Doula broni picia alkoholu podczas karmienia piersią. "Możesz prowadzić auto, to możesz karmić"

2023-01-13 16:22

Lauren McLeon to dość znana internetowym mamom doula. Zasłynęła głównie ze swoich teorii co do długiego karmienia piersią dzieci. Sama wciąż nie odstawiła od piersi 5-letniego syna i 2-letniej córki. Teraz ogromne kontrowersje obudziła zdjęciem na którym karmi, jednocześnie popijając wino.

Doula mówi o piciu alkoholu
Autor: Instagram/ @the.lauren.mcleod Doula tłumaczy matkom, jak pić alkohol, by nie szkodzić dziecku.

W jednym z ostatnich postów douli na Instagramie widać, jak Lauren karmi piersią swoją dwuletnią córkę Tigerlily, popijając kieliszek wina. Zdjęcie wywołało niemałe kontrowersje, więc mama postanowiła nieco wyjaśnić w tym temacie. Lauren pracuje jako doula – wyszkolona, ​​niemedyczna towarzyszka rodzących kobiet. Do swojego wytłumaczenia podeszła, wydawałoby się, rzeczowo. Czy jednak rzeczywiście ma rację?

Dowiedz się: Czy KARMIĄC PIERSIĄ można pić alkohol?

Kamila Kamińska o swoim macierzyństwie: Karmienie piersią to dar

Przeczytaj: Czy istnieją produkty zakazane w czasie laktacji?

Kontrowersyjne podejście douli do alkoholu podczas karmienia

Według Lauren, kobiety często są niesprawiedliwie zawstydzane za picie alkoholu podczas karmienia piersią z powodu błędnych wyobrażeń w tym temacie.

„Myślę, że istnieje dezinformacja na temat picia podczas karmienia piersią. Wiele osób prawdopodobnie zakłada, że ​​alkohol trafia bezpośrednio do mleka matki i sprawi, że dziecko będzie „pijane”. Albo zakładają, że matka upije się do nieprzytomności i skrzywdzi swoje dziecko, co zwykle absolutnie nie ma miejsca" - komentowała doula na swoim Instagramie.

Doula twierdzi, że tylko około 5 do 6 procent ilości alkoholu we krwi matki dostaje się do krwiobiegu dziecka poprzez mleko matki. 

„Zmartwieniem nie jest niewielka ilość alkoholu przedostająca się do mleka matki. Jest nim jedynie zdolność rodzica do opieki nad dzieckiem pod wpływem alkoholu" - podsumowuje McLeod w swoim poście.

W kwestii bezpieczeństwa dzieci przy rodzicach pijących alkohol, doula także dzieli się swoimi radami.

„Zawsze zalecam posiadanie „wyznaczenie opiekuna” lub opiekunki do dzieci, jeśli planujesz cieszyć się więcej niż jednym lub dwoma drinkami i nigdy nie spać z dzieckiem, jeśli wypiłeś kilka drinków" - zastrzega Lauren.

Niektórym mimo wszystko ciężko wyczuć granicę, która nadal pozwala karmić mimo spożywania alkoholu. Na to Lauren także ma metodę. 

„Dobrą praktyczną zasadą, jeśli chodzi o karmienie piersią i alkohol, jest to, że jeśli możesz prowadzić samochód, możesz karmić piersią"

Sprawdź: Karmienie piersią: jak choroby, antykoncepcja i dieta karmiącej wpływają na pokarm?

Polscy eksperci są innego zdania

Jadnak nasze największe wątpliwości budzi sposób, w jaki Lauren podsumowała swój post.

"Jeśli wypiłaś jeszcze kilka drinków, a twoje dziecko nadal desperacko pragnie karmienia piersią, ilość alkoholu w twoim mleku nadal będzie tak minimalna, że ​​jest bardzo mało prawdopodobne, aby miało to jakikolwiek wpływ na malucha” - twierdzi doula.

Zdanie Lauren znacznie odbiega jednak od standardowego podejscia ekspertów do tematu. Mówi się, że etanol, jako cząsteczka o małej masie przenika w takim samym stopniu do krwi, jak i do mleka matki. Badacze ustalili, że ok 60 ml wódki, czyli mniej więcej dwa drinki, u kobiety ważącej 60 kg spowoduje stężenie we krwi ok. 0,44g/L w szczytowym momencie. W tym samym czasie będzie ono takie samo w mleku matki.

Zdecydowana większość ekspertów zaleca odczekanie 2,5 h od spożycia jednej porcji alkoholu do karmienia. Jedna porcja to 330 ml piwa, 125 ml wina, czy jeden shot wódki. Po większej ilości, czas ten się wydłuża i tak, np. po 3 kieliszkach wysokoprocentowego trunku zaleca się odczekać 7,5 h do karmienia. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza