Koronawirus u dzieci. Czy koronawirus jest szczególnie groźny dla dzieci?

Koronawirus u dzieci.
Autor: Getty images Czy koronawirus jest szczególnie groźny dla dzieci?

Koronawirus to groźny patogen, który prowadzi do silnej infekcji układu oddechowego zwanej COVID-19. Chociaż pandemia koronawirusa trwa od marca, to jednak nadal nie potrafimy odpowiedzieć na wszystkie pytania z nią związane. Np. na to, czy koronawirus u dzieci przebiega silniej czy łagodniej niż u dorosłych?

Jak przebiega koronawirus u dzieci? To pytanie zadają sobie rodzice na całym świecie. Doniesienie specjalistów wciąż nie są jednoznaczne. Obserwacje pokazują, że dzieci przechodzą infekcje koronawirusem zazwyczaj bezobjawowo, ale wszystko zależy od kondycji organizmu dziecka i ewentualnych chorób, na które cierpi. Co wiemy o koronawirusie u dzieci? Czy koronawirus jest szczególnie groźny dla dzieci?

Spis treści

  1. Czym jest koronawirus?
  2. Objawy zakażenia koronawirusem u dzieci
  3. Jak chronić dzieci przed koronawirusem?

Czym jest koronawirus?

Koronawirusy to powszechne drobnoustroje, które powodują od 10 do 15 proc. infekcji przeziębieniowych i często atakują jesienią i zimą, to wśród nich istnieją dwa typy, które mogą być bardzo niebezpieczne, a nawet śmiertelne dla człowieka - to SARS-CoV i MERS-Cov.

Kilka miesięcy temu w Chinach wyróżniono nowy śmiertelny typ koronawirusa 2019-nCoV. Ponieważ pierwsze zakażenie tym patogenem miało miejsce z mieście Wuhan, w mediach nowy śmiertelny wirus nazywany był wiec koronawirusem z Wuhan. 

Do tej pory na świecie zanotowano 38,5 mln przypadków zachorowań, w tym ponad milion śmiertelnych. Wirus z Wuhan dotarł też do Polski - obecnie przeżywamy drugą, jesienną falę pandemii. 

Czytaj:

Dzieci rzadziej chorują na koronawirusa

Czy koronawirus stanowi zagrożenie dla kobiet w ciąży?

Objawy zakażenia koronawirusem u dzieci

Koronawirus u dzieci powoduje infekcje układu oddechowego, z gorączką, kaszlem i napadami duszności. Patogen wywołuje zapalenie płuc i powoduje niewydolność oddechową, która może być przyczyną śmierci. Najciężej infekcje przechodzą osoby z obniżona odpornością.

Jeszcze kilka miesięcy temu uważano, że liczba zarażonych koronawiruem dzieci jest bardzo niska. Oceniano ją na mniej niż 1% przypadków. Dziś wiemy, że większosć dzieci choruje po prostu bezobjawowo. 

Jak ocenia prof. Leszek Szenborn, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, cytowany przez PAP, do października 2020 roku w Polsce hospitalizowanych było ponad 500 dzieci z SARS-CoV-2. 

- Na pewno jednak większość dzieci do 15 lat przechodzi zakażenie bezobjawowo" - powiedział prof. Szenborn dla PAP, dodając, że wnioski te są podobne do obserwacji poczynionych na całym świecie.  - Dzieci zakażone i hospitalizowane najczęściej nie mają ciężkich objawów choroby. O wiele rzadziej niż dorośli mają zapalenie płuc z niewydolnością oddechową. Takie przypadki były nieliczne w skali kraju. Większość dzieci zakaża się od dorosłych w domostwach i najczęściej ma objawy związane z wysoką gorączką oraz wymaga ustalenia właściwej przyczyny złego stanu i wdrożenia leczenia przeciwdrobnoustrojowego. Bardzo się staramy, aby jak najwięcej dzieci mogło szybko wrócić do domu i tam być poddana dziesięciodniowej izolacji" - powiedział ekspert.

Mimo, że koronawirus u dzieci przebiega łagodnie, to jednak lekarze podkreślają, aby dokładnie obserwować dzieci oraz izolować je od osób, które mają objawy infekcji wirusowej.

Takie zalecenia wprowadzono również w szkołach i przedszkolach z powodu pandemii, w których przed wejściem do budynku, mierzona jest temperatura. Dzieci z objawami infekcji, nie tylko koronawirusowej muszą zostać w domu. Zaostrzone zostały również zasady przestrzegania higieny w placówkach edukacyjnych. 

Zdaniem eksperta
lek. Tomasz Nęcki
Lek. Tomasz Nęcki

Koronawirusy to drobnoustroje, którymi zakażenie bywa przyczyną przeziębienia. Zazwyczaj nie wspomina się o nich zbyt często, obecnie jednak - na początku 2020 roku - w mediach pojawiły się doniesienia o odkryciu nowego, groźnego szczepu tego patogenu, którym jest koronawirus nCoV.

U dorosłych zakażenie koronawirusem zwykle prowadzi do pojawienia się u chorego typowych objawów przeziębienia, to jest nieżytu nosa oraz łagodnego kaszlu. Drobnoustrojów tych zdecydowanie jednak nie można bagatelizować, ponieważ u najbardziej wrażliwych pacjentów, m.in. u dzieci, zakażenie nimi może mieć fatalne następstwa.

U najmłodszych zakażenie koronawirusem przebiegać może jako zapalenie płuc czy podgłośniowe zapalenie krtani, dodatkowo pojawiać się u nich mogą takie objawy, jak wysoka gorączka, biegunka czy różnego stopnia trudności z oddychaniem. W najgorszych przypadkach zakażenie koronawirusem u dzieci może doprowadzić nawet i do ostrej niewydolności oddechowej, która może skutkować śmiercią.

Koronawirusy krążyły przez lata, a kobiety są bardziej odporne

Jak chronić dzieci przed koronawirusem?

Koronawirus jest genetycznie powiązany z koronawirusami z grupy SARS. Przenosi się z człowieka na człowieka - rozprzestrzenia się drogą kropelkową i jest niestety bardzo trwały.

Najnowsze badania z początku marca dowiodły, że  utrzymuje się w powietrzu nawet do trzech godzin, a na powierzchniach plastikowych - nawet trzy dni (Uniwersyt Princeton).

Aby zapobiec zakażeniu u dzieci, trzeba wyjątkowo dbać o ich higienę. Warto zaopatrzyć dziecko w maseczki ze specjalnym filtrem N95, które chronią przed drobnoustrojami - od 10 października w czasie drugiej fali pandemii wprowadzono nakaz noszenia maseczek na ulicy oraz w przestrzeniach publicznych, także dla dzieci od 5 roku życia. 

Mimo to lepie nie zabierać dzieci w duże skupiska ludzi, a w przypadku wystąpienia objawów przeziębienia, nie warto puszczać dziecka do żłobka, przedszkola czy szkoły.

Czytaj: Infekcja wirusowa, czy bakteryjna? Jak sprawdzić, z jaką infekcją mamy do czynienia

Przepis na żel dezynfekujący - możesz zrobić go w domu

Infekcje u dzieci – kalendarz dziecięcych infekcji wirusowych

Więcej o koronawirusie:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE