Ciężarne chorują na COVID-19 prawie dwa razy częściej

2021-10-01 15:35

Wśród kobiet, prawie dwa razy częściej chorują te, które spodziewają się dziecka. Co ważne, to właśnie ciężarne są bardziej narażone na ciężki przebieg choroby i hospitalizację.

Kobiety w ciąży częściej i ciężej chorują na COVID-19
Autor: Getty images Kobiety w ciąży częściej i ciężej chorują na COVID-19

Dlaczego kobiety częściej chorują na COVID-19?

Zdaniem prof. Anny Kwaśniewskiej, kierownika Kliniki Położnictwa i Patologii Ciąży SPSK1 w Lublinie, jest to związane ze zmianami fizjologicznymi, jakie zachodza w organizmie kobiety spodziewającej się dziecka. Chodzi m.in. o:

  • obrzęk śluzówek układu oddechowego,
  • zwiększenie wentylacji minutowej,
  • uniesienie przepony.

To dlatego wśród kobiet ciężarnych COVID-19 nie tylko diagnozuje się częściej, lecz także częściej konieczna jest hospitalizacja, również na oddziale intensywnej opieki medycznej.

"Na wiosnę 8 naszych pacjentek przebywało na oddziale intensywnej terapii, przeżyły tylko dwie z nich. Ostatnia, która zmarła na COVID-19, była lekarką" – powiedziała kierownik Kliniki Położnictwa i Patologii Ciąży SPSK1 w Lublinie prof. Anna Kwaśniewska.

Jakie są powikłania dla kobiety ciężarnej i jej dziecka z powodu COVID-19?

Czy ciężarne mogą szczepić się przeciwko COVID-19?

Ryzyko wystąpienia groźnych powikłań to jedna z przesłanek ku temu, by kobiety ciężarne poddawały się szczepieniom przeciwko COVID-19. Takie szczepienie można przyjąć także w czasie ciąży.

Zachęca także do tego prof. Anna Kwaśniewska w rozmowie z PAP. I dodaje, że analiza 192 badań obejmująca około 64 tysiące kobiet w ciąży z podejrzeniem lub potwierdzeniem COVID-19 pokazała, że u 17% z nich wystąpi zapalenie płuc, tyle samo będzie wymagać terapii tlenem, u 13% rozwinie się zespól ostrej niewydolności oddechowej.

„Szczepionka przeciw COVID-19 jest bezpieczna i dla pacjentki, i dla dziecka. Również przed zajściem w ciążę nie obserwuje się żadnych objawów ubocznych w stosunku do dziecka"- dodaje prof. Anna Kwaśniewska.

Czytaj także: Badania, które trzeba wykonać w I trymestrze ciąży

Choroby zakaźne w ciąży - 14 najważniejszych pytań

Sonda
Czy szczepienia na Covid powinny być obowiązkowe?