Są przerażające, ale uwalniają traumę. Nie powstrzymuj ich przy porodzie

2023-04-14 16:28

Mało się o nich mówi w kontekście porodu, a to źle, bo przytrafiają się wielu mamom. Jedne doświadczają ich w trakcie porodu, inne tuż po nim. Drżenia są niemal nie do opanowania. Trzęsie się całe ciało, jakby dygotało. Profesjonalna nazwa tego stanu to "niekontrolowanie drżenia neurogenne". Jak przekonują eksperci - nie warto ich powstrzymywać, bo zmniejszają traumę poporodową.

poród
Autor: Getty Images To jak ciało zachowuje się podczas porodu jest niesamowite.

Ciało kobiety wykonuje w trakcie porodu niesamowity wysiłek. Imponujące jest też to, jak regeneruje się po tym niezwykłym maratonie. Jak się okazuje, nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Właśnie po to potrzebne są drżenia w porodzie, które niejedną mamę mogą przestraszyć. To dziwne, gdy nie możemy zapanować nad własnym ciałem, które trzęsie się niemal jak galaretka. Eksperci zaznaczają jednak - nie warto z tym walczyć, ani się tego bać. To jak proces uzdrawiający. 

Zobacz też: Rodzisz po raz pierwszy? Zobacz, jak wygląda poród naturalny

Jak przygotować plan porodu?

Przeczytaj: Urodziłaś i co dalej? Zobacz, co cię czeka w pierwszych godzinach po porodzie

Temat drżenia w porodzie poruszyła ostatnio jedna z najpopularniejszych polskich położnych, Izabela Dembińska na swoim instagramowym profilu. To bardzo ważny post, bo choć wiele mam doświadcza drżeń, niewiele się o nich mówi. A potrafią być tak intensywne, że mogą zaniepokoić zarówno rodzącą, jak i jej partnera, czy inną osobę towarzyszącą przy porodzie

Jak zaznacza ekspertka, drżenia pojawiają się zazwyczaj pomiędzy 1., a 2. fazą porodu lub tuż po nim. 

- Niekontrolowanie drżenia neurogenne nie powinny być powodem do niepokoju. Są ważnym zjawiskiem ze względu na obniżenie napięcia i stresu. Warto się im poddać gdyż pojawienie się drgań ma na celu zregenerować ciało, ale także złagodzić odczucia związane z porodem. Jednak ocena stanu ogólnego kobiety powinna być brana po uwagę - tłumaczy @polozna_izabela_dembinska.

Jak się okazuje, ten sam mechanizm jest wykorzystywany w trakcie ćwiczeń TRE, podczas których ciała są specjalnie wprowadzane w drżenia. Mają one zmniejszać napięcie, stres, pozwolić uwolnić się od traum. To ćwiczenia wykorzystywane między innymi przez wojsko amerykańskie. 

- Możemy spotkać się z tak zwanym świadomym wprowadzeniem ciała w drżenia neurogenne określane jako TRE – trauma release exercises. (...) To zestaw delikatnych ćwiczeń, które aktywują wbudowany w organizm mechanizm drżenia, dzięki czemu może on wytrząsnąć napięcie, stres i traumę - tłumaczy ekspertka. 

Sprawdź: 10 niezbędnych rzeczy, by przetrwać pierwsze dni po porodzie. Kup je, zanim trafisz na porodówkę

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza