Przepis na żel dezynfekujący - możesz zrobić go w domu

2020-03-09 8:58

Żele dezynfekujące są w cenie - dosłownie. Ludzie w związku z koronawirusem masowo wykupują je z drogerii. Na szczęście można przygotować je samemu. I jest to proste. Poznaj przepis na żel dezynfekujący robiony w domu.

Żel do rąk
Autor: Getty Images Antybakteryjny żel do rąk

Wykonanie żelu dezynfekującego w domu nie jest trudne - wystarczy znać przepis na żel dezynfekujący. Domowy żel dezynfekujący przyda się w sytuacji, gdy w sklepach zabraknie profesjonalnych środków. A może tak się stać, ponieważ rozprzestrzenianie się koronawirusa na świecie sprawiło, że ludzie masowo się nimi interesują. 

Przygotowanie takiego preparatu nie jest to trudne, wystarczy mieć pojemnik (może być po mydle lub sprayu) oraz alkohol (spirytus), olejki eteryczne, opcjonalnie glicerynę, żel aloesowy i wodę destylowaną. Poznaj przepis na żel dezynfekujący, który możesz wykonać samodzielnie.

Czytaj: Czy koronawirus stanowi zagrożenie dla kobiet w ciąży?

Przepis na domowy żel dezynfekujący do rąk i powierzchni

Żele dezynfekujące, zarówno te domowe, jak i te dostępne w drogeriach i aptekach są robione zwykle na bazie alkoholu i mają za zadanie zabijać wirusy oraz bakterie.

Przepisów na domowe środki do dezynfekcji jest kilka. Zacznijmy od najprostszego, który służyć może zarówno do dezynfekcji rąk, jak i powierzchni:

 • 150 ml spirytusu,
 • 10 kropli olejku lawendowego,
 • 30 kropli olejku z drzewa herbacianego.

Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać i przelać - rekomendujemy tutaj butelkę po spryskiwaczu lub sprayu.

Przepis na domowy żel dezynfekujący do rąk dla dzieci:

 • ¼ szklanki żelu aloesowego,
 • 5 kropli eterycznego olejku kamforowego,
 • 5 kropli eterycznego olejku eukaliptusowego,
 • 15 kropli eterycznego olejku z drzewa herbacianego,

lub:

 • 1-2 łyżki wysokoprocentowego alkoholu,
 • olejek herbaciany lub arganowy - ok. 30 kropli,
 • olejek aloesowy - 1/4 szklanki.

Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać ze sobą. Można w tym celu użyć słoika i po prostu nim wstrząsnąć. Ważne - żel na bazie aloesu może być z powodzeniem stosowany u dzieci!

Działa antybakteryjnie ze względu na zawartość olejków eterycznych (olejek kamforowy działa antybakteryjnie, natomiast ten z drzewa herbacianego antyseptycznie).

Inne olejki o działaniu antybakteryjnym to: eukaliptusowy, lawendowy, goździkowy, cynamonowy.

WAŻNE! Domowy żel antybakteryjny przed każdym użyciem należy wstrząsnąć.

Czytaj: Dzieci rzadziej chorują na koronawirusa

Czy szczepić dziecko, kiedy panuje epidemia koronawirusa?

Domowy żel dezynfekujący - przepis z gliceryną

 • 1 łyżka alkoholu,
 • 1/2 łyżeczki gliceryny roślinnej (opcjonalnie),
 • 1/4 szklanki żelu aloesowego,
 • 10 kropel olejku eterycznego o zapachu cynamonu,
 • 10 kropel olejku eterycznego o zapachu drzewa herbacianego,
 • woda destylowana,
 • olejki eteryczne np. trawa cytrynowa, pomarańcza, lawenda lub mięta pieprzowa.

Taki żel antybakteryjny można używać przez 3 miesiące. Oczywiście każdorazowo należy wstrząsnąć zawartością, żeby wszystkie składniki dobrze się wymieszały. 

Pamiętaj, że olejki eteryczne możesz zmienić, ważne, aby używać alkoholu o wyższym stężeniu niż 60 proc. - tylko żel antybakteryjny na jego bazie będzie skuteczny. 

Zasady higieny - jak myć ręce?

Przed zachorowaniem na wirusa może nas uchronić przestrzeganie zasad higieny. Należy często myć ręce przynajmniej przez 30 sekund. Myjemy dokładnie - także przestrzeń między palcami oraz nadgarstki.

Ręce powinno się myć nie tylko przed posiłkiem czy po skorzystaniu z toalety, ale po prostu - w ciągu dnia. Ważne, aby takich zasad nauczyć dziecko. Powinno ono wiedzieć, aby nie brać rąk do buzi, nie wkładać do ust brudnych przedmiotów, zabawek czy myć ręce po każdym kontakcie z pupilem.

Powinniśmy także zadbać o to, aby dzieci nie chodziły chore czy niedoleczone do placówek oświaty, gdzie z łatwością mogą zarazić inne dzieci. Choroba i okres rekonwalescencji to czas, kiedy maluchy powinny być w domu, aby nie roznosić zarazków.

Pamiętajmy, że noszenie jednorazowych maseczek nic nie da, jeśli już to taki maseczki powinny nosić osoby chore, aby właśnie ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusów i bakterii drogą kropelkową. Jednak u osób zdrowych nic one nie dadzą.

Domowy żel dezynfekujący można dać dziecku do przedszkola czy szkoły i uczulić, aby odkażało samo ręce jak najczęściej. Dzięki temu ograniczy ilość wirusów i bakterii, które może przenieść z rąk do ust, nosa czy oczu - tak, przez oczy wirusy także mogą przedostać się do organizmu.

Żele dezynfekujące dostępne w drogeriach i aptekach są robione na bazie alkoholu i mają za zadanie zabijać wirusy oraz bakterie.

Czytaj: Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie?

Jak długo żyją zarazki? Dezynfekcja mieszkania po chorobie dziecka

Koronawirus. Dzieci uczą jak myć ręce

#RazemPrzeciwKoronawirusowi. Pobierz plakat i pomóż sąsiadowi!

Sąsiad pomoże!
Autor: redakcja

W związku z epidemią koronawirusa zamieszczamy plakat do pobrania i wydrukowania. Za pomocą plakatu można zadeklarować swoją pomoc sąsiedzką (głównie osobom starszym, które nie mogą lub nie powinny wychodzić z domu, robić zakupów, załatwiać spraw w większych skupiskach).

Pobierz plakat w wygodnym formacie pdf

Pasek. Loga
Autor: redakcja

Więcej o koronawirusie:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza