O tym, że dziecko może rozpocząć naukę w szkole decyduje jego gotowość szkolna. Oznacza ona, że etap rozwoju (fizycznym, poznawczym, społecznym, emocjonalnym), na jakim znajduje się dziecko pozwoli mu sprostać wymaganiom, jakie stawiane są przed uczniem.
Co powinno umieć dziecko rozpoczynające naukę w szkole?
Obowiązek szkolny w Polsce obejmuje dzieci w wieku 7 lat. Najczęściej siedmiolatki są już w pełni gotowe na nową przygodę, jaką jest nauka w szkole. Zarówno jeśli chodzi o umiejętność przyswajania wiedzy, jak i samodzielność w zakresie przebierania się w szatni, zmiany obuwia, czy kontakty z rówieśnikami.
Nawet jeśli na początku dzieci mają problemy ze sprawnym przebieraniem się w strój na WF - najczęściej nie stanowi to problemu. Nauczyciele w klasach I - III mają też świadomość, że są odpowiedzialni za to, jak dziecko odnajdzie się wśród nowych kolegów i koleżanek. A także, jak wspierać dzieci w nauce nowych rzeczy. Wiedzą też, jak ważna jest komunikacja z rodzicami i wspólne rozwiązywanie ewentualnych problemów.
Nauczycielka uprzedziła, że jej rada może się nie spodobać
Zdarzają się jednak nauczyciele, którzy uważają, że dzieci zaczynające naukę w szkole powinny być bardziej samodzielne niż są. Ci apelują za pośrednictwem mediów do rodziców, by zadbali, by ich dzieci nauczyły się wiązać buty lub radzić sobie z suwakiem kurtki. Ostatnio jedna z nauczycielek zaapelowała do rodziców o to, by nauczyli swoje dzieci czegoś jeszcze.
Nauczycielka przedszkola Emily Perkins opublikowała na Tik Toku filmik, w którym już na początku zaznaczyła, że to, co powie, może zjeżyć włosy na głowach rodziców.
Okazało się, że wiązanie butów czy samodzielne rozpakowywanie drugiego śniadania nie jest żadnym problemem. Ale...
Powiedz swojemu dziecku: nie. Zaprotestuj przed czymś, czego chce. Odmów mu pełnym zdaniem
- powiedziała nauczycielka. Nie ma wątpliwości, że właśnie to będzie najlepszym treningiem i wprowadzeniem do tego, co z czym dzieci spotkają się w szkole. Gdzie nikt nie będzie przecież zgadzał się na wszystko...
