Jak napisać idealne przemówienie? To proste. Wystarczy, że zapamiętasz kilka cech charakterystycznych przemówienia. Łatwo je utrwalisz odtwarzając sobie (np. na You Tube) wybrane przemówienie lub napiszesz własne przemówienie w formie treningu (chociażby na zabawny temat).
Przemówienie: co to właściwie jest? Zasady, o których trzeba pamiętać
Przemówienie to forma wypowiedzi (ustnej lub pisemnej), której autor zwraca się do określonej grupy odbiorców. Autor (nadawca przemówienia) ma przy tym dwa cele:
- zapoznać adresatów ze swoim stanowiskiem na określony temat i...
- przekonać ich do określonej reakcji, zachowania.
Jak w każdej formie wypowiedzi pisemnej, również w przemówieniu ważne jest, by składało się z 3 części:
- wstępu (w tej części należy zwrócić się do odbiorców oraz przedstawić temat przemówienia),
- rozwinięcia (argumenty, które mają przekonać odbiorców, do tego, że masz rację),
- zakończenia (wniosek płynący z przytoczonych argumentów i pożegnanie).
O ile wstęp i zakończenie nie muszą być długie, to w rozwinięciu należy w miarę dokładnie uzasadnić swój punkt widzenia. Jeśli temat przemówienia dotyczy konkretnej lektury (bohatera literackiego) trzeba maksymalnie wykorzystać swoją znajomość tego utworu.
Co musi znaleźć się w przemówieniu?
Przemówienie to według wielu nauczycieli języka polskiego jeden z tzw. pewniaków na tegorocznym egzaminie ósmoklasisty. Warto pamiętać, że nie wszystkie przemówienia, które usłyszysz zawierają cechy punktowane na egzaminie ósmoklasisty. Im więcej z nich zapamiętasz - tym lepiej.
W przemówieniu, które doceni każdy sprawdzający egzamin ósmoklasisty, nie może zabraknąć:
- bezpośredniego zwrotu do adresata (adresatów), np. drodzy państwo..., panie i panowie..., koleżanki i koledzy...;
oraz 2 z poniższych cech przemówienia takich jak:
- retoryczne środki językowe, jak: powtórzenia (np. Jak długo jeszcze mamy czekać? Jak długo jeszcze mamy czekać aż ktoś się tym zainteresuje?), pytanie retoryczne (np. Jaki ma to sens?), porównanie (np. To było, jak grom z jasnego nieba), wykrzyknienie (np. Dość tego!), wyliczenia (np. To powoduje: szybsze bicie serca, niepokój, nadzieję) oraz słownictwo nacechowane emocjonalnie (niech słowa wyrażają radość, gniew, zaangażowanie z powodu, o którym piszesz w przemówieniu - pamiętaj jednak, by nie używać słów uznawanych za niecenzuralne oraz zbyt potocznego słownictwa, np. elo, cute, nara, etc.),
- czasowniki w trybie rozkazującym, np. Tylko spójrzcie..., Obudźcie się i przestańcie udawać, że to nas nie dotyczy..., Przejrzyjcie wreszcie na oczy...;
- czasowniki w 1. i 2. osobie liczby mnogiej (my, wy), np. Zastanówmy się nad..., Weźcie przykład z...;
- słownictwo podkreślające znaczenie i kompetencje adresatów, by zdobyć ich przychylność, np. Jesteście młodzi i inteligentni..., Macie prawo do tego, by..., Należy wam się, aby...
Teraz już wiesz jak napisać przemówienie. Dzięki powyższym przykładom słownictwa z łatwością znajdziesz słowa, które pasować będą do przemówienia na zadany temat.
