Który poród boli bardziej: chłopca czy dziewczynki? Naukowcy mają odpowiedź

2022-11-18 11:48

Czy płeć dziecka, które urodzisz wpływa na ból porodowy? Naukowcy twierdzą, że ma to znaczenie. Według badania przeprowadzonego w Hiszpanii istnieją różnice w intensywności bólu podczas rodzenia dziewczynek i chłopców.

noworodek kongurowanie
Autor: Getty Images Naukowcy są zdania, że płęć dziecka ma wpływ na ból porodowy.

Badanie zostało przeprowadzone przez grupę naukowców z Uniwersytetu w Granadzie we współpracy ze Szpitalem Klinicznym San Cecilio. Naukowcy przebadali ponad 50 urodzeń, a ich analiza pozwoliła im wyciągnąć kilka wniosków.

Do tej pory nie wykonano podobnych analiz, Wszystkie wcześniejsze oceniały jedynie stres oksydacyjny i stany zapalne u kobiet po porodzie. To badanie uwzględniło także stan zdrowia noworodków.

Dowiedz się: Ciało kobiety w pierwszych dniach po porodzie. Co jest naturalne, a na co zwrocić uwagę?

Jak przygotować plan porodu?

Dowiedz się: Urodziłaś i co dalej? Zobacz, co cię czeka w pierwszych godzinach po porodzie

Rodzisz córkę? Podobno będzie ci łatwiej

Badanie przeprowadzono na stosunkowo niewielkiej grupie 56 kobiet w ciąży. Z tej grupy 29 kobiet spodziewało się dziewczynek, a reszta oczekiwała na chłopców. Po porodzie kobietom pobrano próbki krwi z żyły i tętnicy pępowinowej do analizy stresu oksydacyjnego i oceny stanu zapalnego.

Naukowcy zauważyli, że badane matki, które urodziły dziewczynki, miały mniejsze uszkodzenia głównych biomolekuł takich jak witaminy, hormony i neuroprzekaźniki. Ich organizmy wykazywały także lepszą obronę antyoksydacyjną. Poziom stresu oksydacyjnego był u nich znacznie niższy. 

Do stresu oksydacyjnego dochodzi, kiedy w organizmie ilość szkodliwych wolnych rodników jest większa niż liczba przeciwutleniaczy, których zadaniem jest neutralizacja tych pierwszych. Większa ilość przeciwutleniaczy ma też lepiej przygotowywać organizmy matek dziewczynek do porodu. 

Przeczytaj też: Co noworodek wie o swojej mamie? Jest znacznie bardziej pojętny niż myślisz

Dziewczynki noworodki są lepiej przystosowane do życia pozamacicznego?

Badanie wykazało, że podczas rodzenia dziewczynek występuje mniej procesów zapalnych, co zaobserwowano również u noworodków płci żeńskiej. Dziewczynki miały niższe poziomy prozapalnych interleukin, biorących udział w procesach układu odpornościowego i krwiotwórczych.

Ujmując to dosadniej, narodziny dziewczynki są mniej agresywne dla matki, dlatego dziecko rodzi się z mniejszym stanem zapalnym.  

Co więcej, wyniki wskazują, że noworodki płci żeńskiej lepiej radzą sobie ze stresem oksydacyjnym i stanami zapalnymi niż chłopcy, ponieważ po urodzeniu mają bardziej dojrzałe układy enzymatyczne.

Dzięki temu, dziewczynki lepiej radzą sobie z momentem porodu i są silniejsze w obliczu problemów, które mogą pojawić się w pierwszych dniach życia.

Otwiera to ciekawe pole badań, które koncentruje się na płci dziecka jako czynniku ryzyka różnych zaburzeń czynnościowych, mającym istotne reperkusje na długość życia i rozwój patologii w jego przyszłym życiu. -  komentują twórcy badania. 

Zdaniem naukowców, to początkowe badanie jest dobrym preteksem do dalszej analizy zdrowia pod kątem płci dzieci. Według jego twórców, płeć noworodka nie tylko wpływa na to, jak matka podchodzi do procesu porodu, ale także warunkuje sposób, w jaki dziecko radzi sobie z pierwszym kontaktem ze środowiskiem pozamacicznym, co może mieć wpływ na jego zdrowie w późniejszym życiu.

Sprawdź: "Czy to normalne, że noworodek...?". 10 zmartwień świeżo upieczonych mam, których możecie sobie oszczędzić

Źródło:

youaremom.com

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza