17-latek z Polski wyróżniony przez NASA. „To było moim marzeniem”

2024-02-15 11:23

Amerykańska agencja kosmiczna NASA codziennie wybiera jedno z nadesłanych zdjęć kosmosu i przyznaje nagrodę Astronomy Picture of the Day. Wtorek 13 lutego okazał się dla 17-letniego Antoniego niezwykle szczęśliwy. Otrzymał niezwykłe wyróżnienie.

17-latek z Polski wyróżniony przez NASA. „To było moim marzeniem”
Autor: Getty Images ; Flickr / Chad Davis 17-latek z Polski wyróżniony przez NASA. „To było moim marzeniem”

Zdjęcia kosmosu są nadsyłane do amerykańskiej agencji kosmicznej NASA z całego świata. Codziennie spośród nich jest wybierane to jedno. Szczególne, wyjątkowe i zasługujące na wyróżnienie.

Wybrane zdjęcie jest publikowane przez NASA wraz z krótkim opisem. Naukowcy opisują zjawisko, które zostało na nim uchwycone.

13 lutego na stronie apod.nasa.gov pojawiło się zdjęcie 17-letniego Antoniego Zegarskiego.

Zobacz także: Szkoła w Rzeszowie rezygnuje z ocen. "Żeby nauczyciel nie równał wszystkich pod ten sam test"

Short - Poranek - Szwedzkie Szkoły | Eska Rock

„Wilczy Księżyc”

Zdjęcie Antoniego nosi tytuł „Wilczy Księżyc”. Laureat nagrody NASA Astronomy Picture of the Day otrzymał to wyjątkowe wyróżnienie za fotografię Księżyca w pełni.

Pod opublikowanym zdjęciem czytamy, że średnio w każdym miesiącu na niebie nad Ziemią występuje pełnia Księżyca. Naukowcy tłumaczą, że Księżyc potrzebuje miesiąca, aby zakończyć kolejną orbitę wokół naszej planety, przejść przez wszystkie swoje fazy i ponownie skierować swoją połowę oświetloną odbitym światłem słonecznym w stronę Ziemi.

Jako ciekawostkę podają, że wiele rdzennych kultur nadaje każdej pełni księżyca nazwę. Pełnia, która miała miejsce w styczniu tego roku, otrzymała nazwę „Wilczego Księżyca”.

„Przedstawiony tutaj nad włoskimi Alpami Wilczy Księżyc został uchwycony na połączonych zdjęciach z długą i krótką ekspozycją. Obraz jest uderzający, ponieważ dla niektórych otaczające chmury wyglądają jak paszcza wilka gotowa do połknięcia Wilczego Księżyca, podczas gdy inni widzą Księżyc jako oko wilka” – zwrócili uwagę naukowcy.

„To było moim marzeniem”

W rozmowie z tvn24.pl Antoni przyznał, że astronomią interesuje się od dawna, to astrofotografią zajmuje się dopiero od kilku lat. Uczęszczający do jednego z warszawskich liceów nastolatek zdradził też, że nagrodzone zdjęcie, nie było pierwszym, które przesłał. Doskonale zdawał sobie też sprawę, że amerykańska agencja kosmiczna codziennie otrzymuje setki, jak nie tysiące zdjęć. Choć wyróżnienie było jego marzeniem, nie przypuszczał, że przesyłane zdjęcie zostanie nagrodzone.

- To dla mnie niesamowite, bo to wyróżnienie było moim marzeniem, odkąd zainteresowałem się astrofotografią, a udało je się spełnić naprawdę szybko – mówi Antoni w rozmowie z portalem.

Jak podkreśla, fascynuje go projektowanie czegoś, co później będzie stąpało po całkowicie innym świecie i musi wytrzymać ekstremalne warunki. Zdradził, że w przyszłości chce zostać inżynierem kosmicznym i robi wszystko, aby to osiągnąć. Angażuje się w projekty popularyzujące wiedzę o kosmosie i pracuje w obserwatorium astronomicznym w Grodzisku Mazowieckim.

Źródło: tvn24.pl