Bezpieczne zabawki dla dziecka. Pediatra mówi, na co zwracać szczególną uwagę przy zakupie

2024-06-05 13:23

Dziś dzieci mają o wiele więcej zabawek, niż kiedyś ich rodzice. Kupujemy je chętnie na różne okazje i bez okaji, bo jest duży wybór i ceny niejednokrotnie nie są wygórowane. Przy ich wyborze jednak powinniśmy kierować się względami bezpieczeństwa - apeluje pediatra Wojciech Feleszko w mediach społecznościowych. Jakimi?

Bezpieczne zabawki dla dziecka. Pediatra mówi, na co zwracać szczególną uwagę przy zakupie
Autor: Getty images Bezpieczne zabawki dla dziecka. Pediatra mówi, na co zwracać szczególną uwagę przy zakupie

Kilka dekad temu rodzicie nie mieli takich problemów jak teraz. Na sklepowych półkach brakowało wszystkiego, więc gdy udało im się zdobyć jaką zabawkę dla dziecka nie grymasili, tylko brali, co było. Teraz towaru jest tyle, a wśród niego wiele zabawek o podejrzanym pochodzeniu, że przy ich zakupie trzeba być bardzo uważnym. Pediatra Wojciech Feleszko z okazji niedawno obchodzonego Dnia Dziecka, przypomniał na swoim profilu, czym warto kierować się przy wyborze zabawek dla dzieci, by były one bezpieczne i nie szkodziły zdrowiu.

Co kupić dziecku, które wszystko ma?

Pediatra Wojciech Feleszko radzi, jak wybierać bezpieczne zabawki

Zabawki to nie tylko kwestia rozrywki dziecka, ale także jego zdrowia podkreśla w swoim poście na Instagramie specjalista. Dlatego przy wyborze zabawek dla dzieci radzi zwrócić szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Po pierwsze zabawka powinna być wykonana z bezpiecznych materiałów, za które pediatra uważa: drewno, bawełnę organiczną i silikon medyczny. Po drugie musimy sprawdzać, czy zabawka nie zawiera szkodliwych substancji.

„Unikajcie plastiku zawierającego BPA, ftalany i PVC. Mogą one mieć negatywny wpływ na zdrowie dziecka. Zabawki malowane powinny być pokryte nietoksycznymi, wodnymi farbami” – radzi.

Po trzecie zabawka powinna być dostosowana do wieku dziecka. Te przeznaczone dla starszych dzieci mogą mieć bowiem małe elementy stwarzające ryzyko zadławienia.

Jak kupować bezpieczne zabawki? 4 rady UOKiK

Będąc w temacie bezpieczeństwa zabawek, warto przytoczyć wytyczne UOKiK opublikowane niedawno po kontroli pluszaków, która wykazała, że co trzecia zabawka miała nieprawidłowości. Oto 4 punkty, którymi warto się kierować:

  • Nie kupuj zabawek nieoznakowanych.
  • Upewnij się, że zabawka ma znak CE: powinien być umieszczony w sposób widoczny, czytelny i trwały na zabawce, opakowaniu lub przytwierdzonej etykiecie, to deklaracja producenta, że produkt spełnia odpowiednie wymagania unijne, można wtedy domniemywać, że będzie bezpieczny.
  • Sprawdź, czy zabawka ma oznaczenie podmiotu odpowiedzialnego (producenta/importera) – w razie potrzeby ułatwi ci to dochodzenie swoich praw.
  • Czytaj etykiety oraz umieszczone na nich ostrzeżenia i informacje.