczniów

Od 2017 roku uczniowie szkół podstawowych (wcześniej także gimnazjów) korzystają z darmowych podręczników. Ich zakup zwykle mocno obciążał domowy budżet. Od 2018 roku rodzice otrzymują także pieniądze z programu "Dobry Start". To 300 zł wypłacane niezależnie od dochodów rodziny. Nie wszyscy wiedzą, że na ucznia można otrzymać też dodatkowe pieniądze.

Spis treści

  1. 300 zł na wyprawkę szkolną
  2. Dla kogo dodatkowe 100 zł na ucznia?
Wyprawka szkolna to horror! Ceny artykułów szaleją

300 zł na wyprawkę szkolną

Wnioski o pieniądze z programu "Dobry Start" na nowy rok szkolny trzeba złożyć do 30 listopada. 300 zł jest wypłacane na każdego ucznia aż do ukończenia przez niego 20. roku życia (w przypadku niepełnosprawnych dzieci uczących się w szkole świadczenie jest wypłacane do ukończenia przez dziecko 24. roku życia).

Ci, którzy internetowo złożą wniosek do końca wakacji, na wypłatę mogą liczyć jeszcze we wrześniu, a w niektórych przypadkach nawet przed 1 września. Jednak w roku szkolnym 2024/2025 można otrzymać więcej niż 300 zł na ucznia. Niektórym rodzinom będzie przysługiwał także specjalny dodatek.

Dla kogo dodatkowe 100 zł na ucznia?

Chodzi o dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego. Co to za świadczenie? W przeciwieństwie do pieniędzy z programu Dobry Start, dodatek ten przysługuje także na dzieci sześcioletnie, a więc te uczęszczające do zerówki.

Wsparcie w wysokości 100 zł raz w roku przysługuje rodzicom, którzy pobierają zasiłek rodzinny (obowiązuje kryterium dochodowe).  Potrzebny jest wniosek, który składa się w najbliższym urzędzie gminy lub miasta do 31 października.

"Dodatki nie przysługują, jeżeli nie przysługuje zasiłek rodzinny na dziecko, choćby spełnione zostały warunki wymagane do przyznania dodatków" - czytamy w Biuletynie Informacji Publicznej.

Czytaj też: 12 tysięcy nie tylko na drugie dziecko? Premier zapowiada zmiany

Pieniądze na dzieci można otrzymać z różnych programów. Oprócz tych wyżej wymienionych, które przysługują na dzieci uczące się, pobierać można również świadczenia z programu Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (w sumie nawet 12 tysięcy złotych na dziecko) czy 800 plus. Już wkrótce ma ruszyć także tzw. "babciowe". To 1500 zł, które będzie można przeznaczyć na opłacenie niani, przy czym założenie jest takie, że może być nią także babcia czy dziadek dziecka.

Pierwsze wypłaty 1500 zł z tytułu "babciowego" na konta rodziców mają wpłynąć jeszcze w tym roku. Okazuje się jednak, że nie wszyscy rodzice dzieci w wieku od 1 do 3 lat dostaną pieniądze. Jedna grupa wydaje się być wykluczona.
300 plus to świadczenie, o którym wie większość rodziców uczniów. Na wyprawkę szkolną możemy dostać kolejne 100 zł jednorazowego wsparcia. Te środki nie są jednak przeznaczone dla wszystkich, o ich wypłatę może wnioskować tylko określona grupa.
"Aktywny rodzic" to trzy nowe świadczenia, które mają wspierać pracujących rodziców małych dzieci. "Likwidujemy bariery, które powodowały, że nie mogli decydować się na jednoczesne łączenie życia rodzinnego z życiem zawodowym" - podkreśliła wiceministra Aleksandra Gajewska.
W tym roku rodzice mogą wysłać dzieci na 9-dniowy wypoczynek, za który w dużej mierze nie będą musieli płacić z własnej kieszeni. Dofinansowanie do wyjazdu w góry lub nad morze wyniesie nawet 1200 zł.
800 plus nie jest przyznawane z automatu, aby uzyskać prawo do świadczenia, musimy złożyć wniosek. Nie robimy tego jednorazowo, ale na każdy nowy okres świadczeniowy. A ten niedługo się rozpoczyna. Co to znaczy? Jeśli dalej chcesz otrzymywać 800 zł na dziecko, musisz się pospieszyć.
Rok szkolny jeszcze się nie skończył, a wielu rodziców już rozmyśla o wydatkach, które czekają ich we wrześniu. A tych nie brakuje. Jeśli chcesz odpowiednio wcześniej wszystko zaplanować i mieć spokojną głowę w wakacje, zobacz, jakie są świadczenia dla uczniów.
Rząd chce uszczelnić przepisy dotyczące wypłacania 800 plus na każde dziecko. Okazuje się, że od połowy 2025 roku w określonych przypadkach świadczenie nie będzie już wypłacane. Kto nie otrzyma pieniędzy?
800 plus przyznawane jest na konkretny okres świadczeniowy. Jeśli chcesz w dalszym ciągu je pobierać i zależy ci na tym, aby było wypłacane bez przerwy, musisz dotrzymać konkretnego terminu. Nie złożyłaś wniosku o 800 plus? To już ostatni dzwonek.
Jeśli dopiero będziesz rozliczać PIT, pamiętaj o uldze na dziecko. W tym roku można z niej skorzystać także mając jedno dziecko i to bez limitu dochodów. Zmiana dotyczy rodziców sprawujących opiekę nad dzieckiem niepełnosprawnym.
300 plus to standardowe świadczenie wypłacane na każdego ucznia, które pozwala na opłacenie wyprawki do szkoły. Nie wszyscy wiedzą o innym świadczeniu, o które niektórzy rodzice mogą wnioskować. Chodzi o dodatkowe pieniądze na ucznia.
Premier Donald Tusk zapowiada, że nadchodzi "koniec ery wykluczenia" i pieniądze z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego będą przysługiwały nie tylko na drugie i kolejne dziecko w rodzinie. Jak twierdzi, rodzice otrzymają wsparcie finansowe jeszcze w tym roku.
Rodzice na różnych etapach życia dzieci mogą skorzystać z różnych form wsparcia finansowego. Niektóre świadczenia przysługują jednorazowo, inne wypłacane są cykliczne. Różnią się również kryteria, które musimy spełnić - najczęstszym jest wysokość dochodu na osobę w rodzinie.