Stan przedrzucawkowy w ciąży: co zwiększa ryzyko jego wystąpienia i jak go leczyć?

stan przedrzucawkowy w ciąży
fot.: Thinkstock
Stan przedrzucawkowy w ciąży w najcięższych przypadkach wymaga hospitalizacji.

Stan przedrzucawkowy w ciąży może się pojawić u przyszłej mamy już od 2 trymestru i u świeżo upieczonych mam do dwóch dni po porodzie. Stan przedrzucawkowy jest groźny dla zdrowia i życia matki i dziecka. Przeczytaj, jakie są jego przyczyny, objawy i w jaki sposób leczyć stan przedrzucawkowy w ciąży.

Stan przedrzucawkowy w ciąży (preeklampsja) diagnozuje u ciężarnych kobiet, u których stwierdza się, wcześniej niewystępujące, nadciśnienie tętnicze - większe niż 140/90 mm Hg - oraz białkomocz. Stan przedrzucawkowy w ciąży dotyczy około 7 procent wszystkich kobiet spodziewających się dziecka i jest zespołem objawów, którego większość przyszłych mam chciałaby uniknąć - może się bowiem wiązać z zagrożeniem życia kobiety i płodu. Jakie są więc objawy stanu przedrzucawkowego w ciąży, w jaki sposób się go leczy i czy można mu przeciwdziałać?

Przeczytaj również: Zespół HELLP w ciąży a stan przedrzucawkowy

Stan przedrzucawkowy w ciąży: przyczyny

Przyczyny stanu przedrzucawkowego w ciąży trudno wskazać. Możliwe jest natomiast wymienienie czynników, zwiększających ryzyko jego wystąpienia. Szczególnie zagrożone są kobiety, które spodziewają się dziecka po raz pierwszy. Nie bez znaczenia jest również wiek przyszłej matki - stan przedrzucawkowy w ciąży częściej zdarza się w przypadku kobiet przed 18. i po 35. roku życia. Wystąpienie tej choroby grozi również kobietom, które raz już przeszły stan przedrzucawkowy lub w których najbliższej rodzinie się on zdarzył. Także ciąża bliźniacza i wielowodzie należą do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego w ciąży. Podobnie jak choroby matki, związane z nerkami i naczyniami krwionośnymi, cukrzyca.

Przeczytaj również: Ciąża na leżąco. Jak zagospodarować swój czas?

Stan przedrzucawkowy w ciąży: objawy

Osoba, u której można zdiagnozować stan przedrzucawkowy w ciąży,ma podwyższone ciśnienie (występują również skoki ciśnienia) i białkomocz, mogą wystąpić również zaburzenia związane z oddawaniem moczu - gdy pojawia się on w skąpych ilościach. Kobiecie ze stanem przedrzucawkowym w ciąży dokuczają także bóle głowy i wymiotuje. Do objawów stanu przedrzucawkowego w ciążynależą także zaburzenia widzenia, ostre reakcje na światło, duszności i bóle w górnej części brzucha. Do objawów tej choroby zalicza się również zaburzenia świadomości, kłopoty z funkcjonowaniem wątroby oraz ograniczenie rozwoju płodu w macicy.

Przeczytaj również: Krwawienie w ciąży - co oznacza krwawienie z górnych dróg rodnych?

Nie przegap

Stan przedrzucawkowy w ciąży: leczenie

U kobiet, u których zdiagnozowano łagodną formę stanu przedrzucawkowego w ciąży, nie jest konieczna hospitalizacja. Zaleca się im odpoczynek, regularnie monitorując poziom ciśnienia tętniczego. Natomiast każdy ciężki stan tych zaburzeń chorobowych wymaga leczenia w szpitalu. Po 34. tygodniu ciąży kobieta jest poddawana obserwacji i badaniom aż do porodu. Musi pozostawać w łóżku, a badany zostaje m. in. stan płodu, wykonuje się również morfologię krwi, mierzy parametry dobowe białkomoczu. Kobiecie ze stanem przedrzucawkowym w ciąży zaleca się również odpowiednią dietę, zawierającą właściwe dawki soli i wody. We wszystkich przypadkach lekarze starają się zakończyć ciażę przed jej 40. tygodniem, ponieważ to właśnie jej rozwiązanie jest najskuteczniejszym sposobem walki ze stanem przedrzucawkowym w ciąży.

Przeczytaj również: Jakie problemy z łożyskiem mogą wystąpić w trakcie ciąży?

Stan przedrzucawkowy w ciąży: zagrożenia

Największymi zagrożeniami, jakie może spowodować zaburzenie są: przedwczesny poród, niewydolność wielonarządowa u matki oraz zbyt wczesne oddzielenie się łożyska, co z kolei może prowadzić do niewystarczającego odżywienia i niedotlenienia płodu. Zbagatelizowany lub niewłaściwie zdiagnozowany stan przedrzucawkowy skutkuje rzucawką, która z kolei kończy się poważnymi konsekwencjami: nie tylko zaburzeniami świadomości, ale nawet śpiączką. Leczenie rzucawki uzależnione jest od konkretnego przypadku. Kobieta ze stanem przedrzucawkowym w ciąży przechodzi również kontrolę swojego stanu zdrowia: sprawdzanie ciśnienia, kontrola białkomoczu przez cały okres połogu - około 6-8 tygodni.

Przeczytaj również: Oddział patologii ciąży - co cię tam czeka?

Polecamy też

Aktualizacja: 2016-07-11 Publikacja: 2015-11-17
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.