Czy karmić piersią w czasie zagrożenia epidemią koronawirusa?

2020-03-12 16:02

Czy podawanie piersi przez kobiety zakażone koronawirusem jest bezpieczne? Czy wirus może znaleźć się w mleku matki? A może na jej piersi? Specjaliści z Unicefu i innych placówek naukowych wyjaśniają.

Czy karmić piersią w czasie zagrozenia epidemią koronawirusa?
Autor: Getty images

O koronawirusie wciąż niewiele wiadomo. Nie do końca znamy sposoby jego rozprzestrzeniania się - między innymi nie wiemy do końca, czy groźny patogen może znajdować się w pokarmie zarażonej matki?

Brak dowodów na obecność wirusa w pokarmie

Dotychczasowe badania nie znalazły koronawirusa w mleku kobiecym, nie jest to jednak dowód na to, że na 100 proc. nie może on być przenoszony tą drogą.

Centers for Disease Control and Prevention - amerykańska agencja rządowa podała, że w dotychczasowych przebadanych przypadkach nie potwierdzono obecności wirusa w mleku kobiet zakażonych wirusem COVID-19.

Czytaj: Czy koronawirus stanowi zagrożenie dla kobiet w ciąży?

Dzieci rzadziej chorują na koronawirusa

Nie przerywaj karmienia

Unicef również podkreśla niewielką rolę mleka matki w przenoszeniu innych wirusów oddechowych, dlatego zaleca, aby kobiety, które nie wykazują żadnych objawów, nie przerywały karmienia - stosując oczywiście wszystkie niezbędne środki ostrożności, aby uniknąć rozprzestrzeniania się wirusa na swoje dziecko.

Chodzi o to, aby kobiety zakażone koronawirusem lub przebywające w kwarantannie nosiły maseczki w czasie karmienia, a także, aby dezynfekowały ręce i piersi przed każdorazowym przystawieniem malca. Podobnie odkażane powinny być wszystkie elementy laktatorów, jeśli kobieta odciąga pokarm.

CDCP zaleca również, aby decyzję o tym, czy rozpocząć lub kontynuować karmienie piersi przez kobieta z koronawirusem,podjąć w porozumieniu z rodziną i pracownikami służby zdrowia.

Czytaj: Porody rodzinne wstrzymane z powodu koronawirusa – gdzie nie można rodzić z partnerem?

Dołącz do akcji #MamyWkoronie

Zachęcamy każdą mamę, która została zmuszona urodzić dziecko w czasach epidemii do dzielenia się swoimi doświadczeniami, do podtrzymywania na duchu kobiet, które mają to dopiero przed sobą. Pokażmy, że my - kobiety jesteśmy razem i zawsze możemy liczyć na swoje wsparcie.

#mamywkoronie
Autor: Ksenia Potępa Link: Nie mogę, trzymam dziecko
Koronawirus instrukcja postępowania

Więcej o koronawirusie: