Pierwszy dzień w przedszkolu. Jak przygotować dziecko?

2021-07-16 14:39

Pierwszy dzień w przedszkolu to dzień próby dla dziecka i dla rodziców. Dziecko na razie jest przede wszystkim podekscytowane, ale ty czujesz przez skórę, że ta radość za chwilę przerodzi się w rozpacz. Jak przebrnąć w miarę bezboleśnie przez pierwszy dzień w przedszkolu?

pierwszy dzień w przedszkolu
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Większość dzieci ma kłopoty z zaadaptowaniem się do nowych warunków nawet przez kilka pierwszych tygodni.

Pierwszy dzień w przedszkolu to ciężkie chwile zarówno dla dziecka jak też dla mamy. Dziecko zostaje na kilka godzin w zupełnie obcym towarzystwem. W dodatku panie w przedszkolu, w przeciwieństwie do mam muszą skupiać się na całej grupie dzieci a nie na jednym. Dla maluchów, które po raz pierwszy poszły do przedszkola jest to dużym szokiem.

Spis treści:

  1. Jak zostawić dziecko pierwszego dnia w przedszkolu?
  2. Adaptacja dziecka w przedszkolu
  3. Rozstanie z dzieckiem
  4. Pierwszy dzień w przedszkolu to początek nowych rytuałów
Co powinien umieć trzylatek idący do przedszkola?

Jak zostawić dziecko pierwszego dnia w przedszkolu?

 1. Przedszkola przed rozpoczęciem roku organizują dni adaptacyjne dla dzieci. Warto uczęszczać na nie z dzieckiem aby maluch mógł poznać nowych kolegów, przyzwyczaić się do nowej sytuacji i przekonać się, że przedszkole nie jest wcale takie złe.
 2. Niektóre przedszkola zamiast organizacji dni adaptacyjnych pozwalają na to, aby rodzic został chociaż na część dnia z dzieckiem. Obecność rodzica w przedszkolu zapewni dziecku poczucie bezpieczeństwa. Warto przez kilka dni korzystać z takiej możliwości, codziennie skracając swoją obecność w placówce.
 3. Przez pierwsze dni malucha w przedszkolu, pozwól aby towarzyszyła mu ulubiona maskotka. W jej towarzystwie dziecku będzie raźniej.
 4. Zanim zostawisz dziecko w przedszkolu szczerze z nim porozmawiaj, zapewnij, że zaraz po obiedzie zjawisz się w przedszkolu, odbierzesz go i razem spędzicie resztę dnia. Pamiętaj! Jeśli składasz dziecku obietnicę musisz jej dotrzymać.

Czytaj również: Dziecko w przedszkolu: 5 oznak, dzięki którym rozpoznasz, że dziecku dzieje się krzywda

Jak zapakować dziecku jedzenie do szkoły lub przekąskę na wycieczkę?

Agresja u dziecka i jej przyczyny, czyli 9 sposobów na agresywne dziecko

Adaptacja dziecka w przedszkolu

Większość dzieci ma kłopoty z zaadaptowaniem się do nowych warunków nawet przez kilka pierwszych tygodni. Odmienny rytm dnia, nowe otoczenie, zabawki, jedzenie. I tylu rówieśników dookoła. Dla większości przedszkolaków to pierwszy kontakt z tyloma innymi dziećmi na raz.

Szok spowodowany nową sytuacją może sprawić, że maluch po kilku dniach w przedszkolu zbuntuje się i nie będzie chciał chodzić do placówki. Wtedy być może będziesz musiała znów powtórzyć plan z pierwszego tygodnia (maskotka, zostawanie z dzieckiem) aby na nowo zachęcić dziecko do przedszkola.

Nawet jeśli najtrudniejsze chwile macie już za sobą, to kłopoty mogą niespodziewanie powrócić po dłuższej nieobecności dziecka w przedszkolu, np. po długim weekendzie czy chorobie.

Pamiętaj jednak, że nie możesz się poddawać i ulegać dziecku kiedy nie chce chodzić do przedszkola. To błąd, który może być bardzo ciężki do naprawienia.

Rozstanie z dzieckiem w przedszkolu

To jak dziecko zachowa się w chwili rozstania, zależy przede wszystkim od jego charakteru i tego, jak je przygotowaliście do tej sytuacji. Są dzieci, które już w domu zalewają się łzami, są takie, które ronią je dopiero po drodze, a niektóre do końca zachowują spokój i dopiero po godzinie czy dwóch przeżywają kryzys.

Może być i tak, że dziecko, do tej pory spokojne, rozpłacze się "dla towarzystwa" w szatni, na widok innych zapłakanych dzieci.

 • Otrzyj mu łzy, przypomnij kiedy przyjdziesz, zapewnij o miłości i poproś by było dzielne. Pożegnaj się i wyjdź - nie uciekaj bez pożegnania, ale też nie przedłużaj tej chwili
 • Nie zaglądaj do sali ani przez okno, ani przez drzwi - jeśli cię zauważy, to może tylko pogorszyć sprawę i zwiększyć histerię
 • Jeśli boisz się, że zabraknie ci sił, by zostawić malca, poproś partnera lub np. babcię, by zastąpiła cię w tej trudnej roli.

Dla dalszej kariery twojego dziecka jako przedszkolaka te pierwsze dni są najważniejsze. Im lepiej rodzice godzą stanowczość z łagodnością, tym szybciej dziecko przywyka do nowej sytuacji.

Czytaj: Po czym poznasz, że w przedszkolu dziecku dzieje się krzywda?

Rekrutacja do przedszkoli 2021 - jak wyglądają zapisy do przedszkoli w 2021 roku?

Pierwszy dzień w przedszkolu to początek nowych rytuałów

Najlepszym rozwiązaniem w tym początkowym okresie jest wcześniejsze zabieranie dziecka z przedszkola - większość rodziców robi to zaraz po obiedzie.

 • Postaraj się nie spóźnić - przyjdź dokładnie o tej porze, o której powiedziałaś dziecku
 • Zasyp je pytaniami, jak minął ten dzień, ale nie zdziw się, jeśli odpowiedzi będą bardzo lakoniczne. Niektóre dzieci, pod wpływem emocji i nagromadzonych nowych wrażeń mniej mówią - muszą wszystko najpierw "przetrawić", inne mogą być trochę nadąsane
 • W drodze powrotnej do domu warto wprowadzić jakiś zwyczaj, który wam obojgu sprawi przyjemność - lody czy ciastko w pobliskiej cukierni, pół godziny na pobliskim placu zabaw, itp.

Z czasem dziecko zostaje w przedszkolu coraz dłużej i to często na własne żądanie. Zdarza się, że nawet te dzieci, które początkowo bardzo ciężko przeżywały rozstanie z rodzicami, z czasem odmawiają wyjścia z niego do domu.

Dlatego warto za wszelką cenę zachować zimną krew i nie poddawać się presji. Jeśli raz ulegniesz i na jego prośbę zatrzymasz je w domu lub odbierzesz je dużo wcześniej niż było to ustalone, dużo trudniej będzie ci go przekonać do zostania w przedszkolu, a płacz nasili się, bo dziecko będzie przekonane, że w ten sposób uniknie stawienia czoła tej strasznej dla niego sytuacji.

QUIZ Pamiętasz te bajki z dzieciństwa?

Pytanie 1 z 10
Pamiętasz kultową bajkę Tom i Jerry? Jak miał na imię kot?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza