Nie wiesz, czy zabawka jest bezpieczna? Pediatra pokazała prosty test, który to sprawdzi [WIDEO]

2022-07-07 11:38

Zadławienie przez dziecko to jeden z głównych lęków rodziców. W tej kwestii boimy się nie tylko jedzenia, ale i zabawek. Ten test jednak pozwoli rodzicom odetchnąć z ulgą i mieć pewność, że zabawki naszego malucha są bezpieczne i dostosowane do jego wieku.

Prosty test, dzięki, któremu sprawdzisz, czy ryzyko zadławienia zabawką.
Autor: Getty Images/ TikTok @dr_norajiaka Prosty test, dzięki, któremu sprawdzisz, czy ryzyko zadławienia zabawką.

Zgodnie z danymi Australijskiego Biura Statystycznego, zadławienia są powodem ponad 11 proc. wszystkich zgonów dzieci poniżej 8. roku życia. Nic dziwnego, że boją się go rodzice na całym świecie. 

Warto zatem znać sposoby, które zminimalizują ryzyko zadławienia się zabawkami. Świetny sposób pokazała na swoim Tik Toku, Dr. Orajiaka - pediatra, która prywatnie jest także mamą. Dzięki temu trikowi łatwo rozróżnisz zabawki nadające się dla dzieci poniżej 3. roku życia, od tych, które muszą jeszcze na twoje dziecko trochę poczekać.

Jedyne czego, potrzebujesz, by przeprowadzić ten test to... rolka po papierze toaletowym.  

Zobacz też: Karmisz bezpiecznie butelką? Zobacz, jak uniknąć wypadków przy karmieniu

Jak wykonać test rolki?

Rolka po papierze toaletowym ma idealną średnicę, która pomoże zweryfikować, czy zabawką dziecko może się zakrztusić. Wiadomo przecież, że maluszki biorą różne rzeczy do buzi - to zupełnie naturalne dla ich wieku. Odpowiednio duże zabawki nie spowodują zakrztuszenia, bo po prostu dziecko nie wsadzi ich całych do buzi i nie będzie w stanie połknąć przez przypadek. 

Przeczytaj też: Tak skrzywdzisz dziecko - 10 popularnych mitów na temat pierwszej pomocy

Jeśli więc zabawka nie przechodzi przez rolkę - jest odpowiednia dla dzieci do 3. roku życia. Jeśli zabawka łatwo przez nią przelatuje - można ją dać do zabawy dopiero, gdy dziecko będzie większe. 

Jak pomóc dziecku przy zakrztuszeniu?

Pierwsza pomoc u niemowlaka – zachłyśnięcie lub zakrztuszenie