Znamy koszty wyprawki szkolnej - ile wydamy na zeszyty i przybory szkolne w czasach inflacji?

2022-08-17 13:20

Ile kosztuje wyprawka szkolna? N pewno więcej niż w ubiegłym roku, kiedy ceny były znacznie niższe. Początek roku szkolnego 2022/2023 oznacza dla wielu z nas odchudzenie portfeli: zakupy nowych zeszytów i innych artykułów szkolnych mogą poważnie nadwyrężyć budżet. Sprawdź, co powinna zawierać wyprawka szkolna i ile to wszystko kosztuje. 

Wyprawka szkolna coraz droższa - ile wydamy na nią w czasach inflacji?
Autor: Getty images

Wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie sieci sklepów Empik są jasne: aż 80% rodziców spodziewa się wydać na wyprawkę szkolną więcej niż rok temu. Za głównego winowajcę większych wydatków rodzice uważają wzrost cen (87%).

Ile zdaniem badanych rodziców wydamy w tym roku na wyprawkę szkolną? Co trzecia osoba przeznaczy na wyprawkę dla jednego ucznia od 301 do 500 zł, a co czwarta – między 501 a 700 zł. Niemal jedna czwarta ankietowanych wyda na ten cel powyżej 700 zł. Tylko 16% rodziców zamknie zakupy szkolne w kwocie do 300 zł - czytamy w informacji prasowej Empiku.

Część kosztów związanych z wyprawką szkolną można będzie obniżyć dzięki dofinansowaniu od państwa. Zobacz, kiedy możesz starać się o 300 plus od rządu.

Warto też pamiętać, że roku szkolnym 2022/2023 dostęp do bezpłatnych podręczników, materiałów ćwiczeniowych dla uczniów szkół podstawowych nadal będzie sfinansowany z budżetu państwa. Ile zatem kosztować nas będzie w tym roku wyprawka szkolna?

Spis treści

  1. Ile kosztuje wyprawka szkolna? Z roku na rok coraz więcej!
  2. Co należy kupić dziecku do szkoły?
  3. Kiedy należy rozpocząć kompletowanie wyprawki szkolnej?
  4. Dla kogo darmowe podręczniki?
  5. Jak wygospodarować budżet na wyprawkę szkolną?
Kalendarz szkolny 2022/2023

Ile kosztuje wyprawka szkolna? Z roku na rok coraz więcej!

Zakładana kwota 500  czy 700 złotych na wyprawkę to jednak tylko założenia, które  nie zawsze ma przełożenie na rzeczywistość. Już w 2018 roku (według  badań CBOS) na wyprawkę szkolną rodzice wydali średnio 1051 zł na jedno dziecko.

To samo badanie, przeprowadzone rok później, w 2019 roku wskazało, że koszt wyprawki na jedno dziecko wzrósł do 1120 zł, a więc o 69 zł.

Koszty rosną z roku na rok. Według szacunkowych danych firmy Deloitte, rodzina wychowująca jedno dziecko, w roku 2022, wydała na wyprawkę średnio 1388 zł. Dodatek 300+ pokrył zatem mniej niż 1/4 kosztów wyprawki. A jak będzie w tym roku?

GUS podał, że ceny podręczników wzrosły o ponad 8% (głównie ze względu na wzrost cen papieru niemal o 100 proc.), a przybory szkolne, jak ołówki, farby – prawie 17%. Oznacza to, że koszty wyprawki na pewno nie będą niższe niż w zeszłym roku.

Co należy kupić dziecku do szkoły?

Wyprawka szkolna powinna zawierać:

  • Zeszyty - zeszyty są obowiązkową pozycją na liście zakupów przed rozpoczęciem roku szkolnego. Zeszytów powinno być tyle co przedmiotów. Większość zeszytów powinna być w kratkę, z wyjątkiem zeszytu do języka polskiego i do muzyki. Dla dzieci z pierwszych klas szkoły podstawowej, które dopiero zaczynają pisać należy kupić zeszyt w trzy linie. Dla starszych dzieci w jedną linię, natomiast do muzyki zeszyt z pięciolinią.
  • Plecak, który jest podstawową rzeczą dziecka w szkole. Ceny plecaków zaczynają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Warto wyznaczyć sobie kwotę, do którego kupicie dziecku plecak i jaki procent budżetu on pochłonie. Plecak to ważny element wyprawki – warto wybrać naprawdę porządny i zainwestować trochę większą kwotę.
  • Strój na gimnastykę to kolejna pozycja na liście wyprawki szkolnej. Taki strój musi posiadać obowiązkowo koszulkę, spodenki i buty sportowe. Warto zadbać, aby te produkty były wysokiej jakości i przepuszczały powietrze.
  • Wyprawka na basen to też parę pozycji na liście. Strój kąpielowy/kąpielówki, klapki basenowe, ręcznik, żel pod prysznic, czepek. Ta część wyprawki szkolnej nie należy do najtańszych, warto przejrzeć katalogi sklepów sportowych w poszukiwaniu promocji.
  • Artykuły plastyczne i przybory szkolne – kredki, farby, flamastry, pastele, plastelina, klej, nożyczki, linijki, itd. Jeśli dodamy do tego artykuły pomocnicze, czyli zakreślacze, korektory, kolorowe długopisy to koszty znacznie rosną i mogą wynieść nawet kilkadziesiąt złotych. Warto spojrzeć w pierwszej kolejności, czy dziecku nie zostały jakieś artykuły z poprzedniego roku szkolnego, pozwoli to na znaczne ograniczenie wydatków na tę cześć wyprawki.

Czytaj także: Plecaki szkolne - jak wybrać tornister do szkoły?

Kiedy należy rozpocząć kompletowanie wyprawki szkolnej?

Przed rozpoczęciem kompletowania wyprawki szkolnej, warto zorientować się w cenach proponowanych przede wszystkim przez popularne markety. Aby zaoszczędzić na wyprawce warto wstrzymać się z niektórymi zakupami do ostatniej chwili.

Dzień czy dwa przed rozpoczęciem roku szkolnego pojawiają się duże obniżki cen zeszytów czy przyborów szkolnych, które sięgają nawet do kilkudziesięciu procent. Zakupić zeszyty i przybory szkolne można nawet po zakończeniu uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego. Ważne aby wyprawka była skompletowana w pierwszym tygodniu nauki.

Zobacz też: Wybieramy piórnik do szkoły - modne modele z dobrą organizacją

Do ostatniej chwili warto wstrzymać się jedynie z zeszytami i przyborami szkolnymi. Natomiast resztę potrzebnych rzeczy tj. plecak, strój na w-f czy na basen najlepiej zakupić wcześniej. Aby nieco zaoszczędzić warto przejrzeć sklepy internetowe, które często oferują te same produkty za znacznie niższą cenę.

Wyprawka szkolna 2022/23
Autor: materiały prasowe Empik

Dla kogo darmowe podręczniki?

Najwięcej na wyprawce szkolnej zaoszczędzą rodzice dzieci uczących się w szkołach podstawowych. W związku z wprowadzeniem nowej podstawy programowej w roku szkolnym 2022/2023, bezpłatne podręczniki trafią do dzieci ze szkół podstawowych.

Jak wygospodarować budżet na wyprawkę szkolną?

Wyprawka szkolna to poważny wydatek w domowym budżecie. Warto zachować spokój i nie ulegać pokusom, skupić się tylko na najpotrzebniejszych rzeczach do wyprawki.

Przygotuj sobie listę z produktami do kupienia i określ kwotę, którą chcesz na przeznaczyć na wyprawkę. Sprawdź również na stronie szkoły lub bezpośrednio w placówce, informację dotyczącą wyprawki szkolnej – co powinna ona zawierać, aby nie kupić niepotrzebnych rzeczy.

Już kilka miesięcy wcześniej zacznij odkładać chociaż niewielkie sumy na wyprawkę szkolną. Odkładając pieniądze wcześniej, przez kilka miesięcy nie odczujesz tak dużego ubytku w budżecie domowym jak przy jednorazowym wydatku.

Wyprawka szkolna 2022/23 - najnowsze produkty z Empika, Primark, Allegro i Smyka