Czy rodzice mogą przebywać z dzieckiem w szpitalu w czasie epidemii?

2020-03-23 10:10

Szpitale zamykają swoje drzwi dla odwiedzających, na oddział nie może wejść nawet partner rodzącej kobiety. A jak jest ze szpitalami dziecięcymi? Czy rodzice mogą przebywać razem z chorym maluchem na oddziale?

Czy rodzice mogą przebywać z dzieckiem w szpitalu w czasie epidemii?
Autor: Getty images

Wielu rodziców martwi się, czy jeśli ich dziecko zachoruje i trafi do szpitala, będzie musiało przebywać tam samo? Sprawdziliśmy, jakie są decyzje placówek dziecięcych i czy rodzice mogą przebywać z dzieckiem w szpitalu, w czasie epidemii.

Jedna osoba przy łóżku

Na razie większość szpitali dziecięcych, mimo epidemii koronawirusa, zezwala na razie na pobyt opiekunów malucha na oddziale.

Na stronie Instytutu Matki i Dziecka czytamy, że przy małym pacjencie może przebywać wyłącznie jedna osoba. Podobne zalecenia wydało Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu.

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki również wprowadził istotne ograniczenia z powodu epidemii koronawirusa: przy hospitalizowanym noworodku może przebywać wyłącznie mama karmiąca piersią, innymi nieletnimi pacjentami może opiekować się tylko jedna osoba z rodziny.

„Do wejścia na oddział dziecięcy uprawnia przepustka, wydawana przez pracowników danej kliniki (do pobrania w sekretariacie kliniki) – czytamy na stronie ICZMP.

Czytaj: Czy szczepić dziecko, kiedy panuje epidemia koronawirusa?

Uwaga wcześniak! Specjaliści doradzają rodzicom, jak postępować w czasie epidemii

Prawa rodziców mogą być ograniczone

Ta sytuacja może się jednak zmienić: lekarze ostrzegają, że w miarę rozprzestrzeniania się COVID-19, zasady wizyt w szpitalach mogą zostać zmienione. Rzecznik Praw Pacjenta w sowim komunikacie napisał, że ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne innych osób, odwiedziny w szpitalach mogą zostać całkowicie wstrzymane.

Dotyczy to także rodziców (opiekunów), których prawo do przebywania w szpitalu wraz z dzieckiem lub do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej, może zostać ograniczone. 

Mowa również o sytuacji, w której mały pacjent zostaje objęty kwarantanna z powodu koronawirusa. „Jeżeli kwarantannie podlega dziecko, rodzicom również może zostać ograniczony kontakt osobisty z dzieckiem. Pacjenci nadal będą mieli możliwość kontaktu z bliskimi telefonicznie lub za pośrednictwem dostępnych środków komunikacji elektronicznej przez internet” – napisał Rzecznik Praw Pacjenta.

Tak jest już w szpitalu Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym im. J. Brudzińskiego w Bydgoszczy, gdzie wprowadzono zakaz przebywania z dzieckiem na oddziale nawet jednego opiekuna.

Taka decyzja spotkała się z oburzeniem rodziców, a także Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, która wystosowała apel do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, w którym prosi o zmianę decyzji oraz podkreśla, jak ważna dla psychiki dziecka jest obecność rodzica w szpitalu.

Warto dodać, że obecnie wszystkie planowe zabiegi, także u dzieci zostały wstrzymane, choć oczywiście są wyjątki. Decyzja ta nie dotyczy zazwyczaj pacjentów, u których nie można przerwać leczenia (dzieci cierpiących na choroby onkologiczne, hematologiczne, przewlekle - tak zdecydował m.in. warszawski Dziecięcy Szpital Kliniczny.

Dzieci z nagłymi przypadkami wymagającymi ratowania życia są przyjmowane wszędzie w normalnym trybie.

Czytaj: Dziecko w szpitalu. Jak przygotować dziecko do pobytu w szpitalu?

#RazemPrzeciwKoronawirusowi. Pobierz plakat i pomóż sąsiadowi

Sąsiad pomoże!
Autor: redakcja

W związku z epidemią koronawirusa zamieszczamy plakat do pobrania i wydrukowania. Za pomocą plakatu można zadeklarować swoją pomoc sąsiedzką (głównie osobom starszym, które nie mogą lub nie powinny wychodzić z domu, robić zakupów, załatwiać spraw w większych skupiskach).

Pobierz plakat w wygodnym formacie pdf

Pasek. Loga
Autor: redakcja

Więcej o koronawirusie: