Białkomocz w ciąży może sygnalizować poważne choroby. Badanie moczu w ciąży

2011-10-24 12:11

Białkomocz w ciąży może być groźny dla ciebie i dla dziecka i może sygnalizować poważne i niebezpieczne choroby, np. zatrucia, niewydolność krążenia czy zapalenie stawów. Szczególnie niebezpieczna jest gestoza, czyli zatrucie ciążowe. Możesz tego uniknąć, mówiąc swojemu lekarzowi o przebytych chorobach układu moczowego i stosując odpowiednią dietę, a także przestrzegając terminów badania moczu w ciąży.

Białkomocz w ciąży może sygnalizować poważne choroby
Autor: photos.com Białkomocz w ciąży

Spis treści

  1. O czym może świadczyć białkomocz w ciąży
  2. Dieta pomaga uniknąć białkomoczu w ciąży

Badanie moczu w ciąży lekarz zleca stosunkowo często, właśnie po to, by kontrolować białko w moczu. W przypadku dorosłego człowieka normą jest wydalanie do 150 mg białka na dobę i w próbce moczu (pobranej podczas porannej wizyty w toalecie) nie powinno się go stwierdzać. Nieco inaczej bywa w przypadku kobiety, która spodziewa się dziecka. Wtedy ilość wydalanego białka może się nieznacznie zwiększyć. To normalne, ponieważ twoje nerki pracują za dwoje, są bardziej obciążone i muszą przefiltrować więcej krwi. Ale nadal w zwykłej analizie moczu białka nie powinno się wykrywać. Jeśli się pojawi, trzeba to zgłosić lekarzowi. W takiej sytuacji może on zlecić bardziej miarodajne badania, np. ocenę utraty białka na podstawie dobowej zbiórki moczu. Za nieprawidłowy uznaje się wynik powyżej 260 mg/24 h.

>>Badanie moczu w ciąży: interpretacja wyników>>

Dobrze wiedzieć

By wynik badania moczu był miarodajny, pamiętaj o prawidłowym pobraniu próbki. Kup w aptece jałowy pojemnik na mocz (ok. 1 zł). Gdy wstaniesz rano, najpierw się podmyj. Najlepiej pobrać tzw. środkowy strumień moczu. Pojemnik musi szybko trafić do laboratorium.

O czym może świadczyć białkomocz w ciąży

Zbyt duża utrata białka może wynikać np. z infekcji dróg moczowych. Kobieta oczekująca dziecka jest na nie szczególnie narażona, ponieważ w czasie ciąży poszerzeniu ulegają miedniczki nerkowe i moczowody. Wtedy łatwiej o różnego rodzaju zakażenia, które trzeba szybko wyleczyć. Białkomocz może też sygnalizować poważne problemy z nerkami albo wskazywać na inne choroby, np. zatrucia, niewydolność krążenia czy zapalenie stawów. Szczególnie niebezpieczna jest gestoza, czyli zatrucie ciążowe. Zazwyczaj ujawnia się ona po 20. tygodniu ciąży. W nerkach zostaje uszkodzony nabłonek naczyń, w wyniku czego w moczu pojawiają się duże ilości białka (utrata białka może sprawić, że twoje dziecko urodzi się z dużo mniejszą wagą). Objawem gestozy są także obrzęki i nadciśnienie tętnicze. Przy wysokim ciśnieniu może się to skończyć poważnymi powikłaniami, czyli tzw. rzucawką. Przypomina ona atak epilepsji i stanowi bezpośrednie zagrożenie życia.

Dieta pomaga uniknąć białkomoczu w ciąży

Na początku ciąży poinformuj swojego ginekologa o przebytych w dzieciństwie i aktualnych chorobach układu moczowego. Ta wskazówka pomoże lekarzowi ustalić częstotliwość kontroli moczu i – gdy będzie to konieczne – szybko zastosować odpowiednie leczenie. Ale nawet wtedy, gdy wyniki badań mieszczą się w normie, dbaj o siebie. Dobrze się odżywiaj, jedz produkty wysokobiałkowe (np. chude mięso i sery), by uzupełniać ewentualne niedobory białka. Unikaj żywności konserwowanej, bo dodatkowo obciąża nerki. Ogranicz solenie potraw, a najlepiej zastąp sól przyprawami, np. majerankiem, lubczykiem, estragonem. Aby zaś zapobiegać infekcjom układu moczowego, warto wspomóc organizm... żurawiną. Zawiera ona substancje, które łączą się z bakteriami i hamują ich rozwój. Możesz pić niesłodzony sok z tych owoców, jeść suszoną żurawinę lub  za zgodą lekarza łykać kapsułki z apteki (np. Bioforte, Vitabutin). Pamiętaj też o regularnym oddawaniu moczu. Zalegając w moczowodach i pęcherzu, stanowi raj dla bakterii.

Zobacz film: Bakteriomocz w ciąży: objawy, leczenie

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza