Co dalej z zasiłkiem opiekuńczym? Pobierz wniosek do wydrukowania

2020-06-24 10:02

Rodzice, którzy w czasie pandemii nie mogą lub nie chcą posyłać dzieci do żłobka, przedszkola czy na zajęcia opiekuńcze w szkole, mogą korzystać z zasiłku opiekuńczego. Obecnie przyznawanie zasiłku przedłużono do 13 lipca, ale rząd nie wyklucza dalszych zmian w datach jego pobierania.

Co dalej z zasiłkiem opiekuńczym? Pobierz wniosek do wydrukowania
Autor: Getty images

Zgodnie z rozporządzeniem, czyli tzw. Tarczą Antykryzysową 4.0, rodzice dzieci do lat 8 mogą korzystać z zasiłku opiekuńczego. Jest on przyznawany tym osobom, które nie posłały dziecka do żłobka, przedszkola lub szkoły na zajęcia opiekuńcze, ponieważ ich placówki nie zostały otwarte lub dlatego, że obawiają się o zdrowie dzieci i wolą pozostawić je w domu.

Zasiłek do końca roku szkolnego

Daty, do których taki zasiłek obowiązywał były systematycznie przesuwane odpowiednio do sytuacji epidemicznej w kraju. Ostatnio zasiłek przysługiwał do 25 maja, ale potem, czyli 19 czerwca, został on wydłużony do 28 czerwca. W tej chwili przedłużono go o kolejne 2 tygodnie - do 13 lipca. Jak czytamy na stronie ZUS–u, ustawa weszła w życie 24 czerwca br., ale z mocą obowiązującą od 25 maja. Oznacza to, ze z zasiłku mogą korzystać rodzice do końca roku szkolnego. Mimo obaw, że rodzice nie otrzymają zasiłku za okres od 25 maja do 24 czerwca, wiadomo już, że zostanie on wypłacony, ale z opóźnieniem.

Co z zasiłkiem w czasie wakacji?

Chociaż lipiec i sierpień zawsze oznaczał dla rodziców konieczność zapewnienia opieki dzieciom, to jednak tegoroczne wakacje są wyjątkowe ze względu na pandemię. Dlatego rząd już wcześniej przewidywał, że zasiłek opiekuńczy może zostać przedłużony również na okres wakacyjnym, czyli po 28 czerwca.

Wiceminister Rodziny Stanisław Szwed zaznaczył w rozmowie z PAP, że „tarcza Antykryzysowa 4.0 daje upoważnienie Radzie Ministrów, aby można było rozszerzyć przyznawanie zasiłku opiekuńczego o kolejne miesiące - w przypadku wakacji chodziłoby o żłobki i przedszkola”. Minister zapewnił również, że rodzicie zostaną o tym poinformowani odpowiednio wcześnie.

Jak w tej chwili uzyskać zasiłek opiekuńczy?

Jak czytamy na stronie ZUS–u, wnioski złożone przed 24 czerwca br. zostaną potraktowane jak wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Okres wypłaconego zasiłku nie zostanie wliczony do limitu 60 dni wypłaty zasiłku opiekuńczego w tym roku kalendarzowym. Zasiłek ten nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę.

Rodzice, którzy dopiero teraz chcą otrzymać zasiłek powinni złożyć u pracodawcy wniosek, tzw. oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Wniosek możesz pobrać TUTAJ.  

Czytaj: Czy w tym roku wyjedziemy na wakacje? 

Zabawy tematyczne – dlaczego są ważne dla rozwoju dziecka?

Czy szczepić dziecko, kiedy panuje epidemia koronawirusa? Wracają szczepienia obowiązkowe

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza