Uwaga na PARACETAMOL w ciąży! Jakie leki PRZECIWBÓLOWE może brać ciężarna?

2014-03-05 15:12

Leki w ciąży czasem okazują się niezbędne, ale należy przyjmować je z rozwagą. Nie inaczej jest z lekami przeciwbólowymi. Okazuje się, że uważany za bezpieczny w ciąży paracetamol stale zażywany może zaszkodzić dziecku. Jakie leki przeciwbólowe można zażywać w ciąży, a które są zakazane?

Leki homeopatyczne w trakcie ciąży
Autor: Ryszard Piątkowski

Walka z bólem podczas ciąży jest utrudniona – wiele leków przeciwbólowych nie jest zalecanych ciężarnym, a te, które są dopuszczone, powinny być zażywane tylko w ostateczności. Ciężarne powinny unikać: ibuprofenu, naproksenu, aspiryny (zwiększają ryzyko poronienia), metamizolu (pyralginy), a także etopiryny. Zawsze czytaj ulotkę każdego leku, aby sprawdzić, jakie substancje czynne znajdują się w składzie. To ważne, bo niebezpieczne dla ciężarnej środki przeciwbólowe mogą znajdować się np. w tabletkach do ssania na ból gardła. Jeśli u ciężarnej pojawia się ból, warto zdiagnozować jego przyczynę i jeśli to możliwe, usunąć ją (np. w przypadku bólu zęba wyleczyć chory ząb u stomatologa). Z bólem można też walczyć niefarmakologicznie.

Czytaj: Jak się ustrzec przed grypą w ciąży?

Paracetamol w ciąży – bezpieczny?

Ciężarne mogą zażywać paracetamol, ale jego zażywanie trzeba ograniczyć do minimum. Długotrwałe (ponad 28 dni) zażywanie paracetamolu w ciąży może się przyczynić do wystąpienia wad rozwojowych u dziecka – wywnioskowali naukowcy z Uniwersytetu Oslo, Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego i w Toronto. U badanych trzylatków, których matki przez dłuższy czas stosowały paracetamol, częściej występowały problemy w rozwoju zdolności motorycznych i komunikacyjnych oraz problemy z zachowaniem. Stwierdzono też, że dzieci matek regularnie zażywających paracetamol w ciąży częściej chorują na astmę. Badacze podkreślają jednak, że okazjonalne stosowanie leku przez krótki czas nie jest szkodliwe.

Mjakmama24.pl

Czy nie nadużywasz leków?

Pytanie 1 z 10
Czy w ciąży przyjmujesz jakieś suplementy diety?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza