Maski na twarz - czy chronią przed koronawirusem?

2020-03-17 8:52 Małgorzata Wójcik
Maski na twarz
Autor: Getty images

Maski na twarz, które można kupić w aptece, nie chronią przed koronawirusem. Specjaliści tłumaczą, że ich noszenie nie ma większego sensu. Dużo bardziej zalecają stosowanie odpowiednich zasad higieny, które są skuteczniejsze w walce z zarazkami niż maski.

Czy maski na twarz chronią przed koronawirusem? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które śledzą najnowsze doniesienie o rozprzestrzenianiu się groźnego wirusa z Chin. Specjaliści z WHO oraz wielu lekarzy, którzy wypowiadali się na ten temat w ostatnich dniach podkreśla, że noszenie zwykłych masek chirurgicznych nie chroni zdrowej osoby przed wirusami, także przed koronawirusem.

A jednak wielu lekarzy zaleca ich noszenie. Dlaczego?

Czytaj: Dzieci rzadziej chorują na koronawirusa

Posłuchaj, czy maseczki chronią przed koronawirusem. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Dlaczego warto nosić maski chirurgiczne?

Maski chirurgiczne produkowane są w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się patogenów od osoby zakażonej - chirurdzy noszą je w czasie operacji, aby ich ewentualne zarazki nie trafiły do organizmu pacjenta. Noszenie takich masek ma również sens, gdy osoba wie, że jest zakażona - nie tylko koronawirusem.

Dlatego specjaliści coraz częściej zalecają noszenie maseczek. Wszystko dlatego, że wirus z Wuhan rozprzestrzenia się szybciej niż to początkowo zakładano. Liczba chorych rośnie w wielkim tempie i w tej chwili nikt już nie ma 100-procentowej pewności, czy nie jest zakażony (objawy pojawiają się po ok. 14 dniach od kontaktu z patogenem).

Dlatego mówi się o tym, że każdy z nas powinien nosić maseczkę, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa na innych, na wypadek, gdybyśmy byli jego nosicielami.

Warto jednak pamiętać, że dzięki maseczce ogranicza, rozsiewania zarazków metodą kropelkową, ale nie eliminuje całkowicie ryzyka zarażenia - do tego może dojść również przez dotyk nie tylko ciała chorego, ale i przedmiotów, które wcześniej miał w ręce.

Maski chirurgiczne nie ochronią zdrowych osób przed wirusami krążącymi w powietrzu, ponieważ nie zawierają żadnych filtrów, nie są idealnie dopasowane do twarzy, a także nie zasłaniają oczu, które są "bramą" dla zarazków.

Czytaj: Czy koronawirus stanowi zagrożenie dla kobiet w ciąży?

Jak długo żyją zarazki? Dezynfekcja mieszkania po chorobie dziecka

Maski N95 ograniczają dostęp wirusów

Taką rolę pełnią maski z filtrem, tzw. N95. To specjalistyczne maski, stosowane przez personel medyczny, które mają odpowiedni kształt pozwalający na idealne dopasowanie do twarzy, a także wspomniany filtr, który wyłapuje 95% cząsteczek o wymiarach do 0,3 μm. Podobne zalety mają maski antysmogowe z filtrem węglowym N95.

Takich masek, zdaniem specjalistów, powinni używać ludzie mający kontakt z osobą zakażoną koronawirusem, a więc rodzina opiekują się chorym oraz osoby z personelu medycznego.

Oba rodzaje masek można jednak dostać w internecie, jednak Światowa Organizacja Zdrowia odradza takie zakupy. Zdaniem specjalistów z WHO, noszenie ich wymaga specjalnego szkolenia, oddycha się w nich bowiem w specjalny sposób. Dlatego też maski te nie nadają się absolutnie dla małych dzieci, które mogą sobie nie poradzić z oddychaniem w maseczce typu N95.

Co więcej zdejmowanie takiej maski i jej utylizacja również powinny przebiegać w specjalny sposób, którego przeciętny człowiek nie zna i nie jest w stanie wykonać (przed założeniem i po zdjęciu maski trzeba oczyścić ręce płynem dezynfekującym, odpowiednio dopasować metalowy mostek do nosa, natychmiast wyrzucić ją do zamkniętych pojemników itd).

Warto przy tym, dodać, że maski N95 są jednorazowe, a więc ponowne ich zakładanie jest wykluczone.

Co zamiast masek?

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby zamiast kupowania masek, zainwestować w płyny do dezynfekcji dłoni - na bazie alkoholu lub innych substancji niszczących wirusy (Uwaga: płyny antybakteryjne działają wyłącznie na bakterie, a więc nie zniszczą koronawirusa!). Oto inne zalecenia WHO:

  • Konieczne jest regularne mycie dłoni mydłem i odkażanie ich płynami dezynfekującymi - mycie rąk mydłem i wodą lub pocieranie rąk płynem zabija wirusy, które mogą znajdować się na dłoniach.
  • Warto unikać dotykania twarzy (to jedyna sytuacja, w której założenie maseczki chirurgicznej możne mieć sens), bo przez usta, nos i oczy dociera do organizmu większość patogenów.

  • Jeśli jesteśmy chorzy, zasłaniajmy nos i usta w czasie kichania, kasłania (ramieniem, nie dłonią!), a najlepiej, unikajmy wówczas wychodzenia z domu i rozsiewania zarazków oraz łapania nowych - osłabiony organizm jest bardziej podatny na infekcje.
  • Zachowaj co najmniej 1 metr odległości od siebie i każdego, kto kaszle lub kicha.

  • Wzmacniajmy organizm witaminami, tranem, naturalnymi antybiotykami, np. czosnkiem.

#RazemPrzeciwKoronawirusowi. Pobierz plakat i pomóż sąsiadowi!

Sąsiad pomoże!
Autor: redakcja
Koronawirus instrukcja postępowania

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

W związku z epidemią koronawirusa zamieszczamy plakat do pobrania i wydrukowania. Za pomocą plakatu można zadeklarować swoją pomoc sąsiedzką (głównie osobom starszym, które nie mogą lub nie powinny wychodzić z domu, robić zakupów, załatwiać spraw w większych skupiskach).

Pobierz plakat w wygodnym formacie pdf

Pasek. Loga
Autor: redakcja
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE