40 tydzień ciąży - rozwój dziecka i zdrowie mamy

2021-05-27 22:09

40 tydzień ciąży to najlepszy moment na poród. Mimo, że mało które dzieci rodzą się w terminie, to jednak czasem tak się zdarza. Sprawdź, czy malec i ty jesteście gotowi na poród.

ciąża
Autor: Getty images Gdy zbliża się poród, organizm kobiety zaczyna produkować oksytocynę - hormon, który odpowiada za rozpoczęcie skurczów macicy.

„Jeszcze nie urodziłaś?” To pytanie w 40 tygodniu ciąży słyszysz nagminnie, a potrafi ono wyprowadzić z równowagi najbardziej opanowaną ciężarną.

Spokojnie. Już niedługo będziesz mamą. Nikt nie odbierze ci tej chwili, gdy weźmiesz po raz pierwszy w ramiona swoje dziecko. Czy to taka różnica, w którym tygodniu to nastąpi?

Który to miesiąc ciąży?

40 tydzień ciąży to 9 miesiąc ciąży i 3 trymestr ciąży. To 38 tydzień życia dziecka.

Kalkulator ciąży

Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.

Co chcesz wiedzieć:

Spis treści

  1. Rozwój dziecka w 40 tygodniu ciąży
  2. Dziecko w 40 tygodniu ciąży - gotowe na poród
  3. Dolegliwości i objawy w 40 tygodniu ciąży
  4. Przebieg porodu

Rozwój dziecka w 40 tygodniu ciąży

Pod koniec ciąży ruchy dziecka są zazwyczaj mniej wyraźne. A to dlatego, że dziecku jest już bardzo ciasno. Powinno jednak dawać o sobie znać od czasu do czasu gwałtowniejszymi ruchami. Jeśli zaniepokoi cię jednak zupełny brak ruchów płodu - zgłoś się na badanie KTG.

Czytaj:

Kiedy i jak liczyć ruchy płodu?

Badanie KTG. Na czym polega badanie KTG?

Dziecko w 40 tygodniu ciąży - gotowe na poród

Typowy noworodek, urodzony w 40 tygodniu ciąży, ma z wyprostowanymi nóżkami ponad 50 cm wzrostu i waży ok. 3,5 kg.

Gdy mija 38 tygodni od poczęcia, z przyczyn, które dotąd nie zostały do końca poznane, w podwzgórzu mózgu dziecka „zapala się światełko”. To znak, że pora się urodzić.

Malec zaczyna odczuwać coś w rodzaju masażu. Całe jego ciało – od głowy po końce palców stóp – jest rytmicznie ugniatane. Na początku nie jest to silne ani zbyt częste – ucisk taki czuje co 15 minut. Masaż ten jest sygnałem, że zaczęła się czynność skurczowa macicy.

Jakiej wielkości jest twoje dziecko?
ciąża

Autor: Getty images

Twój maluszek w 38 tygodniu ciąży wielkością przypomina dorodnego arbuza. Jego waga może się wahać od 2800 do 4000 g, a długość zwykle przekracza 50 cm.

Dolegliwości i objawy w 40 tygodniu ciąży

W 40 tygodniu ciąży skóra na brzuchu jest maksymalnie rozciągnięta, im lepiej dbałaś o nią przez cały okres ciąży, tym lepiej będzie wyglądać po porodzie, choć nie oszukujmy się, nie będzie już nigdy taka jak przed ciążą.

W 40 tygodniu ciąży możesz mieć wrażenie, że chodzisz jak kaczka, kołysząc biodrami na boki. Wynika to z faktu, że dziecko obniżyło się już w oczekiwaniu na poród.

Delikatne plamienie w 40 tygodniu to wynik skracania się szyjki macicy. To sygnał, że poród już blisko. Może pojawić się również śluz z drobnymi pasemkami krwi. Jeśli krwi jest dużo lub plamienie jest obfite natychmiast skontaktuj się z lekarzem, a najlepiej pojedź do szpitala.

Czytaj:

Akcja porodowa: kiedy jechać do szpitala?

Skurcze przed porodem: jak wyglądają? Jak liczyć skurcze porodowe?

Przebieg porodu

Gdy zbliża się poród, organizm kobiety zaczyna produkować oksytocynę - hormon, który odpowiada za rozpoczęcie skurczów macicy. Mięśnie macicy kurczą się, sprawiając, że ciało dziecka naciska na położoną poniżej szyjkę macicy. Pod wpływem nacisku szyjka stopniowo się otwiera, a dziecko przesuwa się coraz niżej.

Po kilku godzinach skurcze są już bardzo intensywne i bolesne. To moment, w którym dziecko przedostaje się z kanału rodnego do pochwy. Podczas skurczu oddech dziecka staje się wolniejszy, na chwilę nawet zamiera.

Przesuwając się coraz niżej, malec ustawia się twarzą w kierunku pleców mamy. Ma zgiętą szyję, tak że brodą dotyka piersi, a potylicą z całej siły napiera w dół. Dziecko jest bliskie wyjścia – szyjka się całkowicie rozwarła.

Przed dzieckiem najtrudniejsze zadanie: wydostać się główką na świat. Nurkuje kilka razy i wraca. Nic dziwnego - jego główka jest większa od otworu. Na szczęście, kości czaszki są jeszcze i niezrośnięte – mogą się przesuwać i lekko zachodzić na siebie.

Dzięki temu obwód główki się zmniejsza, dopasowując się do przejścia w miednicy. W tym momencie pojawia się głowa noworodka. Teraz dziecko robi szybki obrót w kierunku mamy nogi – i rodzi się jeden, a potem drugi bark. Po chwili pojawia się w całej swojej okazałości.

Czytaj:Jak przyspieszyć poród w 40 tygodniu ciąży?

Masaż szyjki macicy: sposób na wywołanie porodu

Rodzisz w roku 2021? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2021 roku! Największa grupa dla mam"!

Rodzisz w roku 2022? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2022 roku! Grupa dla mam (BEZ HEJTU)

Badania w 9. miesiącu ciąży
Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
mgr Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni

Możesz obserwować kolejne objawy zbliżającego się porodu – zwiększoną ilość wydzieliny z pochwy (ciągle wilgotna wkładka, co bywa mylone z sączeniem się wód płodowych), wzmożoną potliwość, biegunkę, nudności, a nawet wymioty.

Jeśli jednak nie obserwujesz u siebie żadnych z tych objawów, nie masz skurczy przepowiadających ani nie odszedł ci czop śluzowy, nie martw się! Każdy organizm jest inny. Być może w Twoim przypadku niektóre z tych objawów wystąpią dopiero po 40 tygodniu ciąży albo nie zaobserwujesz ich wcale.

Ukończony 40 tydzień ciąży to dzień, który wpisany jest w twojej karcie ciąży jako termin porodu. Pamiętaj, że tylko kilka procent dzieci rodzi się dokładnie w tym dniu. Większość porodów następuje kilka lub kilkanaście dni przed lub po tej dacie.

Termin porodu to tak naprawdę porodowy miesiąc od początku 38 tygodnia ciąży (37tygodni+0 dni) do końca 41 tygodnia ciąży (41tygodni+6dni). Poród w tym przedziale czasowym określany jest jako poród o czasie. Dla wielu mam końcówka ciąży to prawdziwy trening cierpliwości (jakże potrzebnej także po urodzeniu maleństwa!).

Po ukończeniu 40 tygodnia ciąży czeka cię wizyta u osoby prowadzącej ciążę. Oprócz standardowego badania położniczego, pomiaru masy ciała, ciśnienia krwi i oceny ruchów płodu, wykonane zostanie także badanie USG i zapis KTG.

Jeśli wyniki tych badań będą prawidłowe, a Twoja ciąża jest ciążą niskiego ryzyka, otrzymasz zalecenie zgłoszenia się na kolejną wizytę i powtórne badania KTG i USG po skończonym 41 tygodniu ciąży. Wówczas, będziesz rozmawiać z osobą prowadzącą Twoją ciążę o ewentualnym wywołaniu porodu.

Standard organizacyjny opieki okołoporodowej zaleca, by poród odbył się przed ukończeniem 42 tygodnia ciąży. Warto w tym miejscu pamiętać o sprawdzeniu czy termin porodu jest na pewno prawidłowo obliczony (bo nie rzadko w tym względzie zdarzają się błędy, szczególnie jeśli kobieta miała przed ciążą długie lub nieregularne cykle miesiączkowe)!

Czy to już poród?

Pytanie 1 z 9
W którym tygodniu ciąży jesteś?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza