Chcesz złożyć wniosek o 300 zł na wyprawkę szkolną? Od 1 lipca sporo się zmienia

2021-06-24 8:49

Zmiany mają przynieść budżetowi państwa duże oszczędności. Zobacz jak złożyć wniosek o świadczenie z programu "Dobry start", by otrzymać 300 zł.

Zmiana w programie Dobry start
Autor: Getty images Zmiany w programie "Dobry start"

Program "Dobry Start" działa od 2018 roku. Przysługuje na każde dziecko w wieku szkolnym, niezależnie od dochodów rodziny. Co roku wnioskować można o wypłatę 300 zł, a o samym świadczeniu potocznie mówi się 300 plus. Od lipca 2021 roku zmienia się sposób składania wniosków. Zobacz, kto może wnioskować o 300 zł z programu "Dobry Start".

Od 1 lipca wniosek o dobry start tylko przez internet

Do tej pory wniosek o wypłatę świadczenia dobry strat można było złożyć zarówno osobiście w urzędzie, wysłać pocztą lub wypełnić i przesłać drogą elektroniczną.

Od 1 lipca br. dwie pierwsze opcje nie będą już dostępne. O wypłatę 300 zł na uczące się dziecko będzie można wnioskować wyłącznie przez internet.

To nie jedyna zmiana, jaka czeka beneficjentów programu. Jak czytamy na rządowej stronie programu, zmienia się także organ przyznający i wypłacający świadczenie. Już nie będzie nim urząd miasta ani gminy czy ośrodek pomocy społecznej, ale Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Zobacz także: Plecaki szkolne - jak wybrać tornister dla dziecka

Począwszy od najbliższego roku szkolnego 2021/2022, świadczenie dobry start będzie przyznawał i wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych - w miejsce gminnych i powiatowych organów właściwych - zapewniając w pełni zautomatyzowany proces obsługi programu "Dobry start".

- czytamy na stronie gov.pl

Pieniądze na wyprawkę wypłacane wyłącznie na konto bankowe

Co ważne, wniosek można będzie złożyć tylko drogą elektroniczną, pieniądze będą wypłacane wyłącznie bezgotówkowo, czyli na konto. 

Ci, którzy złożą wniosek jeszcze w lipcu lub w sierpniu, na wypłatę 300 zł poczekają najwyżej do 30 września. Ci, którzy wniosek złożą we wrześniu, w październiku lub w listopadzie - pieniądze na wyprawkę szkolną otrzymają w ciągu 2 miesięcy od daty złożenia wniosku.

Wnioski można składać od 1 lipca do 30 listopada 2021.

Kto otrzyma pieniądze z programu "Dobry Start"?

Kryteria się nie zmieniają. 300 zł na wyprawkę szkolną przysługuje raz w roku na każde dziecko uczące się w szkole (do ukończenia 20. roku życia), w przypadku dzieci niepełnosprawnych - do 24. roku życia.

Jednorazowe świadczenie nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola ani te, które realizują roczne przygotowanie przedszkolne w szkole (w tzw. zerówce) lub w przedszkolu.

Zobacz także: Wyprawka do zerówki - co trzeba kupić? Gotowa lista

Zmiany w zasadach naboru wniosków o przyznanie świadczenia dobry start mają przynieść budżetowi państwa duże oszczędności. Wg rządowych wyliczeń, obsługa programu w latach 2021-2031 ma kosztować 15 mln zł. Szacuje się, że oszczędności sięgną 488 mln zł.

Jak skutecznie zachęcić dziecko do nauki?