300 zł na dziecko. Zbliża się termin składnia wniosków w programie „Dobry start”

2023-06-27 10:09

Już od 1 lipca będzie można złożyć wniosek na świadczenie 300 plus wypłacane w ramach rządowego programu „Dobry start”. To forma finansowego wsparcia przysługująca raz w roku każdemu polskiemu uczniowi. Termin wypłaty świadczenia zależy od daty wpłynięcia wniosku. Warto się więc pośpieszyć.

300 zł na dziecko. Zbliża się termin składnia wniosków w programie „Dobry start”
Autor: Getty images 300 zł na dziecko. Zbliża się termin składnia wniosków w programie „Dobry start”

Program „Dobry start” powstała z myślą o każdym rodzicu zmagającym się ze skompletowaniem kosztownej wyprawki szkolnej. W ramach rządowej pomocy można dostać 300 zł na każde uczące się dziecko. Choć kwota ta nie jest duża, ale z pewnością dla wielu rodzin będzie odczuwalną pomocą. W ubiegłym roku wypłatą 300 zł tytułem jednorazowego świadczenia na wyprawkę szkolną zostało objętych 4,4 mln uczniów.

Wkurzeni Polacy ŻĄDAJĄ podwyżki 500 plus. 1000 plus będzie mało! | Komentery

Kto może liczyć na wypłatę świadczenia 300 plus?

Aby skorzystać z tej formy pomocy nie trzeba spełniać żadnego kryterium dochodowego. Ponadto kwota 300 zł nie jest opodatkowana i nie wlicza się w dochód rodziny. Ze świadczenia mogą skorzystać wszyscy uczniowie w wieku od 7 do 20 lat (24 w przypadku uczniów z niepełnosprawnością) uczęszczający do szkoły podstawowej, liceum lub technikum. Przysługuje również uczniom, którzy uczęszczają do szkół policealnych lub szkół dla dorosłych, przebywają w młodzieżowym ośrodku socjoterapii, specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, specjalnym ośrodku wychowawczym lub ośrodku rewalidacyjno-wychowawczym.

Nie przysługuje natomiast dzieciom uczęszczającym do przedszkola i studentom (nawet jeśli spełniają oni kryterium wiekowe).

1 lipca rusza nabór wniosków w ramach programu „Dobry start”

Wnioski o przyznanie pieniędzy na wyprawkę szkolną należy składać w terminie od 1 lipca do 30 listopada. W roku szkolnym 2023/2024 wniosek o świadczenie z programu „Dobry start” można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną, wypełniając wniosek poprzez:

  • stronę Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl,
  • Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
  • aplikację mZUS,
  • bankowość elektroniczną.

Wygląda to podobnie jak w przypadku świadczenia 500 plus.

Im szybciej złożysz wniosek, tym szybciej dostaniesz świadczenie

Termin składania wniosków jest naprawdę długi. Jeśli jednak zależy ci na jak najszybszym przyznaniu świadczenia, lepiej z tym nie czekać. Jeśli złożysz wniosek w lipcu i sierpniu, świadczenie zostanie wypłacone nie później niż do końca września 2023 roku. Gdy zrobisz to w miesiącach powakacyjnych, 300 plus wpłynie na twoje konto w ciągu dwóch miesięcy od daty złożenia wniosku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza