Czy rodzice mogą przebywać z dzieckiem w szpitalu w czasie epidemii?

Czy rodzice mogą przebywać z dzieckiem w szpitalu w czasie epidemii?
Autor: Getty images

Szpitale zamykają swoje drzwi dla odwiedzających, na oddział nie może wejść nawet partner rodzącej kobiety. A jak jest ze szpitalami dziecięcymi? Czy rodzice mogą przebywać razem z chorym maluchem na oddziale?

Wielu rodziców martwi się, czy jeśli ich dziecko zachoruje i trafi do szpitala, będzie musiało przebywać tam samo? Sprawdziliśmy, jakie są decyzje placówek dziecięcych i czy rodzice mogą przebywać z dzieckiem w szpitalu, w czasie epidemii.

Jedna osoba przy łóżku

Na razie większość szpitali dziecięcych, mimo epidemii koronawirusa, zezwala na razie na pobyt opiekunów malucha na oddziale.

Na stronie Instytutu Matki i Dziecka czytamy, że przy małym pacjencie może przebywać wyłącznie jedna osoba. Podobne zalecenia wydało Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu.

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki również wprowadził istotne ograniczenia z powodu epidemii koronawirusa: przy hospitalizowanym noworodku może przebywać wyłącznie mama karmiąca piersią, innymi nieletnimi pacjentami może opiekować się tylko jedna osoba z rodziny.

„Do wejścia na oddział dziecięcy uprawnia przepustka, wydawana przez pracowników danej kliniki (do pobrania w sekretariacie kliniki) – czytamy na stronie ICZMP.

Czytaj: Czy szczepić dziecko, kiedy panuje epidemia koronawirusa?

Uwaga wcześniak! Specjaliści doradzają rodzicom, jak postępować w czasie epidemii

Prawa rodziców mogą być ograniczone

Ta sytuacja może się jednak zmienić: lekarze ostrzegają, że w miarę rozprzestrzeniania się COVID-19, zasady wizyt w szpitalach mogą zostać zmienione. Rzecznik Praw Pacjenta w sowim komunikacie napisał, że ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne innych osób, odwiedziny w szpitalach mogą zostać całkowicie wstrzymane.

Dotyczy to także rodziców (opiekunów), których prawo do przebywania w szpitalu wraz z dzieckiem lub do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej, może zostać ograniczone. 

Mowa również o sytuacji, w której mały pacjent zostaje objęty kwarantanna z powodu koronawirusa. „Jeżeli kwarantannie podlega dziecko, rodzicom również może zostać ograniczony kontakt osobisty z dzieckiem. Pacjenci nadal będą mieli możliwość kontaktu z bliskimi telefonicznie lub za pośrednictwem dostępnych środków komunikacji elektronicznej przez internet” – napisał Rzecznik Praw Pacjenta.

Tak jest już w szpitalu Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym im. J. Brudzińskiego w Bydgoszczy, gdzie wprowadzono zakaz przebywania z dzieckiem na oddziale nawet jednego opiekuna.

Taka decyzja spotkała się z oburzeniem rodziców, a także Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, która wystosowała apel do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, w którym prosi o zmianę decyzji oraz podkreśla, jak ważna dla psychiki dziecka jest obecność rodzica w szpitalu.

Warto dodać, że obecnie wszystkie planowe zabiegi, także u dzieci zostały wstrzymane, choć oczywiście są wyjątki. Decyzja ta nie dotyczy zazwyczaj pacjentów, u których nie można przerwać leczenia (dzieci cierpiących na choroby onkologiczne, hematologiczne, przewlekle - tak zdecydował m.in. warszawski Dziecięcy Szpital Kliniczny.

Dzieci z nagłymi przypadkami wymagającymi ratowania życia są przyjmowane wszędzie w normalnym trybie.

Czytaj: Dziecko w szpitalu. Jak przygotować dziecko do pobytu w szpitalu?

#RazemPrzeciwKoronawirusowi. Pobierz plakat i pomóż sąsiadowi

Sąsiad pomoże!
Autor: redakcja

W związku z epidemią koronawirusa zamieszczamy plakat do pobrania i wydrukowania. Za pomocą plakatu można zadeklarować swoją pomoc sąsiedzką (głównie osobom starszym, które nie mogą lub nie powinny wychodzić z domu, robić zakupów, załatwiać spraw w większych skupiskach).

Pobierz plakat w wygodnym formacie pdf

Pasek. Loga
Autor: redakcja

Więcej o koronawirusie:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka