Bezpłatne szczepienia przeciw HPV dla dzieci w wieku 12-13 lat. Ruszył program darmowych szczepień

2023-06-01 10:08

1 czerwca rusza program darmowych szczepień ochronnych przeciw HPV, który obejmuje dziewczynki i chłopców w wieku 12 i 13 lat. Łącznie objętych będzie nim 700 tysięcy dzieci z roczników 2010 i 2011. Szczepienia są najlepszą prewencją chorób nowotworowych takich jak rak szyjki macicy.

Darmowe szczepienia przeciw HPV
Autor: Getty Images Rozpoczął się program darmowych szczepień ochronnych przeciw HPV.

Już 1 czerwca, w Dzień Dziecka, rusza bezpłatny program szczepień ochronnych przeciw HPV dla nastolatków. Zaszczepić można każdą dziewczynkę i każdego chłopca w wieku 12 i 13 lat, a więc z rocznika 2010 i 2011.

Spis treści

  1. Co to jest HPV?
  2. Darmowe szczepienia przeciw HPV dla nastolatków
  3. Dlaczego zaleca się zaszczepić dziecko w wieku 12-13 lat przeciw HPV?
  4. Jak zaszczepić dziecko przeciw HPV?
  5. Szczepienia przeciw HPV na świecie

Co to jest HPV?

HPV to wirus brodawczaka ludzkiego, którym można zarazić się w wyniku bezpośredniego kontaktu z zakażonym (np. w czasie stosunku seksualnego). Jest on niebezpieczny nie tylko dla kobiet, ale i mężczyzn i może doprowadzić do rozwoju chorób nowotworowych takich jak rak szyjki macicy, ale też rak gardła, pochwy czy odbytu.

Darmowe szczepienia przeciw HPV dla nastolatków

Najskuteczniejszą formą obrony przeciw HPV są szczepienia. 1 czerwca 2023 roku rozpoczął się darmowy program szczepień ochronnych, który dotyczy wszystkich nastolatków z roczników 2010 i 2011. Takie programy z powodzeniem realizowane są na całym świecie, dlatego dla polskiej medycyny jest to krok milowy.

– To wielkie wydarzenie, które porównać można do rządowego programu obowiązkowych szczepień przeciwko pneumokokom z 2017 roku. Od tego momentu wyraźnie zmniejszyliśmy w Polsce zarówno liczbę wywołanych nimi zachorowań, jak i hospitalizacji, a za kilka lat o podobnych sukcesach będziemy mogli mówić w kontekście walki z wirusem HPV - mówi prof. Peregud-Pogorzelski.

Czytaj: Wirus HPV a rak szyjki macicy. Jak uniknąć zakażenia?

Dlaczego zaleca się zaszczepić dziecko w wieku 12-13 lat przeciw HPV?

Program szczepień przeciw HPV nie bez powodu obejmuje roczniki 2010 i 2011. Jak zauważają eksperci, aby szczepienie było skuteczne, powinno być wykonane jeszcze przed inicjacją seksualną. Wiek 12 i 13 lat jest uważany za najlepszy do przeprowadzenia takiego szczepienia i uzyskania dobrej odpowiedzi poszczepiennej. Pozwala również na podanie dwóch, a nie trzech dawek szczepionki, a więc zmniejsza liczbę wkłuć.

Jak zaszczepić dziecko przeciw HPV?

Rodzice, którzy chcą zaszczepić dziecko przeciw HPV, powinni zgłosić się do najbliższej przychodni POZ, która podpisała umowę z NFZ na realizację programu. Na szczepienie można zapisać się również przez Internetowe Konto Pacjenta:

  1. Zalogować się na swoje konto IKP.
  2. Wejść w zakładkę "Konta Twoich dzieci".
  3. Wybrać zakładkę "Profilaktyka".
  4. Kliknąć "Umów na szczepienie".

Następnie wybieramy termin i miejsce szczepienia.

Szczepienia przeciw HPV na świecie

Programy szczepień przeciw HPV prowadzone są w ponad 100 krajach świata, m.in. w zachodniej Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie. Pierwszym krajem, który je wprowadził, była Australia w 2007 roku. Początkowo program obejmował tylko dziewczęta, ale po kilku latach również i chłopców. Po ponad 15 latach trwania programu Australia może być pierwszym krajem, który wyeliminuje raka szyjki macicy.

Czytaj: Test HPV. Jakie są rodzaje testów i które są najlepsze?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza