Płacz jest dobry. 7 rad, jak pomóc dziecku uwolnić się od napięcia

2024-09-16 13:22

Napięcie emocjonalne towarzyszy i małym, i dużym. Nam zazwyczaj udaje się wypracować metodę, która najlepiej na nas działa, dość sprawnie potrafimy pozbyć się obciążenia. Mały człowiek jeszcze sobie z tym nie radzi, niepokój może go przytłoczyć. Jak pomóc dziecku uwolnić się od napięcia emocjonalnego?

Płacz może pomóc rozładować emocje

i

Autor: Getty Images Jednym ze sposobów na rozładowanie dziecięcych emocji jest... płacz.

Codzienne zmagamy się z wieloma sytuacjami, które powodują wzrost napięcia. Jak odzyskać spokój? Każda z nas wypracowała sobie własną metodę, która działa. Czasem trzeba pobyć chwilę sam na sam, czasem pomaga aktywność fizyczna, a czasem - płacz pod prysznicem. Emocje możemy uwolnić na wiele sposobów, warto znaleźć ten, który nam pomaga.

Napięcie emocjonalne może towarzyszyć również dzieciom. One nie zawsze wiedzą, jak sobie z nim poradzić, metody, którymi się posiłkują mogą wydawać się nam niewłaściwe. Jak możemy wesprzeć małego człowieka?

Plac Zabaw odc 12: Adaptacja w przedszkolu

Pomóż dziecku uwolnić się od napięcia

To, co może pozwolić dzieciom uwolnić się od wysokiego poziomu napięcia emocjonalnego, którego dzieci doświadczają na co dzień, zamyka się w płynących z natury, prostych i łatwo dostępnych dla każdego z nas działaniach i aktywnościach

- czytamy na profilu @magdalenabockomysiorska_pl.

Prowadzi go Magdalena Boćko-Mysiorska - pedagożka, autorka książek dla dzieci i rodziców, promotorka porozumienia bez przemocy (NVC - ang. Nonviolent Communication), rodzicielstwa bliskości oraz neuropsychologii. A przede wszystkim - mama. Na jej instagramowym profilu rodzice znajdą mnóstwo praktycznych wskazówek, jak być wsparciem dla dziecka na co dzień. M.in. podpowiadała, aby doceniać, gdy dzieci się dogadują, radziła, aby wysłuchać młodego człowieka, a nie go obwiniać.

Każdego dnia doświadczamy sytuacji, w których musimy być podporą dla naszego dziecka. Może się wydawać, że niektóre nie wymagają naszej interwencji, jednak warto zawsze być obok. Aby być wsparciem dla malucha, nie musimy robić wielkich rzeczy. Jak pomóc temu, które zmaga się z napięciem emocjonalnym?

Siedem sposobów, które pomogą dziecku

Magdalena Boćko-Mysiorska podpowiada siedem rozwiązań, które będą wsparciem dla dziecka.

  1. Płacz. Ekspertka wskazuje, abyśmy pozwoliły dzieciom płakać. Uwalnia to od napięcia i nadmiaru trudnych emocji, daje poczucie ulgi i ukojenia. Pedagożka podkreśla, aby towarzyszyć dziecku, być blisko i wspierać je.
  2. Wiercenie się. Kolejnym sposobem, który pomoże dziecku uwolnić się od wysokiego poziomu napięcia emocjonalnego, jest wiercenie się. Jak wskazuje pedgagożka, powinnyśmy pozwolić dziecku, aby się ruszało - kręcenie i wiercenie pozwala mu na oswobodzenie się od wysokiego poziomu hormonów stresu.
  3. Żart. Magdalena Boćko-Mysiorska podpowiada, że niektóre sytuacje możemy rozładować, obracając je w żart. Jak zaznacza, takie podejście odejmuje napięcia i pokazuje dziecku, że codzienne czynności mogą kojarzyć się z czymś przyjemnym. Skutkuje to tym, że dziecko chętniej będzie do nich wracało, nie będzie mu towarzyszył stres związany z przymusem.
  4. „Pufanie”. Chyba każda z nas wie, że dziecięce wzdychanie i „pufanie” może działać niczym płachta na byka. Pedagożka wskazuje, że to zachowanie może mieć związek właśnie z próbą poradzenia sobie z napięciem. Powinnyśmy je zaakceptować i pomóc dziecku nazwać emocje.
  5. Darcie i gniecenie papieru. W pozbyciu się nadmiaru stresu może pomóc także kartka. Dziecka może ją zgniatać w kulkę, drzeć na mnóstwo małych kawałków.
  6. Siłowanki. Uwolnić się od stresu mogą pomóc także różne zabawy „siłowe”, jak siłowanie się na ręce czy zapasy. „Ważne, aby dobrze je zorganizować i stawiać dziecku taki opór, jakiego potrzebuje, nie robić niczego, na co dziecko się nie zgadza i przerwać zabawę, kiedy woła >>stop<< lub >>nie<<” - zaznacza Magdalena Boćko-Mysiorska.
  7. Masowanie i ugniatanie. Pedagożka podpowiada również, aby masować ciało dziecka, ugniatać je i dociskać - to wszystko wpływa kojąco na poddenerwowany układ nerwowy dziecka. Dotyk sprawia, że mały człowiek się wycisza i odpręża, co pozwala mu na skupienie się, słuchanie innych i współpracę.
Mądrości naszych rodziców - to prawda czy mit? [QUIZ]
Pytanie 1 z 10
"Nie siedź blisko telewizora, bo popsujesz wzrok"