Od marca kwota świadczenia Mama 4 plus w górę. Będą kolejne podwyżki?

2024-03-25 12:43

Mama 4 plus, czyli rodzicielskie świadczenie uzupełniające, to program wprowadzony pięć lat temu. Pieniądze są wypłacane od marca 2019 roku. Wbrew nazwie, środki może otrzymać zarówno matka, jak i ojciec, kluczowe jest spełnienie odpowiednich warunków. Niedawno wzrosła kwota przekazywana w ramach programu.

Od marca kwota świadczenia Mama 4 plus w górę. Będą kolejne podwyżki?
Autor: Getty Images Od marca kwota świadczenia Mama 4 plus w górę. Będą kolejne podwyżki?

Celem rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest zapewnienie środków do życia osobom, które zrezygnowały z pracy, aby wychowywać czworo lub więcej dzieci. Chociaż kwota wypłacana w ramach programu Mama 4 plus może nie wydawać się wysoka, to realne wsparcie dla osób, którym "normalna" emerytura nie przysługuje lub jej kwota jest niższa od minimalnej. W marcu wysokość świadczenia wzrosła o prawie 200 zł.

Spis treści

  1. Kwota świadczenia wzrosła
  2. Przed nami kolejna waloryzacja?
  3. Czym jest świadczenie Mama 4 plus?
Im wcześniej zaczniesz oszczędzać, tym na emeryturze będzie ci lżej

Kwota świadczenia wzrosła

W ZUS waloryzacji podlegają świadczenia długoterminowe (np. emerytury czy renty rodzinne) oraz dodatki do tych świadczeń. Ostatnia waloryzacja odbyła się 1 marca. Wysokość rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest ściśle powiązana z emeryturą minimalną - skoro ono wzrosła, zwiększyły się także środki wypłacane w ramach programu Mama 4 plus.

Od 1 marca świadczenia zwiększyły się o 12,12 proc. Kwota najniższej emerytury wzrosła z 1588,44 zł do 1780,96 zł - tyle też otrzymają osoby, które pobierają rodzicielskie świadczenie uzupełniające.

Przeczytaj także: Nowe świadczenie od 2024 r. Rusza program "Aktywna mama"

Przed nami kolejna waloryzacja?

Początek marca od lat kojarzy się z waloryzacją świadczeń wypłacanych przez ZUS. Być może w tym roku czeka nas jeszcze jeden wzrost kwot. Druga waloryzacja będzie miała miejsce, jeśli inflacja w pierwszej połowie roku będzie wyższa niż 5 proc. Wtedy świadczenia w wyższej wysokości wypłacane byłyby od września.

Przeczytaj także: Kto straci 800 plus? Nie wszyscy rodzice otrzymają nowy dodatek na dziecko

Czym jest świadczenie Mama 4 plus?

Program Mama 4 plus bywa także nazywany "emeryturą dla matek" - a to może być mylące, ponieważ rodzicielskie świadczenie uzupełniające, jak brzmi pełna nazwa, przysługuje:

  • matce, która urodziła i wychowała lub wychowała co najmniej czworo dzieci;
  • ojcu, który wychował co najmniej czworo dzieci, w przypadku śmierci matki dzieci albo porzucenia dzieci przez matkę lub w przypadku długotrwałego zaprzestania wychowywania dzieci przez matkę.

Jak czytamy w ustawie, świadczenie może być przyznane matce po osiągnięciu wieku 60 lat albo ojcu po osiągnięciu wieku 65 lat, w przypadku gdy rodzic nie posiada dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania. Ustalenie prawa do świadczenia następuje na wniosek matki lub ojca.

Jaka jest kwota rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego? Jego wysokość nie może być wyższa od najniższej emerytury - zwykle to jej równowartość. A gdy pobieramy emeryturę lub rentę w wysokości niższej od emerytury minimalnej, kwota wypłacana w ramach programu Mama 4 plus jest dopełnieniem do wysokości najniższej emerytury.

Świadczenie nie przysługuje osobom uprawnionym do otrzymywania emerytury lub renty w wysokości co najmniej najniższej emerytury.

Przeczytaj także: 1500 zł złotych od premiera Tuska. Kiedy "babciowe" w 2024 roku?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Jeśli dopiero będziesz rozliczać PIT, pamiętaj o uldze na dziecko. W tym roku można z niej skorzystać także mając jedno dziecko i to bez limitu dochodów. Zmiana dotyczy rodziców sprawujących opiekę nad dzieckiem niepełnosprawnym.
300 plus to standardowe świadczenie wypłacane na każdego ucznia, które pozwala na opłacenie wyprawki do szkoły. Nie wszyscy wiedzą o innym świadczeniu, o które niektórzy rodzice mogą wnioskować. Chodzi o dodatkowe pieniądze na ucznia.
Premier Donald Tusk zapowiada, że nadchodzi "koniec ery wykluczenia" i pieniądze z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego będą przysługiwały nie tylko na drugie i kolejne dziecko w rodzinie. Jak twierdzi, rodzice otrzymają wsparcie finansowe jeszcze w tym roku.
Rodzice na różnych etapach życia dzieci mogą skorzystać z różnych form wsparcia finansowego. Niektóre świadczenia przysługują jednorazowo, inne wypłacane są cykliczne. Różnią się również kryteria, które musimy spełnić - najczęstszym jest wysokość dochodu na osobę w rodzinie.
Mama 4 plus, czyli rodzicielskie świadczenie uzupełniające, to program wprowadzony pięć lat temu. Pieniądze są wypłacane od marca 2019 roku. Wbrew nazwie, środki może otrzymać zarówno matka, jak i ojciec, kluczowe jest spełnienie odpowiednich warunków. Niedawno wzrosła kwota przekazywana w ramach programu.
800 plus to świadczenie, które przysługuje każdemu dziecku do 18. roku życia. By jednak zachować ciągłość w jego wypłatach, należy w terminie składać wnioski na kolejne okresy świadczeniowe. Właśnie o tym przypomina ZUS w oficjalnym komunikacje. Jeśli chcesz, by 800 plus w okresie 2024/2025 wpływało na czas na twoje konto, musisz znać ten termin.
Jeśli dziecko jest wychowywane wyłącznie przez matkę, nawet jak ojciec posiada władzę rodzicielską, ulga na dziecko mu się nie należy. Takie są najnowsze interpretacje skarbówki w tej sprawie. Czy to znaczy, że matki są uprzywilejowane? Nie – zasada ta działa w obie strony.
Program "Laptop dla ucznia" zakładał, że każdy uczeń IV klasy szkoły podstawowej otrzyma komputer przenośny. Ledwo wystartował, a został został zawieszony. Jednak to nie koniec wsparcia rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów. Program ma powrócić w formule "Cyfrowy uczeń".
Jeszcze w tym roku rodzice mogą otrzymać dodatkowy zastrzyk gotówki. Po wakacjach na konta młodych rodziców może trafić nawet 1500 złotych miesięcznie. Co trzeba zrobić, by je otrzymać?
Od stycznia 2024 roku rodzice dostają na dzieci nie 500, ale 800 złotych miesięcznie. Okazuje się jednak, że kwota ta nie jest obligatoryjna, a niektórzy mogą otrzymać pomniejszone świadczenie.
Dodatkowe świadczenie w wysokości 320 złotych przysługuje uczniom szkół podstawowych. Aby z niego skorzystać, trzeba spełnić jednak kryteria programu. Kto może otrzymać dodatkowe pieniądze?
Już od 15 lutego można składać do urzędu skarbowego zeznania podatkowe za 2023 rok. Jak co roku, rodzice mający na utrzymaniu dzieci, mogą skorzystać z dość dużej ulgi. Oto najważniejsze informacje o rozliczeniu ulgi prorodzinnej w tym roku.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza