Nadciśnienie w ciąży - przyczyny, objawy, leczenie wysokiego ciśnienia w ciąży

2015-10-20 16:40 Monika Majewska
Nadciśnienie w ciąży
Autor: thinkstockphotos.com Nadciśnienie w ciąży najczęściej rozpoznaje się po 20. tygodniu ciąży.

Nadciśnienie w ciąży (czyli zbyt wysokie ciśnienie w ciąży) to poważny stan, który może zagrażać zdrowiu i życiu zarówno matki, jaki i dziecka. U kobiet z nadciśnieniem w ciąży istnieje ryzyko m.in. wylewu krwi do mózgu. Z kolei dzieci są narażone na niedotlenienie i zaburzenia rozwoju. Jakie są przyczyny i objawy nadciśnienia w ciąży? Na czym polega leczenie wysokiego ciśnienia?

Nadciśnienie w ciąży to podwyższenie wartości ciśnienia tętniczego krwi powyżej granic normy (czyli 140/90 mmHg), które rozpoznaje się po 20. tygodniu ciąży u kobiet z poprzednio prawidłowym ciśnieniem. Jest to tzw. nadciśnienie indukowane ciążą (pregnancy induced hypertension – PIH), któremu nie towarzyszy białkomocz (obecność ciał białkowych w moczu) i które ustępuje samoistnie do 12. tygodnia po porodzie. Na pytanie, dlaczego ciąża może wywołać nadciśnienie, nie można odpowiedzieć jednoznacznie. Przypuszcza się, że w czasie ciąży organizm matki zaczyna traktować rozwijające się dziecko jako intruza, „obcy” organizm. Dochodzi wówczas do niszczenia łożyska  i wydzielania się u matki substancji obkurczających naczynia krwionośne, co zwiększa ciśnienie krwi.

Czytaj także: Jak kontrolować ciśnienie w ciąży? [WYWIAD]

Nadciśnienie przewlekłe a ciąża

Jeśli podwyższone wartości ciśnienia tętniczego pojawiają się po raz pierwszy przed ciążą lub w ciąży, ale przed 20. tygodniem jej trwania, rozpoznaje się nadciśnienie tętnicze przewlekłe. Dotyczy ono również kobiet, u których nadciśnienie pojawiło się w dowolnym momencie ciąży po raz pierwszy i nie ustąpiło w ciągu 12 tygodni po porodzie.

Nadciśnienie płucne a ciąża

U kobiet w ciąży można zdiagnozować także nadciśnienie płucne, czyli wzrost ciśnienia w krążeniu płucnym (obiegu krwi pomiędzy prawą komorą a lewym przedsionkiem serca). Ciąża u kobiety z nadciśnieniem płucnym znacznie zaostrza przebieg choroby i przyśpiesza jej postęp. Szacuje się, że nawet u połowy ciężarnych z nadciśnieniem płucnym istnieje ryzyko zgonu. W związku z tym kobietom z tą chorobą nie zaleca się zachodzenia w ciążę.

Sprawdź koniecznie
jesz co lubisz

Autor: redakcja

Cierpisz na nadciśnienie i chcesz dietą zredukować objawy tej dolegliwości? Wypróbuj nowy program dietetyczny, który pomoże ci przestrzegać zasad diety dla osób z nadciśnieniem.

Nadciśnienie w ciąży: przyczyny i czynniki ryzyka

Na rozwój nadciśnienia w ciąży narażone są  kobiety powyżej 35. roku życia, zmagające się z otyłością, cukrzycą czy chorobami nerek. Obarczone zwiększonym ryzykiem są też te kobiety, u których w rodzinie występuje nadciśnienie tętnicze i które spodziewają się pierwszego dziecka. Warto wiedzieć, że kolejne ciążę nie zwiększają prawdopodobieństwa wystąpienia nadciśnienia. Jest ono takie samo, a nawet mniejsze.

Z kolei nadciśnienie, które występuje przed zajściem w ciążę, zazwyczaj jest związane ze schorzeniami nerek, serca, układu krążenia i problemami endokrynologicznymi.

Czytaj także: Jak mierzyć ciśnienie w ciąży?

Nadciśnienie w ciąży: objawy wysokiego ciśnienia

Oprócz nadciśnienia i wynikających z niego objawów (m.in. bóle i zawroty głowy, zaburzenia widzenia) mogą się wystąpić także obrzęki, które nagle pojawią się na twarzy czy górnej połowie ciała i nie ustępują po odpoczynku w pozycji leżącej.

Nadciśnienie w ciąży: powikłania

Nadciśnienie tętnicze w czasie ciąży, w zależności od czasu trwania i wysokości wartości, może doprowadzić do groźnych powikłań. U przyszłej mamy może doprowadzić udaru mózgu, zawału serca, rozwoju zespołu DIC czy zespołu HELLP. Jednak za najgroźniejsze powikłanie nadciśnienia ciążowego uznaje się rzucawkę, która objawia się napadem drgawek, co przypomina atak padaczki. Wówczas ryzyko śmierci matki i płodu przekracza 50 procent.

Z kolei dziecko jest narażone na niedotlenienie, zahamowanie wzrostu, wcześniactwo, a nawet na śmierć w łonie matki.

Czytaj także: Jakie badania są konieczne w ciąży?

Nadciśnienie w ciąży: leczenie

U kobiet z nadciśnieniem ciążowym łagodnym nie stosuje się leczenia, lecz jedynie kontroluje się ciśnienie częściej niż raz w tygodniu i wykonuje badanie moczu, by sprawdzić poziom białka. Konieczne jest także ograniczenie wysiłku fizycznego, odpoczywanie w pozycji leżącej, najlepiej na lewym boku. Ciężarna powinna stosować dietę lekkostrawną, bogatą w witaminy (szczególnie w witaminę C), mikroelementy, białko i inne substancje odżywcze.

Z kolei kobiety z nadciśnieniem ciążowym umiarkowanym muszą przyjmować leki obniżające ciśnienie i mieć wykonywane pomiary jego wartości częściej niż 2 razy w tygodniu. Konieczne są również badania w kierunku białkomoczu.

W obu przypadkach zalecane jest także regularne (2-4 razy dziennie) mierzenie ciśnienia w domu, gdyż czasami podwyższenie jego wartości w gabinecie lekarskim może być spowodowane tzw. efektem białego fartucha, czyli zdenerwowania z powodu wizyty.

Kobieta z ciężkim nadciśnieniem ciążowym (160/110 mmHg lub większe) musi znaleźć się w szpitalu, gdzie leki są podawane m.in. dożylnie. Ciśnienie tętnicze kontroluje się co najmniej 4 razy dziennie, a co 7 dni wykonuje się badanie w kierunku białkomoczu, a także inne badania m.in.: elektrolitów, morfologię krwi, badania transaminaz, bilirubiny, wskaźników czynności nerek. W tym czasie monitoruje się również stan płodu. Jeśli udaje się utrzymać wartość ciśnienia poniżej 150/80-100 mmHg, nie pojawia się białkomocz, nie narastają obrzęki, a dziecko rozwija się prawidłowo, ciężarna może zostać wypisana ze szpitala. Wówczas pomiary ciśnienia krwi i badanie w kierunku białkomoczu wykonuje się dwa razy w tygodniu aż do rozwiązania ciąży.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, jaki wpływ na zdrowie mamy i dziecka ma cesarskie cięcie oraz jakie jest ryzyko ciąży po 40. roku życia. Przeczytaj również, jak wybrać najlepsze krzesełko do karmienia i jak skompletować eko-wyprawkę

Kup dostęp od 2,50 zł
okładka 10/19
KOMENTARZE