Czy karmić piersią w czasie zagrożenia epidemią koronawirusa?

2020-03-12 16:02
Czy karmić piersią w czasie zagrozenia epidemią koronawirusa?
Autor: Getty images

Czy podawanie piersi przez kobiety zakażone koronawirusem jest bezpieczne? Czy wirus może znaleźć się w mleku matki? A może na jej piersi? Specjaliści z Unicefu i innych placówek naukowych wyjaśniają.

O koronawirusie wciąż niewiele wiadomo. Nie do końca znamy sposoby jego rozprzestrzeniania się - między innymi nie wiemy do końca, czy groźny patogen może znajdować się w pokarmie zarażonej matki?

Brak dowodów na obecność wirusa w pokarmie

Dotychczasowe badania nie znalazły koronawirusa w mleku kobiecym, nie jest to jednak dowód na to, że na 100 proc. nie może on być przenoszony tą drogą.

Centers for Disease Control and Prevention - amerykańska agencja rządowa podała, że w dotychczasowych przebadanych przypadkach nie potwierdzono obecności wirusa w mleku kobiet zakażonych wirusem COVID-19.

Czytaj: Czy koronawirus stanowi zagrożenie dla kobiet w ciąży?

Dzieci rzadziej chorują na koronawirusa

Nie przerywaj karmienia

Unicef również podkreśla niewielką rolę mleka matki w przenoszeniu innych wirusów oddechowych, dlatego zaleca, aby kobiety, które nie wykazują żadnych objawów, nie przerywały karmienia - stosując oczywiście wszystkie niezbędne środki ostrożności, aby uniknąć rozprzestrzeniania się wirusa na swoje dziecko.

Chodzi o to, aby kobiety zakażone koronawirusem lub przebywające w kwarantannie nosiły maseczki w czasie karmienia, a także, aby dezynfekowały ręce i piersi przed każdorazowym przystawieniem malca. Podobnie odkażane powinny być wszystkie elementy laktatorów, jeśli kobieta odciąga pokarm.

CDCP zaleca również, aby decyzję o tym, czy rozpocząć lub kontynuować karmienie piersi przez kobieta z koronawirusem,podjąć w porozumieniu z rodziną i pracownikami służby zdrowia.

Czytaj: Porody rodzinne wstrzymane z powodu koronawirusa – gdzie nie można rodzić z partnerem?

Dołącz do akcji #MamyWkoronie

Zachęcamy każdą mamę, która została zmuszona urodzić dziecko w czasach epidemii do dzielenia się swoimi doświadczeniami, do podtrzymywania na duchu kobiet, które mają to dopiero przed sobą. Pokażmy, że my - kobiety jesteśmy razem i zawsze możemy liczyć na swoje wsparcie.

#mamywkoronie
Autor: Ksenia Potępa Link: Nie mogę, trzymam dziecko
Koronawirus instrukcja postępowania
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE