Czy wspólny poród może zniszczyć związek? Sprawdź, jaka jest prawda

2021-08-27 11:32

Mówi się, że wspólny poród umacnia związek i buduje silniejsze relacje ojca z dzieckiem. Jak się okazuje, rzeczywistość nie jest taka różowa. Z badań wynika, że poród jest dla mężczyzny tak wstrząsającym przeżyciem, że co piąty partner, który towarzyszył na sali porodowej swojej kobiecie, staje się... impotentem!

Impotencja poporodowa
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Wspólny poród to krew, pot i łzy
  2. Wspólny poród oznacza koniec bliskości?

Czy wspólny poród może zniszczyć związek i udane życie seksualne? Poród rodzinny z mężem kojarzy się kobietom z samymi pięknymi chwilami: partner potrzyma nas za rękę, pogłaszcze po włosach, powie kilka uspokajających słów, dopilnuje, czy z dzieckiem wszystko jest w porządku.

Nie zawsze tak jest. Dla mężczyzn poród to trauma, która może pozostawić uraz do końca życia. Z badań wynika, że coraz więcej mężczyzn, którzy rodzili wspólnie ze swoimi kobietami, staje się impotentami poporodowymi.

Poród aktywny

Wspólny poród to krew, pot i łzy

Niewielu mężczyzn chce dobrowolnie rodzić ze swoimi kobietami. Na wspólny poród nalegają zwykle przyszłe mamy, rodzice, położne. Od kilku lat panuje w społeczeństwie taka moda i każde odstępstwo od tego schematu zaczyna być źle widziane. A to błąd. Jeśli mężczyzna nie wykazuje chęci towarzyszenia kobiecie na sali porodowej albo tłumaczy, że boi się widoku krwi, lepiej nie naciskać.

Mężczyźni nie są odporni na ból fizyczny, a widok krwawiącego krocza może wywołać w nich uraz, który doprowadzi do impotencji poporodowej. Kobieta po porodzie szybko zapomina o dolegliwościach i traumie, skupiając się na miłości do dziecka. Mężczyzna nie ma takiego instynktu i nie wyrzuci z pamięci obrazu, który go przeraził, tylko dlatego że na świecie pojawił się mały człowiek. Często nie potrafi wyrzucić go w ogóle.

Czytaj również: Rodzisz po raz pierwszy? Zobacz, jak wygląda poród naturalny

TATA przy PORODZIE - zadania taty na sali porodowej

Wspólny poród oznacza koniec bliskości?

I wtedy pojawia się impotencja poporodowa. Pomimo tego, że od porodu minęło 6 tygodni i czas połogu się skończył, mężczyzna unika bliskości. Nie przytula partnerki, nie całuje jej, nie chce się z nią kochać. Kobieta, skupiona na pielęgnacji niemowlaka, na początku tego nie zauważa.

Po jakimś czasie jednak przychodzi otrzeźwienie i zaczyna się zastanawiać, co jest nie tak. A mężczyzna przecież nie przyzna się, że po porodzie ukochana żona wzbudza w nim obrzydzenie.

Impotencja poporodowa to bardzo poważna sprawa, która może doprowadzić do rozpadu związku. Najlepiej by było w ogóle nie dopuszczać do jej wystąpienia, świadomie podejmując decyzję o wspólnym porodzie. Warto szczegółowo przedyskutować tę sprawę z partnerem, pokazać mu filmy na YouTubie, na którym zobaczy, jak rzeczywiście wygląda poród.

Z kim powinnaś rodzić?

Pytanie 1 z 10
JAK ZAREAGOWAŁAŚ NA BRAK MIESIĄCZKI W PLANOWANYM TERMINIE?