40 tydzień ciąży - rozwój dziecka i zdrowie mamy

2021-05-27 22:09

40 tydzień ciąży to najlepszy moment na poród. Mimo, że mało które dzieci rodzą się w terminie, to jednak czasem tak się zdarza. Sprawdź, czy malec i ty jesteście gotowi na poród.

ciąża
Autor: Getty images Gdy zbliża się poród, organizm kobiety zaczyna produkować oksytocynę - hormon, który odpowiada za rozpoczęcie skurczów macicy.

„Jeszcze nie urodziłaś?” To pytanie w 40 tygodniu ciąży słyszysz nagminnie, a potrafi ono wyprowadzić z równowagi najbardziej opanowaną ciężarną.

Spokojnie. Już niedługo będziesz mamą. Nikt nie odbierze ci tej chwili, gdy weźmiesz po raz pierwszy w ramiona swoje dziecko. Czy to taka różnica, w którym tygodniu to nastąpi?

Który to miesiąc ciąży?

40 tydzień ciąży to 9 miesiąc ciąży i 3 trymestr ciąży. To 38 tydzień życia dziecka.

Kalkulator ciąży

Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.

Co chcesz wiedzieć:

Spis treści

  1. Rozwój dziecka w 40 tygodniu ciąży
  2. Dziecko w 40 tygodniu ciąży - gotowe na poród
  3. Dolegliwości i objawy w 40 tygodniu ciąży
  4. Przebieg porodu

Rozwój dziecka w 40 tygodniu ciąży

Pod koniec ciąży ruchy dziecka są zazwyczaj mniej wyraźne. A to dlatego, że dziecku jest już bardzo ciasno. Powinno jednak dawać o sobie znać od czasu do czasu gwałtowniejszymi ruchami. Jeśli zaniepokoi cię jednak zupełny brak ruchów płodu - zgłoś się na badanie KTG.

Czytaj:

Kiedy i jak liczyć ruchy płodu?

Badanie KTG. Na czym polega badanie KTG?

Dziecko w 40 tygodniu ciąży - gotowe na poród

Typowy noworodek, urodzony w 40 tygodniu ciąży, ma z wyprostowanymi nóżkami ponad 50 cm wzrostu i waży ok. 3,5 kg.

Gdy mija 38 tygodni od poczęcia, z przyczyn, które dotąd nie zostały do końca poznane, w podwzgórzu mózgu dziecka „zapala się światełko”. To znak, że pora się urodzić.

Malec zaczyna odczuwać coś w rodzaju masażu. Całe jego ciało – od głowy po końce palców stóp – jest rytmicznie ugniatane. Na początku nie jest to silne ani zbyt częste – ucisk taki czuje co 15 minut. Masaż ten jest sygnałem, że zaczęła się czynność skurczowa macicy.

Jakiej wielkości jest twoje dziecko?
ciąża

Autor: Getty images

Twój maluszek w 38 tygodniu ciąży wielkością przypomina dorodnego arbuza. Jego waga może się wahać od 2800 do 4000 g, a długość zwykle przekracza 50 cm.

Dolegliwości i objawy w 40 tygodniu ciąży

W 40 tygodniu ciąży skóra na brzuchu jest maksymalnie rozciągnięta, im lepiej dbałaś o nią przez cały okres ciąży, tym lepiej będzie wyglądać po porodzie, choć nie oszukujmy się, nie będzie już nigdy taka jak przed ciążą.

W 40 tygodniu ciąży możesz mieć wrażenie, że chodzisz jak kaczka, kołysząc biodrami na boki. Wynika to z faktu, że dziecko obniżyło się już w oczekiwaniu na poród.

Delikatne plamienie w 40 tygodniu to wynik skracania się szyjki macicy. To sygnał, że poród już blisko. Może pojawić się również śluz z drobnymi pasemkami krwi. Jeśli krwi jest dużo lub plamienie jest obfite natychmiast skontaktuj się z lekarzem, a najlepiej pojedź do szpitala.

Czytaj:

Akcja porodowa: kiedy jechać do szpitala?

Skurcze przed porodem: jak wyglądają? Jak liczyć skurcze porodowe?

Przebieg porodu

Gdy zbliża się poród, organizm kobiety zaczyna produkować oksytocynę - hormon, który odpowiada za rozpoczęcie skurczów macicy. Mięśnie macicy kurczą się, sprawiając, że ciało dziecka naciska na położoną poniżej szyjkę macicy. Pod wpływem nacisku szyjka stopniowo się otwiera, a dziecko przesuwa się coraz niżej.

Po kilku godzinach skurcze są już bardzo intensywne i bolesne. To moment, w którym dziecko przedostaje się z kanału rodnego do pochwy. Podczas skurczu oddech dziecka staje się wolniejszy, na chwilę nawet zamiera.

Przesuwając się coraz niżej, malec ustawia się twarzą w kierunku pleców mamy. Ma zgiętą szyję, tak że brodą dotyka piersi, a potylicą z całej siły napiera w dół. Dziecko jest bliskie wyjścia – szyjka się całkowicie rozwarła.

Przed dzieckiem najtrudniejsze zadanie: wydostać się główką na świat. Nurkuje kilka razy i wraca. Nic dziwnego - jego główka jest większa od otworu. Na szczęście, kości czaszki są jeszcze i niezrośnięte – mogą się przesuwać i lekko zachodzić na siebie.

Dzięki temu obwód główki się zmniejsza, dopasowując się do przejścia w miednicy. W tym momencie pojawia się głowa noworodka. Teraz dziecko robi szybki obrót w kierunku mamy nogi – i rodzi się jeden, a potem drugi bark. Po chwili pojawia się w całej swojej okazałości.

Czytaj:Jak przyspieszyć poród w 40 tygodniu ciąży?

Masaż szyjki macicy: sposób na wywołanie porodu

Rodzisz w roku 2021? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2021 roku! Największa grupa dla mam"!

Rodzisz w roku 2022? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2022 roku! Grupa dla mam (BEZ HEJTU)

9. miesiąc ciąży
Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
mgr Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni

Możesz obserwować kolejne objawy zbliżającego się porodu – zwiększoną ilość wydzieliny z pochwy (ciągle wilgotna wkładka, co bywa mylone z sączeniem się wód płodowych), wzmożoną potliwość, biegunkę, nudności, a nawet wymioty.

Jeśli jednak nie obserwujesz u siebie żadnych z tych objawów, nie masz skurczy przepowiadających ani nie odszedł ci czop śluzowy, nie martw się! Każdy organizm jest inny. Być może w Twoim przypadku niektóre z tych objawów wystąpią dopiero po 40 tygodniu ciąży albo nie zaobserwujesz ich wcale.

Ukończony 40 tydzień ciąży to dzień, który wpisany jest w twojej karcie ciąży jako termin porodu. Pamiętaj, że tylko kilka procent dzieci rodzi się dokładnie w tym dniu. Większość porodów następuje kilka lub kilkanaście dni przed lub po tej dacie.

Termin porodu to tak naprawdę porodowy miesiąc od początku 38 tygodnia ciąży (37tygodni+0 dni) do końca 41 tygodnia ciąży (41tygodni+6dni). Poród w tym przedziale czasowym określany jest jako poród o czasie. Dla wielu mam końcówka ciąży to prawdziwy trening cierpliwości (jakże potrzebnej także po urodzeniu maleństwa!).

Po ukończeniu 40 tygodnia ciąży czeka cię wizyta u osoby prowadzącej ciążę. Oprócz standardowego badania położniczego, pomiaru masy ciała, ciśnienia krwi i oceny ruchów płodu, wykonane zostanie także badanie USG i zapis KTG.

Jeśli wyniki tych badań będą prawidłowe, a Twoja ciąża jest ciążą niskiego ryzyka, otrzymasz zalecenie zgłoszenia się na kolejną wizytę i powtórne badania KTG i USG po skończonym 41 tygodniu ciąży. Wówczas, będziesz rozmawiać z osobą prowadzącą Twoją ciążę o ewentualnym wywołaniu porodu.

Standard organizacyjny opieki okołoporodowej zaleca, by poród odbył się przed ukończeniem 42 tygodnia ciąży. Warto w tym miejscu pamiętać o sprawdzeniu czy termin porodu jest na pewno prawidłowo obliczony (bo nie rzadko w tym względzie zdarzają się błędy, szczególnie jeśli kobieta miała przed ciążą długie lub nieregularne cykle miesiączkowe)!

Czy to już poród?

Pytanie 1 z 9
W którym tygodniu ciąży jesteś?