40 tydzień ciąży - co się dzieje z mamą i dzieckiem w brzuchu

2019-07-02 11:45
poród 40 tydzień
Autor: Getty images

40 tydzień ciąży to najlepszy moment na poród. Mimo, że mało które dzieci rodzą się w terminie, to jednak czasem tak się zdarza. Sprawdź, czy malec i ty jesteście gotowi na poród?

„Jeszcze nie urodziłaś?” To pytanie w 40 tygodniu ciąży słyszysz nagminnie, a potrafi ono wyprowadzić z równowagi najbardziej opanowaną ciężarną.

Spokojnie. Już niedługo będziesz mamą. Nikt nie odbierze ci tej chwili, gdy weźmiesz po raz pierwszy w ramiona swoje dziecko. Czy to taka różnica, w którym tygodniu to nastąpi?

Spis treści:

  1. Dolegliwości i objawy w 40 tygodniu ciąży
  2. Przebieg porodu
  3. Dziecko w 40 tygodniu ciąży - gotowe na poród
  4. Ruchy dziecka w 40 tygodniu ciąży

Który to miesiąc ciąży?

40 tydzień ciąży to 9 miesiąc ciąży i 3 trymestr ciąży. To 38 tydzień życia dziecka.

Dolegliwości i objawy w 40 tygodniu ciąży

W 40 tygodniu ciąży skóra na brzuchu jest maksymalnie rozciągnięta, im lepiej dbałaś o nią przez cały okres ciąży, tym lepiej będzie wyglądać po porodzie, choć nie oszukujmy się, nie będzie już nigdy taka jak przed ciążą.

W 40 tygodniu ciąży możesz mieć wrażenie, że chodzisz jak kaczka, kołysząc biodrami na boki. Wynika to z faktu, że dziecko obniżyło się już w oczekiwaniu na poród.

Delikatne plamienie w 40 tygodniu to wynik skracania się szyjki macicy. To sygnał, że poród już blisko. Może pojawić się również śluz z drobnymi pasemkami krwi. Jeśli krwi jest dużo lub plamienie jest obfite natychmiast skontaktuj się z lekarzem, a najlepiej pojedź do szpitala.

Czytaj:

Akcja porodowa: kiedy jechać do szpitala?

Skurcze przed porodem: jak wyglądają? Jak liczyć skurcze porodowe?

Ruchy dziecka w 40 tygodniu ciąży

Pod koniec ciąży ruchy dziecka są zazwyczaj mniej wyraźne. A to dlatego, że dziecku jest już bardzo ciasno. Powinno jednak dawać o sobie znać od czasu do czasu gwałtowniejszymi ruchami. Jeśli zaniepokoi cię jednak zupełny brak ruchów płodu - zgłoś się na badanie KTG.

Czytaj:

Kiedy i jak liczyć ruchy płodu?

Badanie KTG. Na czym polega badanie KTG?

Dziecko w 40 tygodniu ciąży - gotowe na poród

Typowy noworodek, urodzony w 40 tygodniu ciąży, ma z wyprostowanymi nóżkami ponad 50 cm wzrostu i waży ok. 3,5 kg.

Gdy mija 38 tygodni od poczęcia, z przyczyn, które dotąd nie zostały do końca poznane, w podwzgórzu mózgu dziecka „zapala się światełko”. To znak, że pora się urodzić.

Malec zaczyna odczuwać coś w rodzaju masażu. Całe jego ciało – od głowy po końce palców stóp – jest rytmicznie ugniatane. Na początku nie jest to silne ani zbyt częste – ucisk taki czuje co 15 minut. Masaż ten jest sygnałem, że zaczęła się czynność skurczowa macicy.

Jak rozpoznać z jakiego powodu noworodek płacze? Zobacz WIDEO

Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
mgr Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni

Możesz obserwować kolejne objawy zbliżającego się porodu – zwiększoną ilość wydzieliny z pochwy (ciągle wilgotna wkładka, co bywa mylone z sączeniem się wód płodowych), wzmożoną potliwość, biegunkę, nudności, a nawet wymioty.

Jeśli jednak nie obserwujesz u siebie żadnych z tych objawów, nie masz skurczy przepowiadających ani nie odszedł ci czop śluzowy, nie martw się! Każdy organizm jest inny. Być może w Twoim przypadku niektóre z tych objawów wystąpią dopiero po 40 tygodniu ciąży albo nie zaobserwujesz ich wcale.

Ukończony 40 tydzień ciąży to dzień, który wpisany jest w twojej karcie ciąży jako termin porodu. Pamiętaj, że tylko kilka procent dzieci rodzi się dokładnie w tym dniu. Większość porodów następuje kilka lub kilkanaście dni przed lub po tej dacie.

Termin porodu to tak naprawdę porodowy miesiąc od początku 38 tygodnia ciąży (37tygodni+0 dni) do końca 41 tygodnia ciąży (41tygodni+6dni). Poród w tym przedziale czasowym określany jest jako poród o czasie. Dla wielu mam końcówka ciąży to prawdziwy trening cierpliwości (jakże potrzebnej także po urodzeniu maleństwa!).

Po ukończeniu 40 tygodnia ciąży czeka cię wizyta u osoby prowadzącej ciążę. Oprócz standardowego badania położniczego, pomiaru masy ciała, ciśnienia krwi i oceny ruchów płodu, wykonane zostanie także badanie USG i zapis KTG.

Jeśli wyniki tych badań będą prawidłowe, a Twoja ciąża jest ciążą niskiego ryzyka, otrzymasz zalecenie zgłoszenia się na kolejną wizytę i powtórne badania KTG i USG po skończonym 41 tygodniu ciąży. Wówczas, będziesz rozmawiać z osobą prowadzącą Twoją ciążę o ewentualnym wywołaniu porodu.

Standard organizacyjny opieki okołoporodowej zaleca, by poród odbył się przed ukończeniem 42 tygodnia ciąży. Warto w tym miejscu pamiętać o sprawdzeniu czy termin porodu jest na pewno prawidłowo obliczony (bo nie rzadko w tym względzie zdarzają się błędy, szczególnie jeśli kobieta miała przed ciążą długie lub nieregularne cykle miesiączkowe)!

Czy wiesz, że...?

Podobno do końca życia ma w podświadomości zapisane pierwsze chwile po urodzeniu. Powitaj go zatem uśmiechem i ciepłymi słowami, bo dziecko już rozpoznaje twój głos, podobnie jak głos ojca. Dostałaś przecież od losu najcenniejszy skarb.

Przebieg porodu

Gdy zbliża się poród, organizm kobiety zaczyna produkować oksytocynę - hormon, który odpowiada za rozpoczęcie skurczów macicy. Mięśnie macicy kurczą się, sprawiając, że ciało dziecka naciska na położoną poniżej szyjkę macicy. Pod wpływem nacisku szyjka stopniowo się otwiera, a dziecko przesuwa się coraz niżej.

Po kilku godzinach skurcze są już bardzo intensywne i bolesne. To moment, w którym dziecko przedostaje się z kanału rodnego do pochwy. Podczas skurczu oddech dziecka staje się wolniejszy, na chwilę nawet zamiera.

Przesuwając się coraz niżej, malec ustawia się twarzą w kierunku pleców mamy. Ma zgiętą szyję, tak że brodą dotyka piersi, a potylicą z całej siły napiera w dół. Dziecko jest bliskie wyjścia – szyjka się całkowicie rozwarła.

Przed dzieckiem najtrudniejsze zadanie: wydostać się główką na świat. Nurkuje kilka razy i wraca. Nic dziwnego - jego główka jest większa od otworu. Na szczęście, kości czaszki są jeszcze i niezrośnięte – mogą się przesuwać i lekko zachodzić na siebie.

Dzięki temu obwód główki się zmniejsza, dopasowując się do przejścia w miednicy. W tym momencie pojawia się głowa noworodka. Teraz dziecko robi szybki obrót w kierunku mamy nogi – i rodzi się jeden, a potem drugi bark. Po chwili pojawia się w całej swojej okazałości.

Czytaj:

Jak przyspieszyć poród w 40 tygodniu ciąży?

Masaż szyjki macicy: sposób na wywołanie porodu

Z perspektywy dziecka w brzuchu mamy

Niestety, moja radość okazuje się przedwczesna – muszę jeszcze trochę poczekać. A czekanie jest, jak wiadomo, najgorsze. Różne myśli przychodzą wtedy człowiekowi do głowy.

Czy dam sobie radę? Czy moja delikatna główka bez problemu przeciśnie się przez tę całą szyjkę, pochwę i miednicę? Czy nie utknie gdzieś po drodze?

Wolałabym uniknąć próżniociągu, bo to podobno tak jakby na moją głowę i szyję oddziaływać z siłą 18 kg! Czy na tamtym zewnętrznym świecie będzie mi tak dobrze jak tutaj? Nie za zimno albo zbyt głośno? Jak mnie przywitają mama i tata? Czy się ucieszą na mój widok? Same pytania...

Polecamy wideo: Jak przebiega poród?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE