Będzie 5000 plus dla małżeństw? "To ważne, by dowartościować małżeństwa"

2023-07-13 9:51

Elżbieta Rafalska popiera wprowadzenie kolejnego świadczenia socjalnego. Tym razem miałoby ono dotyczyć małżeństw z długoletnim stażem. Chodzi o wsparcie od 5 tys. do nawet 8 tys. złotych.

Będzie 5000 plus dla małżeństw?
Autor: Getty Images Pary w długoletnim związku małżeńskim mogą otrzymać nawet 5000 zł.

Senat pracuje nad projektem ustawy, który zakłada wypłatę jednorazowego, wysokiego świadczenia socjalnego dla małżeństw z długim stażem. Chodzi o kwotę nawet 8 tysięcy złotych. Pieniądze miałyby trafić do par, które mają minimum 50-letni staż małżeński.

"Warto dowartościować małżeństwa"

Projekt ustawy popiera Elżbieta Rafalska, która wprowadzała 500 plus. "To ważne, by pokazać, jak ważna jest trwałość związków małżeńskich, jak ważne jest to dla dzieci, które są wychowywane w tej rodzinie, wbrew lansowanym ideologiom. Mamy coraz więcej wolnych związków. Więc być może warto dowartościować małżeństwa, które mają taki długi staż małżeński" - powiedziała dla "Faktu".

Projekt ustawy zakłada, że każde małżeństwo z 50-letnim stażem miałoby otrzymać jednorazową kwotę wsparcia w wysokości 5000 złotych. Kwota ta będzie rosła wraz z długością stażu małżeńskiego. I tak pary, które mają 60-letni staż małżeński, otrzymałyby 6 tysięcy złotych, a te, które są razem od 70 lat nawet 7 tysięcy złotych. Projekt zakłada wsparcie w wysokości 8 tysięcy złotych par, które mają 80-letni staż małżeński, co jednak wydaje się mało realnie fizycznie.

M jak mama - Becikowe - kto może je otrzymać? Ile wynosi zapomoga? 

Medale za długi staż małżeński

Dotychczas pary, które miały długoletni staż małżeński otrzymywały pamiątkowe medale. Tzw. Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie był przyznawany tym parom, które wytrwały w związku małżeńskim 50 lat. Aby go otrzymać, należało złożyć wniosek do Urzędu Stanu Cywilnego. Po złożeniu dokumentacji w ciągu 6 miesięcy urząd miał obowiązek zorganizowania uroczystości, w czasie której wręczano medale i kwiaty.

Politycy uważają, że ta forma docenienia długoletniego stażu małżeńskiego jest niedostateczna. W sytuacji, w której coraz więcej osób decyduje się żyć w związkach nieformalnych, a instytucja małżeństwa przechodzi wyraźny kryzys, postulują wprowadzenie dodatkowej formy poparcia małżeństw. Miałoby to być kolejne świadczenie socjalne wprowadzone przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Dotychczas świadczenia otrzymywały głównie rodziny z małymi dziećmi, a także emeryci i renciści.

Czytaj: 800 plus z progiem dochodowym i limitem zarobków?