Uwaga na PARACETAMOL w ciąży! Jakie leki PRZECIWBÓLOWE może brać ciężarna?

2014-03-05 15:12

Leki w ciąży czasem okazują się niezbędne, ale należy przyjmować je z rozwagą. Nie inaczej jest z lekami przeciwbólowymi. Okazuje się, że uważany za bezpieczny w ciąży paracetamol stale zażywany może zaszkodzić dziecku. Jakie leki przeciwbólowe można zażywać w ciąży, a które są zakazane?

Leki homeopatyczne w trakcie ciąży
Autor: Ryszard Piątkowski

Walka z bólem podczas ciąży jest utrudniona – wiele leków przeciwbólowych nie jest zalecanych ciężarnym, a te, które są dopuszczone, powinny być zażywane tylko w ostateczności. Ciężarne powinny unikać: ibuprofenu, naproksenu, aspiryny (zwiększają ryzyko poronienia), metamizolu (pyralginy), a także etopiryny. Zawsze czytaj ulotkę każdego leku, aby sprawdzić, jakie substancje czynne znajdują się w składzie. To ważne, bo niebezpieczne dla ciężarnej środki przeciwbólowe mogą znajdować się np. w tabletkach do ssania na ból gardła. Jeśli u ciężarnej pojawia się ból, warto zdiagnozować jego przyczynę i jeśli to możliwe, usunąć ją (np. w przypadku bólu zęba wyleczyć chory ząb u stomatologa). Z bólem można też walczyć niefarmakologicznie.

Czytaj: Jak się ustrzec przed grypą w ciąży?

Paracetamol w ciąży – bezpieczny?

Ciężarne mogą zażywać paracetamol, ale jego zażywanie trzeba ograniczyć do minimum. Długotrwałe (ponad 28 dni) zażywanie paracetamolu w ciąży może się przyczynić do wystąpienia wad rozwojowych u dziecka – wywnioskowali naukowcy z Uniwersytetu Oslo, Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego i w Toronto. U badanych trzylatków, których matki przez dłuższy czas stosowały paracetamol, częściej występowały problemy w rozwoju zdolności motorycznych i komunikacyjnych oraz problemy z zachowaniem. Stwierdzono też, że dzieci matek regularnie zażywających paracetamol w ciąży częściej chorują na astmę. Badacze podkreślają jednak, że okazjonalne stosowanie leku przez krótki czas nie jest szkodliwe.

Mjakmama24.pl

Czy nie nadużywasz leków?

Pytanie 1 z 10
Czy w ciąży przyjmujesz jakieś suplementy diety?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza