Koronawirus u dzieci. Czy koronawirus jest szczególnie groźny dla dzieci?

2020-10-15 12:12

Koronawirus to groźny patogen, który prowadzi do silnej infekcji układu oddechowego zwanej COVID-19. Chociaż pandemia koronawirusa trwa od marca, to jednak nadal nie potrafimy odpowiedzieć na wszystkie pytania z nią związane. Np. na to, czy koronawirus u dzieci przebiega silniej czy łagodniej niż u dorosłych?

Koronawirus u dzieci.
Autor: Getty images Czy koronawirus jest szczególnie groźny dla dzieci?

Jak przebiega koronawirus u dzieci? To pytanie zadają sobie rodzice na całym świecie. Doniesienie specjalistów wciąż nie są jednoznaczne. Obserwacje pokazują, że dzieci przechodzą infekcje koronawirusem zazwyczaj bezobjawowo, ale wszystko zależy od kondycji organizmu dziecka i ewentualnych chorób, na które cierpi. Co wiemy o koronawirusie u dzieci? Czy koronawirus jest szczególnie groźny dla dzieci?

Spis treści

  1. Czym jest koronawirus?
  2. Objawy zakażenia koronawirusem u dzieci
  3. Jak chronić dzieci przed koronawirusem?

Czym jest koronawirus?

Koronawirusy to powszechne drobnoustroje, które powodują od 10 do 15 proc. infekcji przeziębieniowych i często atakują jesienią i zimą, to wśród nich istnieją dwa typy, które mogą być bardzo niebezpieczne, a nawet śmiertelne dla człowieka - to SARS-CoV i MERS-Cov.

Kilka miesięcy temu w Chinach wyróżniono nowy śmiertelny typ koronawirusa 2019-nCoV. Ponieważ pierwsze zakażenie tym patogenem miało miejsce z mieście Wuhan, w mediach nowy śmiertelny wirus nazywany był wiec koronawirusem z Wuhan. 

Do tej pory na świecie zanotowano 38,5 mln przypadków zachorowań, w tym ponad milion śmiertelnych. Wirus z Wuhan dotarł też do Polski - obecnie przeżywamy drugą, jesienną falę pandemii. 

Czytaj:

Dzieci rzadziej chorują na koronawirusa

Czy koronawirus stanowi zagrożenie dla kobiet w ciąży?

Objawy zakażenia koronawirusem u dzieci

Koronawirus u dzieci powoduje infekcje układu oddechowego, z gorączką, kaszlem i napadami duszności. Patogen wywołuje zapalenie płuc i powoduje niewydolność oddechową, która może być przyczyną śmierci. Najciężej infekcje przechodzą osoby z obniżona odpornością.

Jeszcze kilka miesięcy temu uważano, że liczba zarażonych koronawiruem dzieci jest bardzo niska. Oceniano ją na mniej niż 1% przypadków. Dziś wiemy, że większosć dzieci choruje po prostu bezobjawowo. 

Jak ocenia prof. Leszek Szenborn, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, cytowany przez PAP, do października 2020 roku w Polsce hospitalizowanych było ponad 500 dzieci z SARS-CoV-2. 

- Na pewno jednak większość dzieci do 15 lat przechodzi zakażenie bezobjawowo" - powiedział prof. Szenborn dla PAP, dodając, że wnioski te są podobne do obserwacji poczynionych na całym świecie.  - Dzieci zakażone i hospitalizowane najczęściej nie mają ciężkich objawów choroby. O wiele rzadziej niż dorośli mają zapalenie płuc z niewydolnością oddechową. Takie przypadki były nieliczne w skali kraju. Większość dzieci zakaża się od dorosłych w domostwach i najczęściej ma objawy związane z wysoką gorączką oraz wymaga ustalenia właściwej przyczyny złego stanu i wdrożenia leczenia przeciwdrobnoustrojowego. Bardzo się staramy, aby jak najwięcej dzieci mogło szybko wrócić do domu i tam być poddana dziesięciodniowej izolacji" - powiedział ekspert.

Mimo, że koronawirus u dzieci przebiega łagodnie, to jednak lekarze podkreślają, aby dokładnie obserwować dzieci oraz izolować je od osób, które mają objawy infekcji wirusowej.

Takie zalecenia wprowadzono również w szkołach i przedszkolach z powodu pandemii, w których przed wejściem do budynku, mierzona jest temperatura. Dzieci z objawami infekcji, nie tylko koronawirusowej muszą zostać w domu. Zaostrzone zostały również zasady przestrzegania higieny w placówkach edukacyjnych. 

Zdaniem eksperta
Lek. Tomasz Nęcki
Absolwent kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Wielbiciel polskiego morza (najchętniej przechadzający się jego brzegiem ze słuchawkami w uszach), kotów oraz książek. W pracy z pacjentami skupiający się na tym, aby przede wszystkim zawsze ich wysłuchać i poświęcić im tyle czasu, ile potrzebują.

Koronawirusy to drobnoustroje, którymi zakażenie bywa przyczyną przeziębienia. Zazwyczaj nie wspomina się o nich zbyt często, obecnie jednak - na początku 2020 roku - w mediach pojawiły się doniesienia o odkryciu nowego, groźnego szczepu tego patogenu, którym jest koronawirus nCoV.

U dorosłych zakażenie koronawirusem zwykle prowadzi do pojawienia się u chorego typowych objawów przeziębienia, to jest nieżytu nosa oraz łagodnego kaszlu. Drobnoustrojów tych zdecydowanie jednak nie można bagatelizować, ponieważ u najbardziej wrażliwych pacjentów, m.in. u dzieci, zakażenie nimi może mieć fatalne następstwa.

U najmłodszych zakażenie koronawirusem przebiegać może jako zapalenie płuc czy podgłośniowe zapalenie krtani, dodatkowo pojawiać się u nich mogą takie objawy, jak wysoka gorączka, biegunka czy różnego stopnia trudności z oddychaniem. W najgorszych przypadkach zakażenie koronawirusem u dzieci może doprowadzić nawet i do ostrej niewydolności oddechowej, która może skutkować śmiercią.

Koronawirusy krążyły przez lata, a kobiety są bardziej odporne

Jak chronić dzieci przed koronawirusem?

Koronawirus jest genetycznie powiązany z koronawirusami z grupy SARS. Przenosi się z człowieka na człowieka - rozprzestrzenia się drogą kropelkową i jest niestety bardzo trwały.

Najnowsze badania z początku marca dowiodły, że  utrzymuje się w powietrzu nawet do trzech godzin, a na powierzchniach plastikowych - nawet trzy dni (Uniwersyt Princeton).

Aby zapobiec zakażeniu u dzieci, trzeba wyjątkowo dbać o ich higienę. Warto zaopatrzyć dziecko w maseczki ze specjalnym filtrem N95, które chronią przed drobnoustrojami - od 10 października w czasie drugiej fali pandemii wprowadzono nakaz noszenia maseczek na ulicy oraz w przestrzeniach publicznych, także dla dzieci od 5 roku życia. 

Mimo to lepie nie zabierać dzieci w duże skupiska ludzi, a w przypadku wystąpienia objawów przeziębienia, nie warto puszczać dziecka do żłobka, przedszkola czy szkoły.

Czytaj: Infekcja wirusowa, czy bakteryjna? Jak sprawdzić, z jaką infekcją mamy do czynienia

Przepis na żel dezynfekujący - możesz zrobić go w domu

Infekcje u dzieci – kalendarz dziecięcych infekcji wirusowych

Więcej o koronawirusie:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza