Czy w tym roku wyjedziemy na wakacje?

2020-04-16 11:14

Lato zbliża się wielkimi krokami, tymczasem sytuacja związana z pandemią koronawirusa nie jest stabilna. Trudno przewidzieć, czy w tym roku będziemy mogli wyjechać na wakacje i czy dzieci będą mogły skorzystać z oferty letnich kolonii i obozów.

Czy w tym roku wyjedziemy na wakacje?
Autor: Getty images

Zazwyczaj w kwietniu i maju większość z nas miała już zarezerwowane miejsca letniego wypoczynku. W tym roku jednak wszystko jest inaczej, a jak powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski; „o takich wakacjach jak do tej pory możemy w tym roku zapomnieć”.

Koronawakacje - czy prawdziwe wyjazdy?

Na konferencji, która odbyła się 16 kwietnia premier i minister zdrowia ogłosili poluzowanie niektórych obostrzeń, między innymi zniesienie zakazu wchodzenia do lasów i parków. Nadal jednak utrzymano nakaz noszenia maseczek, który zdaniem Łukasza Szumowskiego, zostanie zniesiony dopiero w momencie wprowadzenia na rynek szczepionki przeciw koronawirusowi

Premier natomiast zapowiedział wsparcie dla branży hotelarskiej, sugerując, że będą możliwe wyjazdy, jednak z zachowaniem dotychczasowych obostrzeń, np. dotyczących liczby gromadzących się osób i zachowania odległości między ludźmi. 

Czy to oznacza, że tego lata dzieci nie  wyjadą na kolonie i obozy? Wszystko na to wskazuje. Letnie wyjazdy zbiorowe prawdopodobnie nie będą organizowane. Zdaniem ministra, mimo dostępności testów tzw. immunoenzymatycznych, czyli określających kto przeszedł infekcję, a kto nie, nie jest jeszcze możliwe zbadanie tego na szeroką skalę.  

Dlatego bezpieczniejsze jest zrezygnowanie z organizowania zbiorowych wyjazdów dla dzieci i młodzieży. Nie odbędą się również zielone szkoły, zwyczajowo organizowane w maju lub czerwcu. Część placówek przenosi je na wrzesień lub w ogóle je odwołuje, co z uwagi na duże zaległości wywołane "koronaferiami", jest zrozumiałe.

CZzytaj: Nauka w czasie epidemii – jak uczyć się on-line?

Czy musisz płacić czesne za żłobek i przedszkole w czasie epidemii?

Kolonie i obozy czekają na decyzję rządu

Czekając na nowe rozporządzenia rządu, firmy organizujące wyjazdy wakacyjne nie rezygnują z przygotowań i utrzymują swoją ofertę. Proponują również rozwiązania, które pozwolą na zwrot kosztów w razie, gdyby wyjazd nie mógł się jednak odbyć. 

Na stronie organizatora kolonii i obozów Chris, czytamy, że rodzice, którzy wpłacą zaliczkę, będą mogli otrzymać ja z powrotem lub odebrać w formie voucher do wykorzystania do końca wakacji 2021. 

"Obecnie nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak będzie wyglądało lato. (...) My pozostajemy optymistami i mamy nadzieję, że niebawem będziemy mogli otworzyć Campy. Oczywiście z wprowadzonymi nowymi procedurami postępowań zdrowotnych i innymi środkami zapobiegawczymi. Prace nad dostosowaniem tychże procedur są już w toku" - czytamy na stronie Chrisa.

Czytaj: Epidemia koronawirusa. Co zrobić z dzieckiem, gdy szkoły i przedszkola są zamknięte?

Czy w czasie pandemii koronawirusa można wyjść na spacer z dzieckiem?

Czy wolno wyjechać na urlop indywidualnie? 

A co z prywatnymi wyjazdami? Czy będziemy mogli pojechać w tym roku na tydzień do Zakopanego lub do Władysławowa? Wszystko będzie zależało od rozwoju epidemii, a raczej od tempa jej stopniowego wygasania.

Może się okazać, że podróże po Polsce, a nawet za granice będą możliwe (na razie granice są zamknięte do 3 maja), nie wiadomo jednak, czy dozwolone będzie przebywanie na publicznych plażach czy w parkach narodowych.

Czytaj: Jak przekonać dziecko do założenia maseczki ochronnej?

Odwołujemy wakacje! Koronaporadnik "Będzie dobrze" Adama Federa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza