Ból brzucha i podbrzusza w ciąży. Jakie są przyczyny i rodzaje bólu? Jak go złagodzić?

2024-02-23 9:34

Ból brzucha i podbrzusza w ciąży to częsty objaw. Ból brzucha w ciąży szczególnie niepokoi przyszłe mamy. Przyczyny bólu brzucha i podbrzusza w ciąży mogą być jednak bardzo różne. Nie zawsze też oznaczają, że dzieje się coś niepokojącego. Zawsze jednak warto skonsultować te dolegliwości z lekarzem. Dowiedz się, jakie są najczęściej występujące przyczyny bólu brzucha i podbrzusza w ciąży.

Ból brzucha w ciąży
Autor: Getti Images Ból brzucha i podbrzusza w ciąży. Jakie są przyczyny i rodzaje bólu? Jak go złagodzić?

Czy w ciąży boli brzuch? Wiele kobiet może uważać, że ból brzucha w ciąży zawsze oznacza coś złego i zagrażającego prawidłowemu rozwojowi płodu. Tymczasem często to objaw całkowicie naturalny w ciąży.

Bóle brzucha podczas ciąży są odczuwalne już na samym jej początku. Wiele przyszłych mam może być zaniepokojonych, ale objaw ten często jest naturalnym przebiegiem ciąży. Co więcej, ból brzucha w ciąży towarzyszy kobiecie do samego porodu. To, co się zmienia to przyczyny bólu brzucha w ciąży.

Warto podkreślić, że choć ból brzucha w ciąży to częsty objaw i w większości przypadków nie zwiastuje niczego złego, to zdarza się, że może być przyczyną poważnych przypadłości. Dlatego, nie należy go ignorować i lepiej zawsze skonsultować niepokojące objawy z lekarzem. Bardzo ważne jest dokładne obserwowanie objawów ciąży oraz momentu ciąży, w którym się pojawia.

Czytaj: Ból brzucha na początku ciąży to powód do zmartwień?

Spis treści

  1. Gdzie boli brzuch w ciąży?
  2. Ból brzucha w ciąży jak na okres — co to znaczy?
  3. Ból brzucha i podbrzusza w ciąży — przyczyny
  4. Bóle brzucha i podbrzusza w ciąży. Czego nie robić?
  5. Co na ból brzucha w ciąży?
  6. Kiedy ból brzucha w ciąży powinien niepokoić?
Czy ból podbrzusza w ciąży jest powodem do zmartwień?

Gdzie boli brzuch w ciąży?

Charakterystyczne kłucie w brzuchu w ciąży, ciągnący ból brzucha ciąży i ból podbrzusza w ciąży może mieć różne przyczyny w zależności od miejsca samego bólu. Najczęściej dolegliwości są naturalnym przebiegiem ciąży. Zdarza się jednak, że mogą nie być w ogóle związane ze stanem błogosławionym. Wszelkie bóle w ciąży warto skonsultować ze specjalistą.

Ból brzucha w ciąży może pojawiać się w różnych częściach. Dolegliwości te mogą pojawić się po lewej stronie brzucha, po prawej stronie brzucha, a także w jego dolnej części. Warto wiedzieć, z czym najczęściej są związane.

Ból z prawej strony brzucha w ciąży

Ból z prawej strony brzucha w ciąży pojawia się często przy rozciąganiu macicy i więzadeł. Warto jednak wiedzieć, że ból brzucha po prawej stronie może nie być związany z ciążą.

Ból z prawej strony burza to częsty objaw problemów z pęcherzykiem żółciowym, jak również z zapalenia wyrostka robaczkowego

Rwącego i dokuczliwego bólu brzucha po prawej stronie w ciąży nie należy ignorować. Podobne objawy daje bowiem zagrażający zdrowiu i życiu stan przedrzucawkowy. Szybka diagnoza jest niezbędna, aby wdrążyć niezbędne metody leczenia.

Ból brzucha z lewej strony w ciąży

Ból brzucha z lewej strony w ciąży najczęściej jest związany z układem pokarmowym. W okresie ciąży często bowiem dochodzi do spowolnienia perystaltyki jelit. Przyczyną nie jest żadne schorzenie, a całkowicie normalne dla okresu ciąży, uciskanie przez płód żołądka i jelita. Bóle brzucha po lewej stronie w ciąży mogą być tym bardziej dokuczliwe, im płód staje się większy.

Bóle w dole brzucha w ciąży

Bóle w dolne brzucha w ciąży to najczęstsza dolegliwość szczególnie pierwszego trymestru ciąży. Odpowiada za nią wzrastający poziom hormonów, a co za tym idzie dopływ do narządów rodnych większej ilości krwi, przez co stają się bardziej tkliwe. Bóle te często przypominają bóle miesiączkowe.

Rosnąca macica również może dać się we znaki przyszłej mamie. Kobieta może odczuwać „ciągnięcie”. Co więcej, zaczyna także uciskać na pobliskie narządy – pęcherz moczowy, co powoduje ból podbrzusza.

Warto jednak mieć świadomość, że pierwszy trymestr ciąży to największe ryzyko poronienia. Nawet jeżeli ból podbrzusza w ciąży jest mało dokuczliwy, nie należy go bagatelizować. Wszelkie niepokojące objawy powinny zostać skonsultowane z lekarzem.

W przypadku, gdy ból w dole brzucha w ciąży jest bolesny i regularny, sprawa wymaga natychmiastowej kontroli u specjalisty.

Ból brzucha w ciąży jak na okres — co to znaczy?

Wiele kobiet może słyszeć: ból w brzucha w ciąży jak na okres. Nie zawsze wiedzą, co to naprawdę znaczy. Niekiedy w ogóle nie przypuszczają, że brzuch może boleć w ciąży.

Tymczasem chodzi o to, że ból brzucha i podbrzusza w ciąży, szczególnie u kobiet, które miały silne bóle menstruacyjne przed ciążą, mogą spodziewać się podobnych dolegliwości w pierwszych tygodniach ciąży.

Ból brzucha w ciąży może się nasilać podczas wysiłku, przenoszenia i podnoszenia przedmiotów. Odczuwalny ból swoim nasileniem przypomina właśnie bóle miesiączkowe. 

Ból brzucha i podbrzusza w ciąży — przyczyny

Do przyczyn bólu brzucha i bólu podbrzusza w ciąży zaliczamy:

  • rozciąganie macicy,
  • zapalenie przydatków,
  • poronienie,
  • dziecięce kopniaki,
  • drętwienie i ból krzyża,
  • skurcze Braxtona-Hicksa,
  • nacisk na miednicę i odbyt.

Wyjaśniamy, z czym wiążą się poszczególne dolegliwości.

Ból podbrzusza w ciąży: rozciąganie macicy

Tego rodzaju ból podbrzusza w ciąży można zaobserwować już na samym jej początku i jest objawem jak najbardziej prawidłowym. Więzadła, które podtrzymują macicę, rozciągają się, a stawy krzyżowo-biodrowe — rozluźniają. Tym samym organizm przygotowuje się na to, co będzie się w nim działo później — rozwój płodu, który musi przecież mieć miejsce, by swobodnie rosnąć.

Zobacz także: Przeczytaj, jakie pojęcia związane z porodem musisz znać!

Herbaty ziołowe w ciąży: 8 ziołowych herbat na najczęstsze dolegliwości ciążowe

Ból podbrzusza w ciąży: poronienie

Ból podbrzusza w ciąży, w jej pierwszym trymestrze, może również sygnalizować poronienie. W przeciwieństwie do dolegliwości spowodowanych rozszerzeniem się macicy te, które wskazują na poronienie, przypominają skurcze. Występują w krótkich odstępach czasu i są intensywne. Towarzyszy im również plamienie bądź krwawienie i bóle w okolicy krzyża. Jeśli zaobserwujesz u siebie takie objawy, jak najszybciej udaj się do szpitala.

Ból podbrzusza w ciąży: zapalenie przydatków

Zapalenie przydatków, czyli jajowodów i jajników, kobieta odczuwa jako intensywny ból, przypominający szczególnie uporczywe bóle menstruacyjne, po jednej lub po obu stronach brzucha. Ciężarna cierpiąca na tę przypadłość ma również gorączkę i odczuwa ból podczas stosunku. T

en rodzaj bólu podbrzusza w ciąży jest spowodowany bakteriami, które w ciąży, kiedy zmienia się środowisko pochwy, łatwiej kobiecie "złapać". Odpowiednie leczenie zaproponuje lekarz, na pewno potrzebna będzie duża doza odpoczynku i odpowiednia dieta.

Zobacz: Skuteczne sposoby na wywołanie porodu

Ból podbrzusza w ciąży: dziecięce kopniaki

W okolicy 20. tygodnia ciąży mama może zacząć odczuwać dziecięce kopnięcia — termin ten to tylko średnia, wszystko zależy od konkretnej kobiety. Początkowo ciężarna czuje delikatne muśnięcia, później niemal bezbolesne uderzenia.

Może się jej wydawać, że dziecko tylko lekko ją uderza, tymczasem wyczynia w brzuchu niemałe harce, jednak nie jest jeszcze na tyle silne, by mama odczuwała je mocniej. To zmienia się w kolejnych tygodniach — przyszła mama nie tylko czuje mocniejsze kopnięcia, ale potrafi też rozróżniać, gdy dziecko zmienia pozycję, porusza konkretnymi częściami ciała.

Charakterystycznym objawem jest czkawka, która przydarza się dzieciom w łonie nierzadko — mama odczuwa ją jako regularne, delikatne i krótkotrwałe dotknięcia. Taki ból podbrzusza w ciąży nie stanowi oczywiście powodów do niepokoju i nie towarzyszą mu żadne inne objawy.

Ból podbrzusza w ciąży: drętwienie i ból krzyża

Jeśli w drugim trymestrze ciąży kobieta odczuwa drętwienie w dolnej części brzucha oraz wydaje jej się, że jest on tak rozciągnięty, że niemal brakuje dla niego skóry, koniecznie należy zgłosić się do lekarza. Zwłaszcza jeśli takie objawy pojawiają się po odpoczynku, śnie, kiedy zazwyczaj jesteśmy zrelaksowani. Tego typu ból podbrzusza w ciąży może oznaczać, że zaczęło się odklejać łożysko.

Temu procesowi towarzyszą również bóle w kręgosłupie. Odklejające się łożysko powoduje krwawienie, jednak kobieta nie może go zaobserwować, ponieważ jest krwawieniem wewnętrznym — do macicy.

Jednoczesne wystąpienie tych dwóch rodzajów dolegliwości trzeba koniecznie zgłosić lekarzowi. Warto dodać, że sam ból krzyża jest właściwy całemu okresowi ciąży, jednak dla bezpieczeństwa swojego i dziecka zawsze warto o tym wspominać swojemu ginekologowi.

Ból podbrzusza w ciąży: skurcze Braxtona-Hicksa

Nazwa tego rodzaju skurczów powstała od nazwiska żyjącego w XIX wieku ginekologa, który opisał je jako pierwszy. Mogą pojawić się już w 20. tygodniu ciąży, jednak są skurczami przepowiadającymi, więc najczęściej ciężarna ma z nimi do czynienia na dwa tygodnie przed terminem porodu. Kobieta, która ich doznaje, ma wrażenie, że jej brzuch twardnieje. Może nie odczuwać podczas ich występowania żadnego bólu, ale mogą jej też nieźle uprzykrzyć życie.

Skurcze Braxtona-Hicksa pojawiają się co około 2 minuty i przechodzą w przeciągu godziny-dwóch. Ich zadaniem jest przygotowanie macicy do porodu, to taki trening przed tym większym wyzwaniem. Różnica między nimi a skurczami porodowymi polega na tym, że nie powodują one rozwarcia szyjki macicy. Jak jednak ma je rozróżnić przyszła mama, zwłaszcza jeśli spodziewa się pierwszego dziecka?

Ból brzucha w ciąży, który towarzyszy skurczom Braxtona-Hicksa, nie jest intensywny lub nie występuje wcale i może ustąpić, gdy kobieta zacznie spacerować, zmieniać pozycję. Skurcze te, w przeciwieństwie do porodowych, są nieregularne i nie nasilają się.

Dowiedz się: Co oznaczają skurcze w ciąży

Ból podbrzusza w ciąży: nacisk na miednicę i odbyt

W trzecim trymestrze ciąży przyszła mama zaczyna odczuwać ból, który przypomina kolkę, mogący przybierać różne nasilenie. Rozciąga się on również w pobliżu pachwin i promienieje aż do nóg. Ból w dolnej części kręgosłupa, często pojawiający się w ciąży, teraz staje się jeszcze mocniejszy.

Kobieta odczuwa go również w podbrzuszu. Te objawy wskazują, że do porodu zostało zaledwie kilka dni. Może się zdarzyć, że do samego rozwiązania będą przyszłej mamie towarzyszyć.

Ból podbrzusza w ciąży: inne przyczyny

Ból podbrzusza w ciąży może sygnalizować zmiany zachodzące w organizmie kobiety właśnie w związku z jej wyjątkowym stanem, ale warto pamiętać, że przyczyny, jak w przypadku każdego innego człowieka, mogą być różne.

Ból po prawej stronie brzucha, który z czasem staje się nie do wytrzymania, najprawdopodobniej sygnalizuje zapalenie wyrostka robaczkowego. Przyczyną może być również zapalenie żołądkowo-jelitowe czy zapalenie jelita wrażliwego. Tym dolegliwościom towarzyszą charakterystyczne objawy: wymioty, nudności, biegunka.

Bóle brzucha i podbrzusza w ciąży. Czego nie robić?

Odczuwając niepokojący ból podbrzusza w ciąży, nie wolno zwlekać z powiadomieniem o tym lekarza. Nawet jeśli przyszłej mamie wydaje się, że to nic poważnego. Nie można stosować ani gorących kąpieli, ani termoforów. To, co w innym przypadku mogłoby pomóc, u kobiety w ciąży może doprowadzić do przekrwienia organizmu. Większości przyczyn wystąpienia bólu podbrzusza w ciąży można zaradzić i nie stanowi on żadnego zagrożenia ani dla mamy, ani dla dziecka.

Co na ból brzucha w ciąży?

Na ból brzucha i podbrzusza w ciąży nie należy przyjmować żadnych leków rozkurczowych i przeciwbólowych bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Zakazana jest także gorąca kąpiel i rozgrzewanie podbrzusza w ciąży termoforem.

Co zatem na ból brzucha w ciąży? Co przyniesie poprawę nastroju i zmniejszy dolegliwości?

Przede wszystkim nie warto nosić obcisłych i za ciasnych ubrań. Ubrania w ciąży powinny być wygodne i nieuciskające brzucha i podbrzusza. Chcąc uniknąć problemów żołądkowych, należy także jeść niewielkie porcje, ale częściej. Zmniejsza to odciążenie układu trawiennego i pozwala uniknąć bólu brzucha w ciąży spowodowanego przez układ pokarmowy.

Na ból brzucha w ciąży pomóc może wygodna pozycja z nogami uniesionymi nico wyżej niż reszta ciała. Dodatkowo sprawdzają się techniki oddychania.

Kiedy ból brzucha w ciąży powinien niepokoić?

Najczęściej ból brzucha w ciąży nie jest czymś, co powinno niepokoić przyszłą mamę. Zdarza się jednak, że niezbędna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem.

Kiedy ból brzucha w ciąży powinien niepokoić?

Wtedy kiedy bólowi brzucha w ciąży towarzyszą takie objaw jak:

  • plamienie lub krwawienie,
  • intensywne upławy,
  • gorączka,
  • dreszcze,
  • zawroty głowy,
  • wymioty,
  • nudności,
  • ból podczas oddawania moczu.

Warto również wiedzieć, że pod koniec ciąży może pojawić się stan przedrzucawkowy. Objawia się nie tylko silnym bólem dolnej części brzucha w ciąży, ale także wysokim ciśnieniem krwi i białym moczem.

Stan ten jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia i życia przyszłej mamy i dziecka. Pilna konsultacja przy takich objawach jest niezbędna.

Czytaj także: Ból brzucha na początku ciąży. Czy na początku ciąży boli brzuch jak przy okresie?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza