Będziesz w szoku. Oto, kim został filmowy Adaś Niezgódka z Akademii Pana Kleksa

2023-09-08 12:15

Adaś Niezgódka z Akademii Pana Kleksa (1983) to dziś 51-letni doktor Sławomir Wronka. Mężczyzna zrobił ogromną karierę, ale nie w branży filmowej tylko... naukowej. Kim jest dzisiaj słynny filmowy Adaś?

Akademia Pana Kleksa
Autor: Materiały prasowe Akademia Pana Kleksa: Piotr Fronczewski w roli Pana Kleksa i Sławomir Wronka w roli Adasia Niezgódki

"Akademia Pana Kleksa" w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego to jeden z najsłynniejszych filmów dla dzieci i młodzieży z lat 80. Polsko-radziecka produkcja ze słynną rolą Piotra Fronczewskiego jest adaptacją książki Jana Brzechwy. Zasłynęła w historii kina nie tylko świetnymi kreacjami aktorskimi, ale i piękną ścieżką dźwiękową, którą do dziś śpiewają dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Policjanci czytają bajki dzieciom

Kultowa rola Adasia Niezgódki

Narratorem filmu jest 12-letni Adaś Niezgódka, który od kilku miesięcy uczęszcza do Akademii Pana Kleksa. W rolę chłopca wcielił się Sławomir Wronka, dla którego był to debiut filmowy. Mimo że swoją kreacją podbił serca widzów i że drzwi do kariery filmowej stały dla niego otworem, nie zdecydował się na kontynuację tej przygody. Była to pierwsza i ostatnia jego rola, ponieważ swoją przyszłość chciał związać z inną dziedziną niż kino. 

Kim dzisiaj jest Adaś Niezgódka?

Sławomir Wronka, który wcielił się w Adasia, to dziś 51-letni naukowiec. Mężczyzna ukończył studia techniczne na wydziale Elektroniki i Techniki Informacyjnych na Politechnice Warszawskiej. Poświęcił się fizyce i w 2002 roku zrobił doktorat w genewskim ośrodku CERN w Szwajcarii. Jest pracownikiem naukowym, znanym w środowisku z wykładów na temat akceleratorów cząstek w medycynie, przemyśle i kontroli granicznej.

Dziś jest profesorem w Narodowym Centrum Badań Jądrowych, w przeszłości był kierownikiem Zakładu Fizyki i Techniki Akceleracji Cząstek Instytutu Problemów Jądrowych, a także członkiem Rady Naukowej w Instytucie Problemów Jądrowych im. Andrzeja Sołtana. Prywatnie jest ojcem trójki dzieci.

Jak widać, mężczyzna zrobił zawrotną karierę naukową. Z przymrużeniem oka można więc powiedzieć, że "Akademia Pana Kleksa" otworzyła mu ścieżkę do wszechstronnego wykształcenia.

Co to jest "Akademia Pana Kleksa"?

"Akademia Pana Kleksa" to kultowa książka dla dzieci i młodzieży, lektura obowiązkowa w 4 klasie. Powieść opowiada o niezwykłej szkole, w której nauka wygląda zupełnie inaczej niż w normalnej placówce. Uczniowie mają niezwykłe talenty i przeżywają przygody w baśniowym świecie. Bohaterem jest 12-letni Adaś, który ma talent do pakowania się w kłopoty. Rodzice nie wiedzą, jak sobie poradzić z urwisem, dlatego posyłają go do "Akademii Pana Kleksa". To wydarzenie zmienia jego życie.

Czytaj: Jak napisać wypracowanie? Schemat i zasady wypracowania