Czy istnieją produkty zakazane w czasie laktacji?

2022-01-20 11:28

Co jeść w czasie karmienia piersią, a czego unikać? Dieta karmiącej mamy powinna być bardzo urozmaicona, ale istnieją produkty, których w czasie laktacji lepiej unikać. Jakie to produkty? Przeczytaj albo posłuchaj, a dowiesz się, co można jeść karmiąc piersią.

Czy istnieją produkty zakazane w czasie laktacji?
Autor: Getty images Co jeść w czasie karmienia piersią?

Dieta w czasie karmienia piersią to dla wielu mam prawdziwy problem. Nadal pokutują teorie, że to, co zjemy może zaszkodzić dziecku: spowodować kolkę czy bóle brzucha u niemowlaka. To prawda, ale tylko częściowa. Czy istnieją więc zakazane produkty dla karmiących mam? Czego nie jeść w czasie laktacji?

Spis treści

  1. Co jeść, a czego nie w czasie karmienia piersią?
  2. Jakich produktów unikać w trackie karmienia piersią?
  3. Co jeść w czasie karmienia - zasady zdrowej diety
Karmienie piersią bez problemu

Co jeść, a czego nie w czasie karmienia piersią?

Do kobiecego mleka przedostają się strawione cząsteczki pokarmów, ale gazy, które są odpowiedzialne za problemy z brzuchem, powstają w wyniku fermentacji niestrawionych cząsteczek. Mogą więc dokuczać mamie, ale nie niemowlęciu, które nie dostaje ich wraz z mlekiem. 

Prawdą jest jednak to, że do kobiecego pokarmu przedostają się alergeny, dlatego może zdarzyć się, że młoda mama będzie musiała zrezygnować z niektórych produktów w diecie w czasie laktacji. Tak jest w sytuacji, gdy niemowlę jest jest uczulone np. na białko mleka krowiego - kobieta powinna wówczas unikać picia mleka i jedzenia produktów mlecznych.  

Warto jednak pamiętać, że restrykcyjna, eliminacyjna dieta karmiącej stosowana "na wszelki wypadek" to błąd. Szkodzi to przede wszystkim matce, utrudniając regenerację organizmu po ciąży i porodzie. Mniej szkodliwa jest dla dziecka, ponieważ skład mleka matki jest stały i dieta nie ma na niego wpływu.

Czytaj również: Dietetyk wyjaśnia, jak powinno wyglądać odżywianie w czasie laktacji

Owoce a karmienie piersią. Jakie owoce można jeść karmiąc piersią?

Jakich produktów unikać w trackie karmienia piersią?

Kobiety karmiące piersią, których dzieci nie są alergikami, mogą jeść wszystko - ich dieta powinna być urozmaicona, ale przede wszystkim zdrowa. W czasie laktacji niewskazane jest spożywanie produktów niezdrowych, wysoko przetworzonych, zawierających wiele tłuszczu i cukru, za to żadnych wartości odżywczych. Takie jedzenie rzeczywiście trzeba wyeliminować tak naprawdę z każdej diety.

Produkty niewskazane w czasie laktacji to:

  • tłuszcze trans - tłuszcze to jedyny składnik diety karmiącej mamy, który ma wpływ na skład mleka. Szczególnie ważne jest unikanie izomerów trans, czyli utwardzonych tłuszczów (margaryny, ciasta i ciastka ze sklepu czy cukierni, czipsy, krakersy, panierowane dania, frytki).
  • tzw. puste kalorie - to słodycze, paluszki, czipsy, fast foody, potrawy smażone, gotowe dania, dania w proszku, słodkie napoje gazowane, soki z kartonu, białe pieczywo, ciastka, tłuste sery, wędliny. Lepiej ich unikać, bo wpływają na przyrost wagi, a nie mają znaczenia odżywczego dla organizmu.
  • kofeina - w trakcie laktacji możesz wypić maksymalnie2-3 filiżanki kawy na dobę. Kofeina przedostaje się do pokarmu i nie jest wydalana przez organizm dziecka, dlatego może je pobudzać, utrudniać zaśniecie.  
  • alkohol - przedostaje się do mleka na dodatek jest dwa razy wolniej usuwany z organizmu niemowlęcia w porównaniu z osobą dorosłą. Alkohol wpływa też na odruch oksytocynowy, zmniejszając produkcje mleka. Dlatego w czasie laktacji istnieje zakaz picia alkoholu. 

Czytaj również: CZY PICIE PIWA KARMELOWEGO na laktację ma sens?

Jak zwiększyć laktację? Zobacz, co powinnaś zrobić, by jak najdłużej karmić piersią

Czy można przywrócić laktację po kilku miesiącach przerwy?

Co jeść w czasie karmienia - zasady zdrowej diety

Gdy zastanawiasz się nad tym, co jeść w czasie karmienia piersią, nie eliminuj z diety produktów na wszelki wypadek. Dopiero gdy podejrzewasz, że coś zaszkodziło dziecku, na próbę wyklucz składnik z diety i sprawdź, czy rzeczywiście przyczynia się do kolek, wzdęć czy biegunek u dziecka.

  • Jedz 5-6 posiłków dostarczających łącznie około 2500 kcal, najlepiej po karmieniu. Pij 3,5-4 litry wody mineralnej niegazowanej.
  • Zadbaj o zawartość w diecie karmiącej węglowodanów złożonych – to one powinny być głównym źródłem energii. Ich źródła to: pełnoziarniste pieczywo, nieoczyszczony ryż, pełnoziarnisty makaron, kasze, płatki owsiane, warzywa.
  • W każdym posiłku muszą się znaleźć warzywa i owoce.
  • W dwóch posiłkach dziennie powinno znaleźć się żelazo – chude mięso, jajka, ryby, warzywa strączkowe, zielone warzywa, orzechy, suszone owoce.
  • Dobre tłuszcze to oleje (zwłaszcza rzepakowy, oliwa), masło, tłuszcze z ryb, orzechów.

Czytaj również: Dieta karmiącej matki: jedz, co lubisz

Czekolada a karmienie piersią. Czy w diecie matki karmiącej jest miejsce na czekoladę?

Alergia na pokarm matki: co uczula niemowlę karmione piersią?

www.dlarodzinki.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza