Alicja Tysiąc nie żyje - twarz walki o prawa kobiet do aborcji

2021-12-16 12:52

Jej walką o prawo do aborcji z powodów zdrowotnych żyła cała Polska. W 2000 roku odmówiono jej aborcji mimo, że groziła jej utrata wzroku.

Alicja Tysiąc
Autor: PIOTR KOWALCZYK / SE / EAST NEWS

Alicja Tysiąc nie żyje. Zmarła w jednym z warszawskich szpitali - poinformował Polsat News. Kobieta długo walczyła z koronawirusem. Miała 50 lat, osierociła troje dzieci.

Kim była Alicja Tysiąc?

W 2000 roku Alicja Tysiąc, wówczas matka dwójki dzieci, Krystiana i Patrycji, zaszła w trzecią ciążę. Ponieważ poprzednie ciąże wiązały się z powikłaniami zdrowotnymi, a Alicja Tysiąc cierpiała na poważne problemy ze wzrokiem (które nie pozwalały jej również na stosowanie aktykoncepcji hormonalnej), lekarze stwierdzili, że kolejny poród będzie zagrożeniem dla jej zdrowia. Lekarz ginekolog nie uznał zaświadczenia o zagrożeniu zdrowia i odmówił przeprowadzenia zabiegu. Nie mogła więc skorzystać z dozwolonego prawa do aborcji i urodziła trzecie dziecko - córkę.

Zgodnie z przewidywaniami lekarzy jej wzrok uległ tak poważnemu pogorszeniu, że przyznano jej pierwszy stopień niepełnosprawności. Kobieta zgłosiła do prokuratury sprawę odmowy legalnej aborcji, jednak ta umorzyła sprawę. 

Kilka lat później Alicja Tysiąc złożyła skargę na Polskę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Po latach Trybunał przyznał jej  zadośćuczynienie w wysokości 25 000 EUR od Polski.

Express Biedrzyckiej - Joanna Senyszyn: Prawo do aborcji, to prawo za życiem