Ciąża na leżąco. Pomysły na zagospodarowanie czasu, gdy trzeba leżeć w łóżku w ciąży

2020-12-11 13:22

Ciąża zagrożona wymaga niekiedy ciągłego leżenia. Istnieje wiele okoliczności, które zmuszają przyszłą mamę do wyjątkowego oszczędzania się. Jeśli tak jest w twoim przypadku, zobacz, co robić, gdy musisz spędzić ciążę na leżąco. Udowadniamy, że ciąża w łóżku też może być niezwykłym i pięknym czasem.

Ciążą na leżąco
Autor: Getty images Jak przetrwać czas, który musisz spędzić w łóżku?

Ciąża na leżąco to dla większości kobiet coś przerażającego. Jeśli twój lekarz zabronił ci forsowania się w ciąży i nakazał przeczekać ciążę na leżąco – nie oznacza to, że ten czas oczekiwania na dziecko będzie mniej radosny.

Dzięki odpowiedniemu podejściu i pomysłom na spędzenie wolnego czasu – kolejne tygodnie ciąży mogą szybko i radośnie upływać nawet leżącej mamie. Oto pomysły na zagospodarowanie czasu, gdy trzeba leżeć w łóżku w ciąży.

Spis treści

  1. Wykorzystaj ciążę na leżąco na relaks
  2. Leząc w ciąża zadbaj o rozwój osobisty
  3. Ciąża na leżąco: to dobry czas na planowanie
  4. Ciąża na leżąco to okazja do tworzenia pamiątek
  5. Nawet jeśli musisz leżeć w ciąży, dbaj o relacje
  6. Rozwijaj pasje w czasie spędzonym w domu

Wykorzystaj ciążę na leżąco na relaks

Przyszłej mamie wyjątkowo należy się odpoczynek, tym bardziej jeśli jest w zagrożonej ciąży. Począwszy od naturalnej potrzeby regeneracji i odpowiedzi na zmęczenie, po delektowanie się błogim relaksem i nabierania sił przed wymagającym i trudnym etapem macierzyństwa.

Istnieje wiele możliwości odpoczywania w domu. Pomijając sen i zwyczajne nic nierobienie, warto zadbać o relaks własnej duszy. Odskocznią od zmartwień o ciążę może być tutaj ciekawy film, wciągająca książka (odradzamy horrory i kryminały) czy dobra płyta z muzyką.

Leząc w ciąża zadbaj o rozwój osobisty

Na to zawsze brakuje nam czasu, więc ciąża spędzana w domu jest świetnym argumentem przemawiającym za podnoszeniem własnych kwalifikacji zawodowych czy umiejętności. Marzyłaś o kursie komputerowym? Od zawsze chciałaś nauczyć się nowego języka?

Teraz masz ku temu najlepszą okazję. Czas spędzany w domu pozwoli ci na zrobienie niejednego korespondencyjnego kursu lub interaktywną naukę przez internet.

Czytaj: Ciąża wysokiego ryzyka, czyli zagrożona wadami i poronieniem. Przyczyny i postępowanie

Patologia ciąży - co to jest, jak długo zostaje się w szpitalu, jak podtrzymuje się ciążę

Ciąża na leżąco: to dobry czas na planowanie

Ciąża trwa wystarczająco długo, by zdążyć oswoić się z myślą o narodzinach dziecka, ale też wszystko zaplanować na jego przyjście. Jeśli więc nie możesz chodzić po sklepach i kompletować wyprawki, masz okazję zrobić to przez internet. Takie zakupy to też przyjemność, a na dodatek – nie trzeba dźwigać i stać w kolejkach.

Oprócz zakupów, poświęć ten czas na zaplanowanie porodu – ustal, kto będzie ci towarzyszył, w jakim szpitalu i w jakiej pozycji chcesz urodzić, na jakie dodatkowe udogodnienia chcesz sobie pozwolić. Warto również poświęcić te tygodnie na rozmowy ze swoim partnerem.

Wybór imienia, kwestia organizacji po powrocie ze szpitala, obowiązki rodzicielskie to tylko niektóre sprawy, które trzeba omówić wcześniej, by później uniknąć niepotrzebnych spięć.

Ciąża na leżąco to okazja do tworzenia pamiątek

Ciąża to magiczny czas, który wymaga upamiętnienia, nie tylko na zdjęciach. Wymyśl swój własny sposób na zachowanie w pamięci obecnego stanu. Możesz pokusić się o samodzielne zrobienie odlewu brzuszka albo zacząć spisywać swoje przemyślenia w pamiętniku.

Świetnym pomysłem i cudownym prezentem w przyszłości dla dziecka będzie pisanie do niego listów. Wielu psychologów zaleca ten sposób jako silne nawiązywanie relacji z nienarodzonym dzieckiem. To odprężająca i przyjemna chwila dla ciebie, a dla twojego dziecka niezwykła pamiątka, którą pozna w przyszłości.

Nawet jeśli musisz leżeć w ciąży, dbaj o relacje

Jeśli spędzasz w domu ciążę i nie możesz aktywnie uczestniczyć w życiu towarzyskim, zaproś swoich bliskich do siebie. W miarę możliwości zrób kameralne spotkanie z kilkoma bliskimi ci osobami np. urządzając mini przyjęcie typu baby shower. Twoi przyjaciele z pewnością pomogą ci z organizacją.

Jeśli nie czujesz się na siłach, by gościć więcej osób, zaproś do siebie przyjaciółkę lub kogoś z rodziny i miło spędźcie ten czas razem. Zwykła gra planszowa czy plotkowanie to świetny sposób na miłe spotkanie. Na chwilę samotności dobrym lekarstwem jest również korzystanie z komunikatorów internetowych oraz portali społecznościowych, dzięki którym możesz czynnie uczestniczyć w wirtualnych spotkaniach.

Rozwijaj pasje w czasie spędzonym w domu

W codziennym życiu, gdy jesteśmy zaganiani i zapracowani, nieczęsto mamy czas, by poświęcić go na swoje pasje. Rzadko kiedy mamy naprawdę okazję zająć się czasochłonną pracą, która dostarcza nam wielu przyjemności.  Malowanie, szycie, wyklejanie, rzeźbienie czy robienie biżuterii to tylko niektóre przykłady czynności, które można wykonywać, nie wstając z łóżka.

Czytaj: Mama zakłada własną firmę - Jak założyć firmę w ciąży?

Książki o ciąży – 10 najpopularniejszych książek o ciąży

Jak spędzać czas wolny w ciąży: 4 porady na aktywne 9 miesięcy w mieście