Dla nich to nie jest najpiękniejszy dzień w życiu. Badania ujawniają skalę traumy poporodowej

2023-09-22 11:09

Poród nie jest dla wszystkich kobiet najpiękniejszym dniem w życiu. Jak się okazuje dla wielu z nich to traumatyczne przeżycie, przez które muszą długo dochodzić do siebie. Najnowsze badania ujawniają, że skala problemu traumy poporodowej jest ogromna.

Smutna kobieta
Autor: Getti Images Dla nich to nie jest najpiękniejszy dzień w życiu. Badania ujawniają skalę traumy poporodowej

Choć poród nie jest zdarzeniem nagłym i nieoczekiwanym to trauma poporodowa może mieć objawy stresu pourazowego. Wiąże się bowiem z uzasadnionym poczuciem zagrożenia i lękiem o zdrowie i życie swoje i dziecka.

Najnowsze badania pokazują, że skala tego problemu jest ogromna, a opieka poporodowa w tym zakresie pozostawia wiele do życzenia.

Zobacz także: Są przerażające, ale uwalniają traumę. Nie powstrzymuj ich przy porodzie

M jak mama - Jak rozpoznać depresję poporodową?

Objawy traumy poporodowej

Objawy traumy poporodowej to przede wszystkim nagłe wspomnienia porodu, unikanie zbliżeń z partnerem, unikanie rozmów o porodzie, a nawet reakcje fizjologiczne, takie jak przyspieszone bicie serca podczas mówienia o porodzie.

Wiele kobiet ma również silne napady lęku, depresję poporodową, uporczywe myśli na temat porodu i czuje niechęć do posiadania kolejnego dziecka. Badania pokazują, jak wiele kobiet nie chce przechodzić przez poród ponownie.

Skala traumy poporodowej

Według najnowszych badań przygotowanych przez brytyjski serwis Mumsnet skala traumy poporodowej jest ogromna. Eksperci alarmują i mówią o nawet 79% młodych mam, które zmagają się z traumą po porodzie.

Badacze, którzy przeprowadzili ankietę wśród 1000 członków platformy Mumsnet, odkryli, że około 8 na 10 mam doświadczyło traumy poporodowej. To zatrważający wynik.

Kobiety zostają z tym same

Badania pokazują, że ponad 4 na 10 kobiet, które doświadczyły traumy poporodowej, twierdzi, że pracownicy służby zdrowia wcale nie byli wobec nich pomocni i wspierający. Używali języka, który sugerował, że są „porażką” lub „winne” całej sytuacji.

Co więcej, około 7 na 10 kobiet, które doświadczyły traumy podczas porodu, stwierdziło, że ich problemy nie zostały rozwiązane rok po tym przykrym doświadczeniu. Nie otrzymały pomocy, aby móc sobie z tym poradzić.

Trzy czwarte ankietowanych powiedziało, że ich zdaniem pracownicy służby zdrowia są „znieczuleni” na traumę po porodzie.

Dodatkowo niemal dwie trzecie badanych uważa, że nie wierzy, że pracownicy służby zdrowia zrobili wszystko, co w ich mocy, aby zapobiec traumie poporodowej. Taki sam odsetek ankietowanych stwierdził, że podczas porodu pracownicy służby zdrowia „nie okazali współczucia” kobiecie rodzącej.

"Tysiące kobiet doświadcza tego każdego roku"

W raporcie przygotowanym z badania wynika, że 53% matek, które doświadczyły traumy poporodowej, nie chce mieć więcej dzieci. Boją się podobnego porodu i nie chcą przechodzić ponownie przez ten sam koszmar.

Posłanka Theo Clarke utworzyła w Wielkiej Brytanii Ogólnopartyjną Grupę Parlamentarną, zajmującą się traumą poporodową. Uważa, że należy zrobić więcej, aby chronić kobiety w tym zakresie. Jej zdaniem bardzo ważne jest, aby kobiety otrzymały opiekę i wsparcie, którego potrzebują po traumatycznym porodzie.

— Tysiące kobiet doświadcza tego każdego roku — powiedziała dla independent.co.uk.

Posłanka Clarke podkreśliła, że najnowsze wyniki badań powinny sprawić, że matki otrzymają lepszą opiekę poporodową i więcej współczucia. Ta pomoc dla kobiet, które doznały traumy podczas porodu, jest im rozpaczliwie potrzebna.

Z kolei Nikki Wilson, dyrektor naczelna organizacji Make Birth Better, powiedziała w rozmowie z portalem, że wyniki badań są szokujące i pokazują, że należy działać natychmiast. — Statystyki bardzo wyraźnie pokazują brak świadomości na temat traumy poporodowej wśród pracowników służby zdrowia — powiedziała Wilson. Źródło:

  • independent.co.uk
  • dailymail.co.uk

Czytaj także: Czy wspólny poród może zniszczyć związek? Sprawdź, jaka jest prawda

Dla 23% rodzących pierwszy raz ból jest "nie do zniesienia". Do czego porównać ból porodowy?

„Patrzyłam na córkę i bałam się, że mi umrze”. Nie pomyl tego z troską, szukaj pomocy

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza