Co 6. dziecko doświadcza cyberprzemocy. W tym wieku ryzyko drastycznie rośnie

2024-03-29 10:39

Dzieci coraz więcej czasu spędzają przed ekranami, a internet zastępuje im relacje rówieśnicze. Najnowszy raport WHO nie pozostawia złudzeń: rośnie też zagrożenie cyberprzemocą. Wiadomo, w jakim wieku dzieci są na nią najbardziej narażone.

Co 6. dziecko doświadcza cyberprzemocy. W tym wieku ryzyko drastycznie rośnie
Autor: Getty Images Co 6. dziecko doświadcza cyberprzemocy. W tym wieku ryzyko drastycznie rośnie

Średni wiek dzieci, które zaczynają korzystać z urządzeń mobilnych, obniża się i wynosi już 2 lata i 2 miesiące. To oznacza, że już dwulatki dostają do ręki telefon czy tablet, kiedy się nudzą, złoszczą lub w ramach nagrody. Z urządzeń mobilnych korzysta ponad połowa dzieci od 0 do 6 lat, a odsetek rośnie wraz z wiekiem. Nastolatki w internecie spędzają średnio 5 godzin i 36 minut dziennie (w dni powszednie). W weekendy więcej, bo ponad 6 godzin.

WHO alarmuje, że jedno na sześcioro dzieci doświadcza cyberprzemocy. Pokazują to dane z najnowszego raportu, który objął 44 kraje i regiony.

Zobacz też: Te dzieci są najbardziej narażone na child grooming. Terapeutka radzi, jak je chronić

Spis treści

  1. Cyberprzemoc to realne zagrożenie
  2. Uczniowie tej klasy w grupie najwyższego ryzyka
  3. Ile czasu dzieci mogą spędzać przed ekranami?
SHORT - Klik i tracisz dane. Jak być bezpiecznym w internecie? Cyberbezpieczeństwo Nie ma głupich pytań | VOX

Cyberprzemoc to realne zagrożenie

Ogromnym zagrożeniem związanym z wczesnym i długim korzystaniem z ekranów jest cyberprzemoc. Z raportu NASK "Nastolatki 3.0" przeprowadzonego w 2020 roku wynika, że 60% rodziców twierdzi, że ich dzieci nie doświadczyły przemocy w internecie, tymczasem niemal 40% nastolatków doświadczyło w sieci wyzwisk, a 30% otrzymało niechciane nagie zdjęcia.

Większość rodziców uważa, że ustala z dziećmi zasady korzystania z internetu - dzieci jednak twierdzą inaczej. Co czwarte ogląda tzw. patostreamy, czego świadomość ma tylko 13% rodziców.

Fakt, że od 2018 roku na świecie znacząco wzrosła cyberprzemoc, potwierdzają wyniki badań Health Behaviour in School-aged Children (HBSC). Jego twórcy przyjrzeli się wzorcom zastraszania i przemocy rówieśniczej wśród nastolatków w 44 krajach i regionach.

Cyberprzemoc stosuje 12% nastolatków, a 15% nastolatków jej doświadcza.

Uczniowie tej klasy w grupie najwyższego ryzyka

Jeśli chodzi o sprawców przemocy wśród nastolatków, grupą, która najczęściej się jej dopuszcza są 15-letni chłopcy i 13-letnie dziewczęta. Jak wynika z raportu WHO, odsetek cyberprzemocy jest wyraźnie widoczny wśród dziewcząt, które - w przeciwieństwie do chłopców - rzadziej angażują się w bójki.

"W każdej grupie wiekowej polska młodzież znajduje się w pierwszej piątce krajów i regionów o najwyższym odsetku osób doświadczających  cyberprzemocy. Grupą najbardziej narażoną na cyberprzemoc są 13-latki (25% chłopców i 28% dziewcząt)" - czytamy w komunikacie Instytutu Matki i Dziecka, który zwraca uwagę na przybierający na sile problem.

Eksperci dostrzegający problem apelują o to, by działaniami interwencyjnymi objąć zwłaszcza dzieci z najbardziej narażonej na cyberprzemoc grupy, ale nie zapominać o tzw. obserwatorach, którzy są największą grupą zaangażowaną w przemoc rówieśniczą.

"Jak pokazują wyniki uzyskane w Polsce, grupą najbardziej narażoną zarówno na bycie sprawcą, jak i osobą doświadczającą  przemocy i cyberprzemocy są 13-latkowie – uczniowie klas VII szkół podstawowych. Dlatego podczas projektowania działań profilaktycznych warto skupić się właśnie na tej grupie wiekowej" − mówi dr Anna Dzielska, współkoordynatorka badania HBSC w Polsce z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. 

Czytaj też: Oderwij dziecko od smartfona - 6 tricków specjalistów

Ile czasu dzieci mogą spędzać przed ekranami?

Zdecydowanie mniej niż pokazuje praktyka. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by:

  • od 0 do 1 roku: w ogóle nie powinny korzystać z urządzeń ekranowych,
  • od 1 do 2 lat: maksymalnie jedna godzina dziennie, przy czym nie powinno to być korzystanie bierne (np. oglądanie bajki),
  • od 2 do 5 lat: do dwóch godzin dziennie (zawsze pod opieką dorosłego i tylko treści dostosowane do wieku dziecka),
  • od 6 lat i starsze: do trzech godzin dziennie, najlepiej w sposób twórczy.

Czytaj też: W ten sposób przeszkadzasz dziecku w zabawie. Zmień to, by uzyskać wychowawczy sukces

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza