Czego dzieci uczą się w 4 klasie na informatyce? Włos się jeży na głowie

2023-09-13 11:59

Treść podręcznika do informatyki dla 4 klasy zaskoczyła wielu rodziców. Czego będą musiały nauczyć się dzieci na lekcjach informatyki? Okazuje się, że podstaw, które często przyswajają maluchy w klasach 1-3.

Informatyka w 4 klasie
Autor: Getty Images Zagadnienia z informatyki szokują rodziców

Uczniowie klas 4 otrzymają w tym roku darmowe laptopy, z których będą mogli korzystać przez 5 lat, do końca nauki w szkole podstawowej. Mogłoby się więc wydawać, że będą uczyć się bardziej zaawansowanych rzeczy, zwłaszcza że dziś umiejętności poruszania się w świecie cyfrowym są niezbędne w codziennym życiu. Podstawa programowa z informatyki może jednak wzbudzać konsternację.

Lektury szkolne - filmy. Ekranizacje książek, które pomogą w nauce

Czego uczą się dzieci na lekcjach informatyki?

Lekcje informatyki w 4 klasie powinny być bardziej zaawansowane niż w klasach 1-3. Podstawa programowa przedmiotu jest bardzo rozbudowana i obejmuje wiele zagadnień, m.in. umiejętność poruszania się w zbiorach i odnalezienia w nich konkretnych elementów, umiejętność korzystania z edytora tekstu i tworzenia dokumentów tekstowych, umiejętność korzystania arkusza kalkulacyjnego i dokonywania prostych obliczeń, tworzenie liniowo lub nieliniowo informacji. Uczniowie powinni również znać podstawy graficzne, potrafić wstawiać obrazki w dokumenty, a także tworzyć prezentacje multimedialne na wybrany temat.

Dzieci uczą się podstaw?

Może się wydawać, że podstawa jest rozbudowana i obejmuje szerokie zagadnienia, z którymi nieraz mają problem osoby dorosłe. Niektórzy rodzice zwracają jednak uwagę, że w podręczniku znajdują się oczywistości. Jedna z mam napisała w mediach społecznościowych, czego będzie uczyło się jej dziecko w 4 klasie. Okazuje się, że podstaw. 

W spisie treści podręcznika znalazły się zagadnienia takie jak "czym jest internet?" czy "jak zminimalizować okno programów". Uczniowie będą zapoznawać się również z tym, jak wyszukiwać informacje w internecie i w jaki sposób bezpiecznie korzystać z komputera. Wszystkie te zagadnienia są ważne i istotne, ale niektórzy rodzice twierdzą, że zbyt proste.

"Wydaje się, że w dobie, kiedy wiele (bo wiadomo, że nie wszystkie) dzieci ma bardzo dobrze obcykane komputery, to można by założyć, że można przyspieszyć z podstawą programową i wyjść w ciągu 4 klasy poza Worda, Scratcha oraz Painta" - cytuje słowa jednej z mam eDziecko.pl

Umiejętności cyfrowe uczniów

Uczniowie klas 4 i wyższych muszą wykorzystywać umiejętności cyfrowe na wielu przedmiotach, nie tylko informatyce. Z tego powodu w tym roku rząd przekazał wszystkim uczniom darmowe laptopy, by rozwiązać problem wykluczenia cyfrowego. Kształcenie umiejętności cyfrowych uczniów powinno więc być priorytetem.

Czytaj: Lektury szkolne w 4 klasie. Co będą czytały nasze dzieci?