Alarmujące dane UOKiK po kontroli pluszaków. „Jedna trzecia miała nieprawidłowości”

2024-05-28 12:01

Są wyniki raportu inspekcji handlowej na temat zabawek miękkich z wypełnieniem. Niestety nie mamy dobrych wieści dla rodziców. Ponad jedna trzecia z nich miała nieprawidłowości formalne lub konstrukcyjne. UOKiK opublikował listę wszystkich badanych zabawek wraz z ich zdjęciami. Sprawdź, czy twoje dziecko się nimi nie bawi.

Alarmujące dane UOKiK po kontroli pluszaków. „Jedna trzecia miała nieprawidłowości”
Autor: Getty images Alarmujące dane UOKiK po kontroli pluszaków. „Jedna trzecia miała nieprawidłowości”

7 wojewódzkich inspektoratów Inspekcji Handlowej w Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu od stycznia do kwietnia 2024 roku sprawdzało oznakowanie, bezpieczeństwo oraz konstrukcję 35 modeli zabawek miękkich z wypełnieniem. Wśród nich znalazły się pluszowe maskotki, miękkie książeczki, lalki oraz piłki. Wyniki kontroli nie wypadły optymistycznie.

Co kupić dziecku, które wszystko ma?

Pluszaki pod kontrolą UOKiK

Aż 24 z badanych zabawek pochodziło z Chin, 6 z Polski, 2 z Indonezji oraz po jednej z wielkiej Brytanii, Niemiec i Szwecji. Decyzję o tym, które z zabawek z rynku zostaną poddane kontroli, podjęto na podstawie wcześniejszych wyników kontroli, jak również uwzględniono sygnały medialne, informacje od konsumentów i przedsiębiorców, a także popularność określonych kategorii zabawek wśród najmłodszych. Wśród badanych pluszaków znalazły się zatem również te z najpopularniejszych sieciówek.

Urzędnicy sprawdzili, czy wszystkie wytypowane pluszaki mają prawidłową dokumentację techniczną, dane identyfikacyjne producenta lub importera, informacje identyfikujące zabawkę, prawidłowy znak CE, wymagane ostrzeżenia i poprawną instrukcję w języku polskim. Przeprowadzono także badania laboratoryjne pluszaków, by sprawdzić m.in.: trwałość szwów i dostęp do wypełnienia, które może zostać połknięte przez dziecko, obecność małych elementów, kształt i rozmiar zabawki.

Niepokojące wyniki badań

Jakie są wnioski po kontroli? „Na 35 modeli zabawek w 10 stwierdziliśmy nieprawidłowości, w 4 przypadkach – więcej niż 1” – czytamy w raporcie. Co bardzo istotne dla rodziców małych dzieci aż 8 zabawek miało nieprawidłowości konstrukcyjne np. zbyt małe elementy czy dostęp do wypełnienia z materiału włóknistego. „Wszystkie stwarzają ryzyko udławienia lub uduszenia się dziecka elementami zabawki lub jej wypełnieniem” – czytamy w komunikacie UOKiK.

W przypadku 1 modelu zabawki z nieprawidłowościami konstrukcyjnymi trwa postępowanie administracyjne, w 7 kolejnych przypadkach może zostać wszczęte. Urząd podaje dokładną listę przebadanych zabawek wraz z ich zdjęciami. Sprawdź, czy nie masz ich w domu.

Rady UOKiK dla konsumentów

W związku z licznymi uchybieniami wykrytymi przez urzędników, UOKiK opublikował poradnik zakupowy dla konsumentów. Punkt po punkcie wypisał, na co należy zwracać uwagę kupując zabawki dla dzieci. To bardzo ważna informacja zwłaszcza przed zbliżającym się Dniem Dziecka:

  • Nie kupuj zabawek nieoznakowanych.
  • Upewnij się, że zabawka ma znak CE: powinien być umieszczony w sposób widoczny, czytelny i trwały na zabawce, opakowaniu lub przytwierdzonej etykiecie, to deklaracja producenta, że produkt spełnia odpowiednie wymagania unijne, można wtedy domniemywać, że będzie bezpieczny.
  • Sprawdź, czy zabawka ma oznaczenie podmiotu odpowiedzialnego (producenta/importera) – w razie potrzeby ułatwi ci to dochodzenie swoich praw.
  • Czytaj etykiety oraz umieszczone na nich ostrzeżenia i informacje.