Wyprawka szkolna coraz droższa - ile wydamy w 2021?

2021-08-05 12:50
koszt wyprawki
Autor: thinkstockphotos.com

Ile kosztuje wyprawka szkolna? Początek roku szkolnego 2021/2022, to czas, w którym rodzice trzymają się za portfele. Zakupy nowych zeszytów i innych artykułów szkolnych mogą poważnie nadwyrężyć budżet. Sprawdź, co powinna zawierać wyprawka szkolna i ile to wszystko kosztuje. 

Część kosztów związanych z wyprawką szkolną można będzie obniżyć dzięki dofinansowaniu od państwa. Zobacz, kiedy możesz starać się o 300 plus od rządu.

Warto też pamiętać, że roku szkolnym 2021/2022 dostęp do bezpłatnych podręczników, materiałów ćwiczeniowych dla uczniów szkół podstawowych będzie sfinansowany z budżetu państwa. Ile zatem kosztować nas będzie w tym roku wyprawka szkolna?

Spis treści:

  1. Ile kosztuje wyprawka szkolna?
  2. Co należy kupić dziecku do szkoły?
  3. Kiedy należy rozpocząć kompletowanie wyprawki szkolnej?
  4. Dla kogo darmowe podręczniki?
  5. Jak wygospodarować budżet na wyprawkę szkolną?

Ile kosztuje wyprawka szkolna? Z roku na rok coraz więcej!

Ostatnie dni lata dla rodziców to okres kompletowania wyprawki szkolnej i związane z tym koszty. Z badań CBOS wynika, że w 2018 roku na wyprawkę szkolną rodzice wydali średnio 1051 zł na jedno dziecko.

To samo badanie, przeprowadzone rok później, w 2019 roku wskazało, że koszt wyprawki na jedno dziecko wzrósł do 1120 zł, a więc o 69 zł.

Koszty rosną z roku na rok. Według szacunkowych danych firmy Deloitte, rodzina wychowująca jedno dziecko, w tym roku, wyda na wyprawkę średnio 1388 zł. Dodatek 300+ pokryje zatem mniej niż 1/4 kosztów wyprawki. 

Dni wolne w roku szkolnym 2021/2022

Co należy kupić dziecku do szkoły?

Wyprawka szkolna powinna zawierać:

 • Zeszyty - zeszyty są obowiązkową pozycją na liście zakupów przed rozpoczęciem roku szkolnego. Zeszytów powinno być tyle co przedmiotów. Większość zeszytów powinna być w kratkę, z wyjątkiem zeszytu do języka polskiego i do muzyki. Dla dzieci z pierwszych klas szkoły podstawowej, które dopiero zaczynają pisać należy kupić zeszyt w trzy linie. Dla starszych dzieci w jedną linię, natomiast do muzyki zeszyt z pięciolinią.
 • Plecak, który jest podstawową rzeczą dziecka w szkole. Ceny plecaków zaczynają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Warto wyznaczyć sobie kwotę, do którego kupicie dziecku plecak i jaki procent budżetu on pochłonie. Plecak to ważny element wyprawki – warto wybrać naprawdę porządny i zainwestować trochę większą kwotę.
 • Strój na gimnastykę to kolejna pozycja na liście wyprawki szkolnej. Taki strój musi posiadać obowiązkowo koszulkę, spodenki i buty sportowe. Warto zadbać, aby te produkty były wysokiej jakości i przepuszczały powietrze.
 • Wyprawka na basen to też parę pozycji na liście. Strój kąpielowy/kąpielówki, klapki basenowe, ręcznik, żel pod prysznic, czepek. Ta część wyprawki szkolnej nie należy do najtańszych, warto przejrzeć katalogi sklepów sportowych w poszukiwaniu promocji.
 • Artykuły plastyczne i przybory szkolne – kredki, farby, flamastry, pastele, plastelina, klej, nożyczki, linijki, itd. Jeśli dodamy do tego artykuły pomocnicze, czyli zakreślacze, korektory, kolorowe długopisy to koszty znacznie rosną i mogą wynieść nawet kilkadziesiąt złotych. Warto spojrzeć w pierwszej kolejności, czy dziecku nie zostały jakieś artykuły z poprzedniego roku szkolnego, pozwoli to na znaczne ograniczenie wydatków na tę cześć wyprawki.

Czytaj także: Plecaki szkolne - jak wybrać tornister do szkoły?

Kiedy należy rozpocząć kompletowanie wyprawki szkolnej?

Przed rozpoczęciem kompletowania wyprawki szkolnej, warto zorientować się w cenach proponowanych przede wszystkim przez popularne markety. Aby zaoszczędzić na wyprawce warto wstrzymać się z niektórymi zakupami do ostatniej chwili.

Dzień czy dwa przed rozpoczęciem roku szkolnego pojawiają się duże obniżki cen zeszytów czy przyborów szkolnych, które sięgają nawet do kilkudziesięciu procent. Zakupić zeszyty i przybory szkolne można nawet po zakończeniu uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego. Ważne aby wyprawka była skompletowana w pierwszym tygodniu nauki.

Zobacz też: Wybieramy piórnik do szkoły - modne modele z dobrą organizacją

Do ostatniej chwili warto wstrzymać się jedynie z zeszytami i przyborami szkolnymi. Natomiast resztę potrzebnych rzeczy tj. plecak, strój na w-f czy na basen najlepiej zakupić wcześniej. Aby nieco zaoszczędzić warto przejrzeć sklepy internetowe, które często oferują te same produkty za znacznie niższą cenę.

Dla kogo darmowe podręczniki?

Najwięcej na wyprawce szkolnej zaoszczędzą rodzice dzieci uczących się w szkołach podstawowych. W związku z wprowadzeniem nowej podstawy programowej w roku szkolnym 2021/2022, bezpłatne podręczniki trafią do dzieci ze szkół podstawowych.

Jak wygospodarować budżet na wyprawkę szkolną?

Wyprawka szkolna to poważny wydatek w domowym budżecie. Warto zachować spokój i nie ulegać pokusom, skupić się tylko na najpotrzebniejszych rzeczach do wyprawki.

Przygotuj sobie listę z produktami do kupienia i określ kwotę, którą chcesz na przeznaczyć na wyprawkę. Sprawdź również na stronie szkoły lub bezpośrednio w placówce, informację dotyczącą wyprawki szkolnej – co powinna ona zawierać, aby nie kupić niepotrzebnych rzeczy.

Już kilka miesięcy wcześniej zacznij odkładać chociaż niewielkie sumy na wyprawkę szkolną. Odkładając pieniądze wcześniej, przez kilka miesięcy nie odczujesz tak dużego ubytku w budżecie domowym jak przy jednorazowym wydatku.

Biurko dla dziecka - zobacz jak urządzić kącik do nauki:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza