Pierwszy dzień w przedszkolu. Jak przygotować dziecko?

2021-07-16 14:39

Pierwszy dzień w przedszkolu to dzień próby dla dziecka i dla rodziców. Dziecko na razie jest przede wszystkim podekscytowane, ale ty czujesz przez skórę, że ta radość za chwilę przerodzi się w rozpacz. Jak przebrnąć w miarę bezboleśnie przez pierwszy dzień w przedszkolu?

pierwszy dzień w przedszkolu
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Większość dzieci ma kłopoty z zaadaptowaniem się do nowych warunków nawet przez kilka pierwszych tygodni.

Pierwszy dzień w przedszkolu to ciężkie chwile zarówno dla dziecka jak też dla mamy. Dziecko zostaje na kilka godzin w zupełnie obcym towarzystwem. W dodatku panie w przedszkolu, w przeciwieństwie do mam muszą skupiać się na całej grupie dzieci a nie na jednym. Dla maluchów, które po raz pierwszy poszły do przedszkola jest to dużym szokiem.

Spis treści:

  1. Jak zostawić dziecko pierwszego dnia w przedszkolu?
  2. Adaptacja dziecka w przedszkolu
  3. Rozstanie z dzieckiem
  4. Pierwszy dzień w przedszkolu to początek nowych rytuałów
Co powinien umieć trzylatek idący do przedszkola?

Jak zostawić dziecko pierwszego dnia w przedszkolu?

 1. Przedszkola przed rozpoczęciem roku organizują dni adaptacyjne dla dzieci. Warto uczęszczać na nie z dzieckiem aby maluch mógł poznać nowych kolegów, przyzwyczaić się do nowej sytuacji i przekonać się, że przedszkole nie jest wcale takie złe.
 2. Niektóre przedszkola zamiast organizacji dni adaptacyjnych pozwalają na to, aby rodzic został chociaż na część dnia z dzieckiem. Obecność rodzica w przedszkolu zapewni dziecku poczucie bezpieczeństwa. Warto przez kilka dni korzystać z takiej możliwości, codziennie skracając swoją obecność w placówce.
 3. Przez pierwsze dni malucha w przedszkolu, pozwól aby towarzyszyła mu ulubiona maskotka. W jej towarzystwie dziecku będzie raźniej.
 4. Zanim zostawisz dziecko w przedszkolu szczerze z nim porozmawiaj, zapewnij, że zaraz po obiedzie zjawisz się w przedszkolu, odbierzesz go i razem spędzicie resztę dnia. Pamiętaj! Jeśli składasz dziecku obietnicę musisz jej dotrzymać.

Czytaj również: Dziecko w przedszkolu: 5 oznak, dzięki którym rozpoznasz, że dziecku dzieje się krzywda

Jak zapakować dziecku jedzenie do szkoły lub przekąskę na wycieczkę?

Agresja u dziecka i jej przyczyny, czyli 9 sposobów na agresywne dziecko

Adaptacja dziecka w przedszkolu

Większość dzieci ma kłopoty z zaadaptowaniem się do nowych warunków nawet przez kilka pierwszych tygodni. Odmienny rytm dnia, nowe otoczenie, zabawki, jedzenie. I tylu rówieśników dookoła. Dla większości przedszkolaków to pierwszy kontakt z tyloma innymi dziećmi na raz.

Szok spowodowany nową sytuacją może sprawić, że maluch po kilku dniach w przedszkolu zbuntuje się i nie będzie chciał chodzić do placówki. Wtedy być może będziesz musiała znów powtórzyć plan z pierwszego tygodnia (maskotka, zostawanie z dzieckiem) aby na nowo zachęcić dziecko do przedszkola.

Nawet jeśli najtrudniejsze chwile macie już za sobą, to kłopoty mogą niespodziewanie powrócić po dłuższej nieobecności dziecka w przedszkolu, np. po długim weekendzie czy chorobie.

Pamiętaj jednak, że nie możesz się poddawać i ulegać dziecku kiedy nie chce chodzić do przedszkola. To błąd, który może być bardzo ciężki do naprawienia.

Rozstanie z dzieckiem w przedszkolu

To jak dziecko zachowa się w chwili rozstania, zależy przede wszystkim od jego charakteru i tego, jak je przygotowaliście do tej sytuacji. Są dzieci, które już w domu zalewają się łzami, są takie, które ronią je dopiero po drodze, a niektóre do końca zachowują spokój i dopiero po godzinie czy dwóch przeżywają kryzys.

Może być i tak, że dziecko, do tej pory spokojne, rozpłacze się "dla towarzystwa" w szatni, na widok innych zapłakanych dzieci.

 • Otrzyj mu łzy, przypomnij kiedy przyjdziesz, zapewnij o miłości i poproś by było dzielne. Pożegnaj się i wyjdź - nie uciekaj bez pożegnania, ale też nie przedłużaj tej chwili
 • Nie zaglądaj do sali ani przez okno, ani przez drzwi - jeśli cię zauważy, to może tylko pogorszyć sprawę i zwiększyć histerię
 • Jeśli boisz się, że zabraknie ci sił, by zostawić malca, poproś partnera lub np. babcię, by zastąpiła cię w tej trudnej roli.

Dla dalszej kariery twojego dziecka jako przedszkolaka te pierwsze dni są najważniejsze. Im lepiej rodzice godzą stanowczość z łagodnością, tym szybciej dziecko przywyka do nowej sytuacji.

Czytaj: Po czym poznasz, że w przedszkolu dziecku dzieje się krzywda?

Rekrutacja do przedszkoli 2021 - jak wyglądają zapisy do przedszkoli w 2021 roku?

Pierwszy dzień w przedszkolu to początek nowych rytuałów

Najlepszym rozwiązaniem w tym początkowym okresie jest wcześniejsze zabieranie dziecka z przedszkola - większość rodziców robi to zaraz po obiedzie.

 • Postaraj się nie spóźnić - przyjdź dokładnie o tej porze, o której powiedziałaś dziecku
 • Zasyp je pytaniami, jak minął ten dzień, ale nie zdziw się, jeśli odpowiedzi będą bardzo lakoniczne. Niektóre dzieci, pod wpływem emocji i nagromadzonych nowych wrażeń mniej mówią - muszą wszystko najpierw "przetrawić", inne mogą być trochę nadąsane
 • W drodze powrotnej do domu warto wprowadzić jakiś zwyczaj, który wam obojgu sprawi przyjemność - lody czy ciastko w pobliskiej cukierni, pół godziny na pobliskim placu zabaw, itp.

Z czasem dziecko zostaje w przedszkolu coraz dłużej i to często na własne żądanie. Zdarza się, że nawet te dzieci, które początkowo bardzo ciężko przeżywały rozstanie z rodzicami, z czasem odmawiają wyjścia z niego do domu.

Dlatego warto za wszelką cenę zachować zimną krew i nie poddawać się presji. Jeśli raz ulegniesz i na jego prośbę zatrzymasz je w domu lub odbierzesz je dużo wcześniej niż było to ustalone, dużo trudniej będzie ci go przekonać do zostania w przedszkolu, a płacz nasili się, bo dziecko będzie przekonane, że w ten sposób uniknie stawienia czoła tej strasznej dla niego sytuacji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza