60-letnia matka bliźniaków: Myślałam, że każda kobieta w Polsce dostaje zasiłek macierzyński. Pomyliłam się [FILM]

2015-08-17 14:05

Barbara Sienkiewicz urodziła bliźnięta w wieku 60 lat. Jest aktorką, nie odprowadzała dobrowolnych składek, więc nie otrzymała zasiłku macierzyńskiego. O udzielenie jej wsparcia finansowego poprosił Ewę Kopacz prezes ZASP Olgierd Łukaszewicz. Z gabinetu premier przyszła odpowiedź odmowna. Sprawa stała się głośna, w Polsce rozpoczęła się dyskusja na temat tak późnego macierzyństwa.

Późne macierzyństwo
Autor: Dzień Dobry TVN/x-news Barbara Sienkiewicz urodziła bliźnięta w wieku 60 lat. Nie otrzymała zasiłku macierzyńskiego.

Aktorka Barbara Sienkiewicz została mamą w wieku 60 lat. Jak sama przyznaje, ciąża stała się faktem i jak każda kobieta, miała dwie możliwości: utrzymać ją lub przerwać. Zdecydowała, że dzieci są najważniejsze i że je urodzi. Nie spodziewała się jednak, że sprawa tak się skomplikuje.

Czytaj także: >> Późne macierzyństwo, czyli dlaczego Polki rodzą dzieci po 40. roku życia? >>

60-letnia matka bliźniąt: nie dostała zasiłku macierzyńskiego

Barbara Sienkiewicz przyznaje, że była przekonana, że otrzyma zasiłek macierzyński. Nie dostała go jednak. Dlaczego? - Z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej dowiedziałam się, że aby go otrzymać, powinnam dobrowolnie płacić składki. Ta dobrowolność polega na tym, że przeważnie nikt nie płaci, bo to są sumy rzędu 1000 zł miesięcznie. Chyba żadna z mam tego nie robi - tłumaczy.

Czytaj także: >> Urlopy dla rodziców: macierzyński, ojcowski, wychowawczy - kiedy i co ci się należy >>

Kobieta znajduje się w trudnej sytuacji finansowej. Poza dziećmi, opiekuje się również chorą mamą. O udzielenie jej wsparcia finansowego zwrócił się w jej imieniu do premier Ewy Kopacz prezes Związku Artystów Scen Polskich Olgierd Łukaszewicz. Z gabinetu premier przyszła odpowiedź odmowa.

Aktorka tłumaczy, że w Polsce nie można łączyć emerytury z zasiłkiem macierzyńskim. - Nie prosiłam o zasiłek, ale o dodatek do emerytury. Chodziło dokładnie o 500 złotych - mówi Barbara Sienkiewicz. Nie otrzymała go. - To był dla mnie cios. Po 40 latach pracy i 20 latach prowadzenia własnego teatru, otrzymałam odpowiedź odmowną.

60-letnia matka bliźniąt: dlaczego tak późno zdecydowała się na macierzyństwo?

Po prostu w tym wieku zaszła w ciążę. Sama przyznaje, że nie wie, czemu tak późno poczuła, że chce mieć dzieci - u każdej kobiety przecież jest to kwestia indywidualna.

Ze względu na wiek aktorki, w dyskusji publicznej na pierwszy plan wysunęły sie dwie kwestie: zdrowia dzieci i matki. - Dzieci są zdrowe, szczęśliwe i uśmiechnięte. Mam dużo siły i energii, by je wychowywać. Chciałabym, żeby to były dzieci dobrze wychowane i znały prawidłowe wartości ludzkie - mówi Barbara Sienkiewicz.

60-letnia matka bliźniąt: jak widzi swoją przyszłość?

Aktorka liczy, że będzie mogła jak najdłużej pracować w swoim zawodzie. - Mam nadzieję, że będę mogła budować uczciwy, prawy, porządny dom - mówi.

>> Sprawdź, co o tej sytuacji sądzą mamy na forum Mjakmama24.pl >>

Dzień Dobry TVN/x-news
Nasi Partnerzy polecają