Ból podbrzusza w ciąży. Jakie są przyczyny bólu w podbrzuszu?

2019-01-23 10:05

Ból podbrzusza w ciąży, przyczyna zmartwień niejednej przyszłej mamy, może wynikać z różnych powodów. Przyczyny bólu w podbrzuszu mogą być różne - nie wszystkie wskazują, że dzieje się coś niepokojącego, jednak zawsze warto skonsultować je z lekarzem. Przeczytaj albo posłuchaj jakie są najczęściej występujące przyczyny bólu podbrzusza w ciąży.

Ból podbrzusza w ciąży
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Ból podbrzusza w ciąży to dolegliwość, która dotyka 90 procent przyszłych mam.

Ból podbrzusza w ciąży kobieta odczuwa już na samym jej początku. Towarzyszy jej on aż do porodu, zmieniają się jednak jego przyczyny. Każda przyszła mama z niepokojem obserwuje takie dolegliwości, dlatego warto wiedzieć, co tak naprawdę one oznaczają. Bardzo ważne dla zdiagnozowania konkretnej przypadłości jest dokładne obserwowanie jej objawów oraz momentu ciąży, w którym się pojawia.

Czytaj: Ból brzucha na początku ciąży to powód do zmartwień?

Spis treści:

  1. Ból podbrzusza w ciąży: rozciąganie macicy
  2. Ból podbrzusza w ciąży: poronienie
  3. Ból podbrzusza w ciąży: zapalenie przydatków
  4. Ból podbrzusza w ciąży: dziecięce kopniaki
  5. Ból podbrzusza w ciąży: drętwienie i ból krzyża
  6. Ból podbrzusza w ciąży: skurcze Braxtona-Hicksa
  7. Ból podbrzusza w ciąży: nacisk na miednicę i odbyt
  8. Ból podbrzusza w ciąży: inne przyczyny
  9. Ból podbrzusza w ciąży: czego nie robić?
Czy ból podbrzusza w ciąży jest powodem do zmartwień?

Ból podbrzusza w ciąży: rozciąganie macicy

Tego rodzaju ból podbrzusza w ciąży można zaobserwować już na samym jej początku i jest objawem jak najbardziej prawidłowym. Więzadła, które podtrzymują macicę, rozciągają się, a stawy krzyżowo-biodrowe - rozluźniają. Tym samym organizm przygotowuje się na to, co będzie się w nim działo później - rozwój płodu, który musi przecież mieć miejsce, by swobodnie rosnąć.

Szczególnie dokuczliwie spowodowany tą przyczyną ból podbrzusza w ciąży mogą odczuwać kobiety spodziewające się dziecka po raz pierwszy lub panie, które zawsze miały silne bóle menstruacyjne. Bóle brzucha na początku ciąży nasilają się podczas wysiłku, podnoszenia i przenoszenia przedmiotów. Odczuwany ból swoim nasileniem przypomina właśnie bóle miesiączkowe.

Zobacz: Przeczytaj, jakie pojęcia związane z porodem musisz znać!

8 ziołowych herbat na najczęstsze dolegliwości ciążowe

Ból podbrzusza w ciąży: poronienie

Ból podbrzusza w ciąży, w jej pierwszym trymestrze, może również sygnalizować poronienie. W przeciwieństwie do dolegliwości spowodowanych rozszerzeniem się macicy, te, które wskazują na poronienie, przypominają skurcze. Występują w krótkich odstępach czasu i są intensywne. Towarzyszy im również plamienie bądź krwawienie i bóle w okolicy krzyża. Jeśli zaobserwujesz u siebie takie objawy, jak najszybciej udaj się do szpitala.

Ból podbrzusza w ciąży: zapalenie przydatków

Zapalenie przydatków, czyli jajowodów i jajników, kobieta odczuwa jako intensywny ból, przypominający szczególnie uporczywe bóle menstruacyjne, po jednej lub po obu stronach brzucha. Ciężarna cierpiąca na tę przypadłość ma również gorączkę i odczuwa ból podczas stosunku. T

en rodzaj bólu podbrzusza w ciąży jest spowodowany bakteriami, które w ciąży, kiedy zmienia się środowisko pochwy, łatwiej kobiecie "złapać". Odpowiednie leczenie zaproponuje lekarz, na pewno potrzebna będzie duża doza odpoczynku i odpowiednia dieta.

Zobacz: Skuteczne sposoby na wywołanie porodu

Ból podbrzusza w ciąży: dziecięce kopniaki

W okolicy 20. tygodnia ciąży mama może zacząć odczuwać dziecięce kopnięcia - termin ten to tylko średnia, wszystko zależy od konkretnej kobiety. Początkowo ciężarna czuje delikatne muśnięcia, później niemal bezbolesne uderzenia.

Może się jej wydawać, że dziecko tylko lekko ją uderza, tymczasem wyczynia w brzuchu niemałe harce, jednak nie jest jeszcze na tyle silne, by mama odczuwała je mocniej. To zmienia się w kolejnych tygodniach - przyszła mama nie tylko czuje mocniejsze kopnięcia, ale potrafi też rozróżniać, gdy dziecko zmienia pozycję, porusza konkretnymi częściami ciała.

Charakterystycznym objawem jest czkawka, która przydarza się dzieciom w łonie nierzadko - mama odczuwa ją jako regularne, delikatne i krótkotrwałe dotknięcia. Taki ból podbrzusza w ciąży nie stanowi oczywiście powodów do niepokoju i nie towarzyszą mu żadne inne objawy.

Ból podbrzusza w ciąży: drętwienie i ból krzyża

Jeśli w drugim trymestrze ciąży kobieta odczuwa drętwienie w dolnej części brzucha oraz wydaje jej się, że jest on tak rozciągnięty, że niemal brakuje dla niego skóry, koniecznie należy zgłosić się do lekarza. Zwłaszcza jeśli takie objawy pojawiają się po odpoczynku, śnie, kiedy zazwyczaj jesteśmy zrelaksowani. Tego typu ból podbrzusza w ciąży może oznaczać, że zaczęło się odklejać łożysko.

Temu procesowi towarzyszą również bóle w kręgosłupie. Odklejające się łożysko powoduje krwawienie, jednak kobieta nie może go zaobserwować, ponieważ jest krwawieniem wewnętrznym - do macicy.

Jednoczesne wystąpienie tych dwóch rodzajów dolegliwości trzeba koniecznie zgłosić lekarzowi. Warto dodać, że sam ból krzyża jest właściwy całemu okresowi ciąży, jednak dla bezpieczeństwa swojego i dziecka zawsze warto o tym wspominać swojemu ginekologowi.

Ból podbrzusza w ciąży: skurcze Braxtona-Hicksa

Nazwa tego rodzaju skurczów powstała od nazwiska żyjącego w XIX wieku ginekologa, który opisał je jako pierwszy. Mogą pojawić się już w 20. tygodniu ciąży, jednak są skurczami przepowiadającymi, więc najczęściej ciężarna ma z nimi do czynienia na dwa tygodnie przed terminem porodu. Kobieta, która ich doznaje, ma wrażenie, że jej brzuch twardnieje. Może nie odczuwać podczas ich występowania żadnego bólu, ale mogą jej też nieźle uprzykrzyć życie.

Skurcze Braxtona-Hicksa pojawiają się co około 2 minuty i przechodzą w przeciągu godziny-dwóch. Ich zadaniem jest przygotowanie macicy do porodu, to taki trening przed tym większym wyzwaniem. Różnica między nimi a skurczami porodowymi polega na tym, że nie powodują one rozwarcia szyjki macicy. Jak jednak ma je rozróżnić przyszła mama, zwłaszcza jeśli spodziewa się pierwszego dziecka?

Ból brzucha w ciąży, który towarzyszy skurczom Braxtona-Hicksa, nie jest intensywny lub nie występuje wcale i może ustąpić, gdy kobieta zacznie spacerować, zmieniać pozycję. Skurcze te, w przeciwieństwie do porodowych, są nieregularne i nie nasilają się.

Dowiedz się: Co oznaczają skurcze w ciąży

Ból podbrzusza w ciąży: nacisk na miednicę i odbyt

W trzecim trymestrze ciąży przyszła mama zaczyna odczuwać ból, który przypomina kolkę, mogący przybierać różne nasilenie. Rozciąga się on również w pobliżu pachwin i promienieje aż do nóg. Ból w dolnej części kręgosłupa, często pojawiający się w ciąży, teraz staje się jeszcze mocniejszy.

Kobieta odczuwa go również w podbrzuszu. Te objawy wskazują, że do porodu zostało zaledwie kilka dni. Może się zdarzyć, że do samego rozwiązania będą przyszłej mamie towarzyszyć.

Ból podbrzusza w ciąży: inne przyczyny

Ból podbrzusza w ciąży może sygnalizować zmiany zachodzące w organizmie kobiety właśnie w związku z jej wyjątkowym stanem, ale warto pamiętać, że przyczyny, jak w przypadku każdego innego człowieka, mogą być różne.

Ból po prawej stronie brzucha, który z czasem staje się nie do wytrzymania, najprawdopodobniej sygnalizuje zapalenie wyrostka robaczkowego. Przyczyną może być również zapalenie żołądkowo-jelitowe czy zapalenie jelita wrażliwego. Tym dolegliwościom towarzyszą charakterystyczne objawy: wymioty, nudności, biegunka.

Ból podbrzusza w ciąży: czego nie robić?

Odczuwając niepokojący ból podbrzusza w ciąży, nie wolno zwlekać z powiadomieniem o tym lekarza. Nawet jeśli przyszłej mamie wydaje się, że to nic poważnego. Nie można stosować ani gorących kąpieli, ani termoforów. To, co w innym przypadku mogłoby pomóc, u kobiety w ciąży może doprowadzić do przekrwienia organizmu. Większości przyczyn wystąpienia bólu podbrzusza w ciąży można zaradzić i nie stanowi on żadnego zagrożenia ani dla mamy, ani dla dziecka.

Zapraszamy również do dołączenia do dyskusji o możliwych przyczynach bólu podbrzusza w ciąży na forum Mjakmama24.pl!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza