Ostrożnie z antybiotykami u maluszków. Mogą wpływać na ich zdrowie w dorosłości - ostrzegają eksperci

2022-09-13 8:00

Wyniki najnowszych badań pokazują, że antybiotyki podawane w pierwszych tygodniach życia miały długotrwały wpływ na pracę jelit - także w dorosłym życiu. Może to oznaczać, że z tego typu problemami mogą zmagać się wcześniaki i noworodki o niskiej masie urodzeniowej, którym podano antybiotyk tuż po urodzeniu.

leki niemowlę
Autor: Getty Images

Wcześniaki i noworodki o niskiej masie urodzeniowej otrzymują antybiotyki rutynowo. Powodem jest zapobieganie rozwinięcia się infekcji, której ryzyko u tych dzieci jest bardzo wysokie.

Najnowsze badania Wydziału Anatomii i Fizjologii Uniwersytetu w Melbourne wskazują jednak, że tak wczesne podawanie antybiotyków może mieć wpływ na problemy żołądkowo-jelitowe w późniejszym wieku.

Zobacz także: Antybiotyki dla dzieci: czy antybiotyki są szkodliwe dla dziecka, jak je stosować i o czym pamiętać? [WYWIAD Z PEDIATRĄ]

Sprawdź CRP zanim weźmiesz antybiotyk

Badania przeprowadzono na myszach

Naukowcy podawali myszom dawkę wankomycyny codziennie przez pierwsze dziesięć dni po urodzeniu. Następnie myszy były hodowane w normalnych warunkach, aż do okresu osiągnięcia przez nie dorosłości. Warto tu podkreślić, że cykl życia myszy jest bardzo krótki, dzięki czemu szybciej dorastają.

Badacze wybrali też myszy ze względu na fakt, że mają one wiele podobieństw do ludzi. Rodzą się jednak z bardziej niedojrzałymi jelitami.

Wyniki badań

Po osiągnięciu przez myszy okresu dojrzewania zbadano tkankę jelita. Chciano poznać, jaką ma strukturę, układ nerwowy i zbadać jej funkcje.

Naukowcy zauważyli, że zmiany spowodowane podawaniem antybiotyków były zależne również od płci myszy.

Wyniki badań pokazały, że u samic wykryto wydłużony czas pasażu jelitowego, który może wiązać się z powstawaniem zaparć. U samców zaobserwowaną niższą masę kałową.

Zarówno u samic, jak i u samców dostrzeżono większą zawartość wody w kale, co jest jednym z objawów biegunki.

Badacze jednak podkreślają, że myszy mają mniej złożoną mikroflorę jelitową i układ nerwowy. U ludzi jest on bardziej rozwinięty.

Wymagane są dalsze badania

Wyniki badań pokazują, że należy dokładniej zbadań cały mechanizm działania antybiotyków w jelitach. Należy wziąć pod uwagę przyczyny ich działania, również ze względu na płeć.

Co jest jednak bardzo istotne, trzeba sprawdzić, czy antybiotyki stosowane we wczesnym okresie życia wpływają na metabolizm i pracę mózgu.

Jak podkreśla główny fizjolog dr Jaime Foong:

„Jesteśmy bardzo podekscytowani odkryciami naszego badania, które pokazują, że antybiotyki podawane po porodzie mogą mieć przedłużony wpływ na jelitowy układ nerwowy. Stanowi to kolejny dowód na znaczenie mikroflory dla zdrowia jelit i może wprowadzić nowe cele, aby przyspieszyć zaawansowane leczenie antybiotykami u bardzo małych dzieci”.

Czytaj również: Czy twoje dziecko rzeczywiście potrzebuje antybiotyku? Lekarze często przepisują go w ciemno — ostrzegają eksperci