Jak dbać o wzrok dzieci? Tak spowolnisz krótkowzroczność

2024-06-11 15:49 Materiał sponsorowany

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów, umożliwiającym dzieciom pełne poznanie i eksplorowanie otaczającego ich świata. Niestety, współczesny styl życia, w którym dominują urządzenia elektroniczne, znacząco przyczynia się do wzrostu liczby przypadków krótkowzroczności wśród najmłodszych. Krótkowzroczność może prowadzić do poważnych problemów ze wzrokiem, jeśli nie zostanie odpowiednio wcześnie wykryta i kontrolowana. Dlatego tak istotne jest, aby rodzice i opiekunowie byli świadomi skutecznych metod jej zapobiegania i spowalniania jej rozwoju.

HOYA_MiYOSMART_otwarcie
Autor: Hoya

Przyczyny krótkowzroczności

Krótkowzroczność, znana także jako miopia, jest zaburzeniem polegającym na niewyraźnym widzeniu obiektów w dali, z zachowaniem wyraźnego widzenia obiektów znajdujących się blisko. W ostatnich dekadach obserwujemy znaczący wzrost liczby przypadków występowania tej wady wzroku. Według badania opinii przeprowadzonego przez SW Research we wrześniu 2021 roku, prawie połowa (47%) polskich dzieci w wieku od 3 do 15 lat ma zdiagnozowaną wadę wzroku, z czego najczęściej stwierdzanym problemem jest właśnie krótkowzroczność (62%).1 Co więcej, naukowcy szacują, że do 2050 roku około 50% populacji będzie dotknięta krótkowzrocznością, z czego około 10% będzie miało krótkowzroczność wysoką, czyli powyżej -6,00 dioptrii2.

Wzrost liczby przypadków krótkowzroczności można przypisać kilku kluczowym czynnikom. Genetyka odgrywa istotną rolę w rozwoju tej wady wzroku. Dzieci, których rodzice cierpią na krótkowzroczność, są bardziej podatne na jej wystąpienie. Istotne są również czynniki środowiskowe, takie jak długotrwałe korzystanie z urządzeń elektronicznych i zbyt mało czasu spędzanego na świeżym powietrzu. Wszystkie te elementy sprawiają, że krótkowzroczność staje się coraz powszechniejsza, stanowiąc rosnący problem zdrowotny na całym świecie.

Krótkowzroczności nie można wyleczyć ani cofnąć, a wraz z dorastaniem dziecka wada ta może się nasilać. Dlatego odpowiednia korekcja wady wzroku, spowalnianie jej progresji oraz skuteczne środki zapobiegawcze są kluczowe dla uniknięcia poważniejszych problemów ze wzrokiem u dzieci w przyszłości.

Nowoczesne metody kontroli krótkowzroczności

W odpowiedzi na rosnącą liczbę przypadków krótkowzroczności, naukowcy i specjaliści opracowali szereg skutecznych metod, które nie tylko korygują wadę wzroku, ale także spowalniają jej progresję. Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, metody te można podzielić na dwie główne kategorie: optyczne i farmakologiczne.3

Do metod optycznych zaliczamy okulary z soczewkami z technologią D.I.M.S. (Defocus Incorporated Multiple Segments), miękkie soczewki kontaktowe z technologią dual-focus oraz twarde soczewki ortokeratologiczne, które zakłada się na noc. Z kolei metody farmakologiczne obejmują atropinizację, czyli stosowanie kropli zawierających niskie stężenie atropiny.

Skuteczną, nieinwazyjną i łatwą w zastosowaniu u dzieci metodą spowalniania krótkowzroczności są soczewki okularowe MiYOSMART, oparte na technologii D.I.M.S.

Badania kliniczne wykazały, że soczewki MiYOSMART mogą spowolnić postęp krótkowzroczności średnio o 60% w porównaniu z tradycyjnymi soczewkami jednoogniskowymi4. Co więcej, sześcioletnie badanie kontynuacyjne potwierdziło, że skuteczność tych soczewek utrzymuje się przez długi czas.5 Stwierdzono również, że u pacjentów, którzy przestali nosić okulary z soczewkami wykorzystującymi technologię D.I.M.S., nie wystąpił tzw. efekt odbicia (czyli szybki przyrost wady wzroku po zaprzestaniu stosowania metody terapeutycznej) względem początkowej progresji krótkowzroczności podczas dwuletniego randomizowanego badania z grupą kontrolną, ani w porównaniu z populacją ogólną – wyjaśnia Sylwia Kijewska, ekspertka Hoya Lens Poland.

Zastosowanie poszczególnych metod kontroli krótkowzroczności może niekiedy być wyzwaniem dla rodzica, ale dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, łatwo jest dostosować korekcję do indywidualnych preferencji i stylu życia pacjenta.

Rola światła słonecznego a zdrowie oczu dziecka

Nie można mówić o skutecznej kontroli krótkowzroczności, nie uwzględniając roli, jaką w prawidłowym rozwoju wzroku dziecka odgrywa  naturalne światło słoneczne. Przeprowadzone badania jednoznacznie wskazują, że wychodząc na dwór i spędzając czas na świeżym powietrzu, dzieci nie tylko poprawiają swoją kondycję fizyczną, ale także wspierają zdrowie oczu. Odpowiednia ekspozycja na światło słoneczne może nawet zmniejszyć ryzyko rozwoju krótkowzroczności u najmłodszych.6

Światło słoneczne stymuluje produkcję dopaminy, kluczowego neuroprzekaźnika dla zdrowia wzroku. Dopamina odgrywa ważną rolę we właściwym rozwoju gałki ocznej, a jej niedobór może przyspieszyć wzrost oka, co może prowadzić do rozwoju krótkowzroczności – komentuje ekspertka.

Pamiętajmy jednak o odpowiedniej ochronie przed promieniowaniem UV. Wysokiej jakości okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV są niezbędne dla zapewnienia optymalnej ochrony oczu naszych dzieci. Odpowiednia dbałość o zdrowie wzroku, łącząca regularną aktywność na świeżym powietrzu z właściwą ochroną przed promieniowaniem UV, jest kluczowa dla zapewnienia zdrowego wzrostu i rozwoju oczu najmłodszych.

Hoya_MiYOSMART
Autor: Hoya

Ochrona przed promieniowaniem UV

Dzieci są szczególnie narażone na działanie promieniowania UV, ponieważ ich źrenice są większe, a soczewki wewnątrzgałkowe ich oczu bardziej przezierne niż u dorosłych. W rezultacie większa ilość promieni UV może docierać do siatkówki, co może prowadzić do uszkodzeń oczu.

Dzieci z krótkowzrocznością, zwłaszcza te, które są poddawane terapii atropiną mogą być szczególnie wrażliwe na światło, co może powodować dyskomfort i ograniczać ich chęć spędzania czasu na zewnątrz.7,8,9 Aby zapewnić im optymalną ochronę i wygodę, warto sięgnąć po nowoczesne rozwiązania, takie jak okulary z soczewkami fotochromowymi MiYOSMART Chameleon. Te innowacyjne soczewki okularowe nie tylko korygują krótkowzroczność i spowalniają jej postęp (dzięki technologii D.I.M.S.), ale również automatycznie dostosowują się do warunków oświetlenia, zapewniając ochronę przed promieniowaniem UV i intensywnym światłem słonecznym.10,11

Poprawiając komfort widzenia i ułatwiając codzienne funkcjonowanie, soczewki te są doskonałym wyborem dla najmłodszych z krótkowzrocznością. Kiedy dziecko jest na dworze, soczewki automatycznie przyciemniają się, zapewniając optymalną ochronę i komfort widzenia. Po powrocie do pomieszczenia, szybko wracają do pełnej przejrzystości. Dzięki temu dzieci nie muszą pamiętać o zmianie okularów przy każdym wyjściu na zewnątrz.

W ramach programu Early Experience Program (EEP), który skupiał się na ocenie skuteczności soczewek MiYOSMART Chameleon, przeprowadzono badania nad 100 pacjentami w różnym wieku. Wyniki jednoznacznie potwierdziły, że soczewki są łatwe w adaptacji i minimalizują dyskomfort użytkowników. Dodatkowo, ich zastosowanie wydłuża czas noszenia okularów, co może przyczyniać się do skuteczniejszej kontroli krótkowzroczności u dzieci12 – wyjaśnia Sylwia Kijewska.

Wzrok dziecka: kluczowe aspekty profilaktyki

W trosce o zdrowie oczu i dobry wzrok dzieci, niezbędne jest podejmowanie kompleksowych działań, które wykraczają poza zaopatrzenie naszej pociechy w okulary.

Podstawą efektywnego zapobiegania wadom wzroku, w tym krótkowzroczności, jest kompleksowa profilaktyka. Zgodnie z zaleceniami ekspertów, kluczową rolę odgrywa odpowiednia higiena pracy wzrokowej oraz aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu.

Ekspozycja na naturalne światło słoneczne przez co najmniej dwie godziny dziennie jest istotnym czynnikiem wspierającym zdrowy rozwój wzroku dzieci. Badania naukowe potwierdzają, że taka aktywność może opóźnić pojawienie się krótkowzroczności, nawet u dzieci z obciążeniami genetycznymi. Dodatkowo, regularne przerwy od patrzenia na bliskie odległości oraz ograniczenie czasu spędzanego przed ekranami stanowią ważne elementy profilaktyki, które pomagają zmniejszyć ryzyko wystąpienia wad wzroku – tłumaczy Sylwia Kijewska, ekspertka Hoya Lens Poland.

Kluczowe znaczenie mają także regularne badania wzroku u specjalistów. Zarówno wizyty u okulisty, jak i optometrysty pozwalają na wczesne wykrycie potencjalnych nieprawidłowości i w razie potrzeby szybką interwencję.

Producent: Hoya Holdings N.V.

Podmiot prowadzący reklamę: Hoya Lens Poland sp. z o.o.

Soczewki okularowe MiYOSMART służą do korekcji i spowalniania progresji krótkowzroczności u dzieci.

Materiał promocyjny marki Hoya Lens Poland sp. z o.o.