Zespół HELLP w ciąży: objawy, leczenie i zagrożenia

2021-07-06 14:58

Zespół HELLP to rzadkie schorzenie ciążowe, związane ze stanem przedrzucawkowym oraz rzucawką i rzeczywiście może być ich powikłaniem. Ale zespół HELLP to również odrębna jednostka chorobowa, która wyprzedza stan przedrzucawkowy i stanowi zagrożenie ciąży. Co warto o nim wiedzieć?

Zespół HELLP w ciąży: objawy, leczenie i zagrożenia
Autor: Getty images Zespół HELLP w ciąży: objawy, leczenie i zagrożenia

Zespół HELLP to powikłanie rzucawki i stanu przedrzucawkowego. Doczekał się swojego „opracowania” stosunkowo niedawno, bo w 1982 roku. Zespół HELLP to rzadkie schorzenie ciążowe, ale poważne zagrożenie dla zdrowia i życia kobiety oraz jej dziecka. Wyjaśniamy, jakie objawy świadczą o zespole HELLP i dlaczego jest zagrożeniem ciąży

Spis treści

 1. Czym jest zespół HELLP w ciąży?
 2. Kto jest narażony na zespół HELLP?
 3. Objawy zespołu HELLP w ciąży
 4. Diagnoza zespołu HELLP
 5. Leczenie zespołu HELLP w ciąży

Czym jest zespół HELLP w ciąży?

Zespół HELLP jest bardzo niebezpieczny i to nie tylko ze względu na możliwość pojawienia się stanu przedrzucawkowego i rzucawki. Do powikłań zespołu HELLP w ciąży zalicza się oddzielenie łożyska, ostrą niewydolność nerek i obrzęki płuc.

Zespół HELLP niesie ze sobą duże ryzyko śmierci kobiety i jeszcze większe (bo ok. 60 procent) dziecka w okresie okołoporodowym.

Kobiety, które przebyły zespół HELLP, są bardziej narażone w kolejnej ciąży na rozwój stanu przedrzucawkowego, hipotrofię wewnątrzmaciczną oraz przedwczesny poród. Szczególnie zagrożone stanem przedrzucawkowym są kobiety, u których zespoł HELLP był poprzedzony nadciśnieniem, natomiast ryzyko nawrótu zespołu HELLP jest u nich bardzo małe.

Kto jest narażony na zespół HELLP?

Zespół HELLP dotyczy mniej niż 1 procenta kobiet w ciąży - najczęściej dotyka on pacjentki w ciążach powikłanych ciężką gestozą (występuje u około 10 procent kobiet), zaś nawet około 40 procent kobiet ze stanem przedrzucawkowym ma łagodne odstępstwa od normy w zakresie poziomu enzymów wątrobowych, lecz nie ma u nich pełnego obrazu HELLP.

Zespół HELLP może (ale nie musi) być pierwszym klinicznym objawem stanu przedrzucawkowego. U pacjentek z zespołem HELLP często diagnozuje się także zespół rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego lub ostrą niewydolność nerek.

Na zespół HELLP mogą cierpieć również kobiety z wcześniej rozpoznanym nadciśnieniem tętniczym ciężarnych. Zespół HELLP częściej dotyka wieloródki. Zwykle występuje w trzecim trymestrze ciąży, ale może także rozwinąć się we wczesnym stadium ciąży albo dopiero w okresie poporodowym.

Zobacz również: Próby wątrobowe w ciąży - jak odczytać wyniki?

Kontrolowanie ciśnienia w ciąży - Wywiad z ekspertem na temat nadciśnienia w ciąży

Dobrze wiedzieć

Termin HELLP to z angielskiego „HELLP syndrome”. Najczęstsze objawy zespołu HELLP to:

 • niedokrwistość hemolityczna (Hemolytic anemia);
 • podwyższone poziomy enzymów wątrobowych (Elevated Liver enzymes);
 • mała liczba płytek - małopłytkowość (Low Platelet count).

Nazwa zespołu HELLP powstała z pierwszych liter angielskich nazw objawów, ale też oznacza po angielsku „wołanie o pomoc”, co trafnie oddaje wagę schorzenia.

Nadciśnienie w ciąży a dieta

Objawy zespołu HELLP w ciąży

Schorzenia jakim jest zespół HELLP nie sposób przegapić. Typowe objawy zespołu HELLP to:

Badania lekarskie kwi, moczu oraz ciśnienia krwi wykazują zaś:

 • nadciśnienie czasem powiązane z białkomoczem;
 • niewielka hemoliza w rozmazie krwi obwodowej (czasem też niedokrwistość). Stopień hemolizy jest określony przez stężenie wolnej bilirubiny;
 • obniżająca się liczba płytek krwi;
 • podwyższone stężenie aminotransferaz - wyraźnie ponad górne granice normy;
 • stłuszczenie wątroby.

Diagnoza zespołu HELLP

Lekarz zaleca ciężarnej szereg badań. Aby mieć pewność, że ma do czynienia z zespołem HELLP, może wykonać kobiecie USG, które wykluczy inne przyczyny ostrego bólu w nadbrzuszu. Obraz wątroby pomaga również rozróżnić, czy pacjentka ma stan przedrzucawkowy z zajęciem wątroby zaś bez zepołu HELLP. Biopsja wątroby nie jest potrzebna.

Czytaj również: Morfologia krwi: najważniejsze badanie w ciąży

Ciąża po czterdziestce – czy to bezpieczne zajść w ciążę po 40. roku życia?

Pomiar ciśnienia w ciąży - jak mierzyć ciśnienie w ciąży? Wybierz z nami ciśnieniomierz

Leczenie zespołu HELLP w ciąży

Rokowania u kobiet w ciąży z zespołem HELLP są bardzo niekorzystne. Dlatego zaleca się w zdecydowanej większości przypadków jak najszybsze zakończenie ciąży. Szczególnym wskazaniem do natychmiastowej interwencji lekarskiej jest silny ból przy ucisku prawego podżebrza świadczący o rozciągnięciu torebki wątroby.

Sytuacja jest w miarę prosta, gdy zespół HELLP objawia się w zaawansowanej ciąży, już po 34 tygodniu, kiedy płuca dziecka są lepiej rozwinięte. Wtedy łatwiej jest lekarzom wydać zalecenie wywołania porodu. Przed 34 tygodniem ciąży kobieta z zespołem HELLP musi przebywać w szpitalu i dużo odpoczywać.

W trakcie leczenia zespołu HELLP w ciąży kobieta otrzymuje też sterydy, które przyspieszą rozwój płuc dziecka, leki zmniejszające ryzyko napadów padaczkowych oraz leki obniżajace ciśnienie krwi, a w razie konieczności przeprowadza się u niej transfuzję krwi.

Kryzysowy dla kobiety z zespołem HELLP w ciąży jest okres okołoporodowy. Może wystąpić nadciśnienie, białkomocz oraz obniżenie liczby płytek, które należy leczyć. Nierzadko rodząca otrzymuje płytki krwi, a nawet osocze.

Przez pewien czas po porodzie kobieta musi przyjmować leki obniżające ciśnienie. Natomiast po porodzie stężenie enzymów wątrobowych samo wraca do normy (nie ma niewydolności wątroby), a następnie reguluje się liczba trombocytów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza