Urlop macierzyński będzie jeszcze dłuższy? Może zyskać jedna grupa rodziców

2024-01-12 10:49

Szykują się kolejne zmiany w urlopach macierzyńskich? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziało rozpoczęcie prac w sprawie wydłużenia urlopu macierzyńskiego. Miałoby to dotyczyć przede wszystkim jednej grupy rodziców.

Urlop macierzyński
Autor: Getty Images Urlop macierzyński będzie dłuższy?

Urlop macierzyński w Polsce jest jednym z najdłuższych macierzyńskich w całej Europie. W naszym kraju urlop macierzyński jest obowiązkowy i trwa 20 tygodni, później rodzice mogą skorzystać z 32 tygodni urlopu rodzicielskiego. Jest jednak możliwe, że będą mieli możliwość wydłużenia przerwy od pracy. W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał zespół, który zajmie się zmianami w tym zakresie.

Urlop macierzyński. Komu przysługuje?

Ile wynosi urlop macierzyński w Polsce?

Po porodzie matka musi wykorzystać 14 tygodni, pozostałe 6 tygodni może wykorzystać ojciec dziecka. Po 20 tygodniach rodzicom przysługują 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego, które mogą wykorzystać razem (po 16 tygodni każdy) lub się nim podzielić. 

Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego za zgodą pracodawcy mama może wykorzystać również zaległy i aktualny urlop wypoczynkowy. W ten sposób zyskuje dodatkowych kilka tygodni wolnego.

Rodzice apelują o wydłużenie urlopu

Jedna grupa rodziców zwróciła się jednak z prośbą do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o wydłużenie urlopu macierzyńskiego. Chodzi o rodziców wcześniaków, które pierwsze miesiące życie spędzają w szpitalach. "Mój urlop macierzyński został skrócony o dwa miesiące, bo przez te dwa miesiące moje dziecko walczyło od urodzenia w szpitalu najpierw o swoje życie, później o swoje zdrowie" - powiedziała prezeska Fundacji MatkoweLove Katarzyna Dyńska-Kukulska.

Rodzice wcześniaków postulują, by na czas hospitalizacji mogli korzystać ze zwolnienia na dziecko, a urlop macierzyński rozpoczynał się dopiero wtedy gdy wrócą z maluchem do domu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała stworzenie specjalnego zespołu, który rozpatrzy prośby rodziców w tej sprawie.

Czytaj: Ile wynosi macierzyński w 2024 roku?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Już od 15 lutego można składać do urzędu skarbowego zeznania podatkowe za 2023 rok. Jak co roku, rodzice mający na utrzymaniu dzieci, mogą skorzystać z dość dużej ulgi. Oto najważniejsze informacje o rozliczeniu ulgi prorodzinnej w tym roku.
Ile może zarobić pełnoletnie dziecko, by rodzice nie stracili na nie ulgi prorodzinnej? Okazuje się, że w tej kwestii obowiązują konkretne limity, które warto poznać przed rozliczeniem podatku.
Od 15 lutego 2024 roku wszyscy podatnicy będą mogli łatwo i szybko rozliczyć się dzięki usłudze Twój e-PIT. Zeznanie podatkowe będzie dostępne na platformie podatki.gov.pl. Wystarczy je dokładnie sprawdzić i w razie konieczności nanieść niezbędne zmiany. Część rodziców musi jednak pamiętać o ważnych zmianach.
W 2024 roku wciąż można złożyć wniosek o względnie nowy zasiłek na drugie i kolejne dziecko - Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Rząd uwzględnił w budżecie państwa na 2024 rok niezbędne środki na ten cel. Komu przysługuje 12000 zł? Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać ten zasiłek na dziecko?
W 2024 roku rodzice mogą wciąż ubiegać się o dodatkowe świadczenie dla dzieci. Starając się o 400 plus nie trzeba spełnić żadnego kryterium dochodowego. Nie każdy jednak może starać się o ten dodatek. Komu przysługuje 400 plus na dziecko?
Czy dziadkowie mogą pobierać zasiłek opiekuńczy na swoje wnuki? Okazuje się, że rodzice mogą podzielić się opieką nad chorymi dziećmi z babcią i z dziadkiem. Istnieją jednak pewne warunki.
Rząd wprowadził zmiany w programie Karta Dużej Rodziny, którego celem jest ułatwienie funkcjonowania rodzin wielodzietnych. Czego dotyczą i co oznaczają dla rodziców?
Od stycznia polscy rodzice pobierają świadczenie pieniężne w wysokości 800 złotych na każde dziecko. Niektórzy mogą jednak liczyć na wyższą kwotę w wysokości 1100 złotych na każde dziecko. Co trzeba zrobić, by otrzymać takie świadczenie?
Wkrótce rozpocznie się nabór wniosków o wypłatę świadczenia 800 plus dla rodziców. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał już konkretną datę rozpoczęcia naboru, a także poinformował, że dokumenty będzie można składać tylko w jeden sposób.
Rządowy program cieszący się ogromnym zainteresowaniem najprawdopodobniej zostanie zakończony. Eksperci twierdzą, że zamiast pomagać dzieciom, szkodzi.
Od stycznia 2024 roku świadczenie 500+ zmienia się w 800+. Kiedy przyjdzie przelew i co trzeba zrobić, aby otrzymać świadczenie w nowej, podwyższonej kwocie? Najważniejsze to: uważać na oszustów.
Ulga na dziecko to przywilej, z którego nie mogą skorzystać wszyscy rodzice, chociażby z uwagi na kryterium dochodowe. Jest jednak pewna grupa mam i ojców, których limity zarobkowe nie dotyczą. W lipcu 2022 roku zmieniono przepisy w ich sprawie. Co konkretnie się zmieniło?

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza