Jak napisać przemówienie? Prosty przepis na przemówienie na egzamin ósmoklasisty

2025-04-28 12:43

Przemówienie to forma pracy pisemnej, która może pojawić się na najbliższym egzaminie ósmoklasisty. Wielu nauczycieli języka polskiego uważa, że to wręcz pewniak. Wyjaśniamy, jak napisać przemówienie, by zdobyć jak najwięcej punktów.

Jak napisać przemówienie? Prosty przepis na przemówienie na egzamin ósmoklasisty

i

Autor: Getty Images

Jak napisać idealne przemówienie? To proste. Wystarczy, że zapamiętasz kilka cech charakterystycznych przemówienia. Łatwo je utrwalisz odtwarzając sobie (np. na You Tube) wybrane przemówienie lub napiszesz własne przemówienie w formie treningu (chociażby na zabawny temat).

Przemówienie: co to właściwie jest? Zasady, o których trzeba pamiętać

Przemówienie to forma wypowiedzi (ustnej lub pisemnej), której autor zwraca się do określonej grupy odbiorców. Autor (nadawca przemówienia) ma przy tym dwa cele:

  •  zapoznać adresatów ze swoim stanowiskiem na określony temat i...
  •  przekonać ich do określonej reakcji, zachowania.

Jak w każdej formie wypowiedzi pisemnej, również w przemówieniu ważne jest, by składało się z 3 części:

  1. wstępu (w tej części należy zwrócić się do odbiorców oraz przedstawić temat przemówienia),
  2. rozwinięcia (argumenty, które mają przekonać odbiorców, do tego, że masz rację),
  3. zakończenia (wniosek płynący z przytoczonych argumentów i pożegnanie).

O ile wstęp i zakończenie nie muszą być długie, to w rozwinięciu należy w miarę dokładnie uzasadnić swój punkt widzenia. Jeśli temat przemówienia dotyczy konkretnej lektury (bohatera literackiego) trzeba maksymalnie wykorzystać swoją znajomość tego utworu.

Co musi znaleźć się w przemówieniu?

Przemówienie to według wielu nauczycieli języka polskiego jeden z tzw. pewniaków na tegorocznym egzaminie ósmoklasisty. Warto pamiętać, że nie wszystkie przemówienia, które usłyszysz zawierają cechy punktowane na egzaminie ósmoklasisty. Im więcej z nich zapamiętasz - tym lepiej.

W przemówieniu, które doceni każdy sprawdzający egzamin ósmoklasisty, nie może zabraknąć:

  •  bezpośredniego zwrotu do adresata (adresatów), np. drodzy państwo..., panie i panowie..., koleżanki i koledzy...;

oraz 2 z poniższych cech przemówienia takich jak:

  • retoryczne środki językowe, jak: powtórzenia (np. Jak długo jeszcze mamy czekać? Jak długo jeszcze mamy czekać aż ktoś się tym zainteresuje?), pytanie retoryczne (np. Jaki ma to sens?), porównanie (np. To było, jak grom z jasnego nieba), wykrzyknienie (np. Dość tego!), wyliczenia (np. To powoduje: szybsze bicie serca, niepokój, nadzieję) oraz słownictwo nacechowane emocjonalnie (niech słowa wyrażają radość, gniew, zaangażowanie z powodu, o którym piszesz w przemówieniu - pamiętaj jednak, by nie używać słów uznawanych za niecenzuralne oraz zbyt potocznego słownictwa, np. elo, cute, nara, etc.),
  • czasowniki w trybie rozkazującym, np. Tylko spójrzcie..., Obudźcie się i przestańcie udawać, że to nas nie dotyczy..., Przejrzyjcie wreszcie na oczy...;
  • czasowniki w 1. i 2. osobie liczby mnogiej (my, wy), np. Zastanówmy się nad..., Weźcie przykład z...;
  • słownictwo podkreślające znaczenie i kompetencje adresatów, by zdobyć ich przychylność, np. Jesteście młodzi i inteligentni..., Macie prawo do tego, by..., Należy wam się, aby...

Teraz już wiesz jak napisać przemówienie. Dzięki powyższym przykładom słownictwa z łatwością znajdziesz słowa, które pasować będą do przemówienia na zadany temat. 

M jak Mama Google News