Dzieci urodzone w grudniu to szczęściarze. Według nauki mają "lepsze" życie

2022-11-29 12:21

Dzieci urodzone w grudniu są najmłodsze w danym roczniku. Kiedy ich styczniowi rówieśnicy zaczynają stawiać pierwsze kroki, a co niektórzy już dobrze chodzą, oni dopiero przychodzą na świat. Jak jednak pokazują badania, grudniowe dzieci to prawdziwi szczęściarze. Mają większe szanse na dożycie nawet 100 lat.

Niemowlę w wózku zimą
Autor: Getti Images Dzieci urodzone w grudniu to szczęściarze. Według nauki mają "lepsze" życie

Możemy się martwić, że nasze dziecko urodzone w grudniu będzie najmłodsze, gdy rozpocznie naukę w przedszkolu. Niekiedy może nam się nawet wydawać, że w porównaniu do dzieci urodzonych w styczniu, niemal roczna różnica, będzie bardzo wyraźna.

Martwienie się na zapas nie pomaga. Zamiast tego warto spojrzeć na wiele badań, które pokazują, że dzieci urodzone w grudniu to prawdziwi szczęściarze. Cieszą się wieloma korzyściami i ta niemal roczna różnica wieku wcale im nie przeszkadza, aby dogonić, a niekiedy nawet przegonić, swoich kolegów.

Zobacz także: Grudniowe imiona — jak dać na imię dziecku urodzonemu w grudniu?

Spis treści

  1. Rzadziej cierpią na choroby serca
  2. Żyją dłużej
  3. Predyspozycje zawodowe
  4. Łatwiej się z nimi dogadać i mniej się denerwują
M jak mama - Najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom

Rzadziej cierpią na choroby serca

Według badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych na grupie liczącej niemal 1 milion 800 tysięcy osób, dzieci urodzone w grudniu rzadziej chorują na choroby sercowo-naczyniowe.

Naukowcy podkreślają jednak, aby nie spocząć jedynie na informacji, że rodząc się w grudniu, nie musimy dbać o zdrowie. Zwracają uwagę, że na mocne serce ma przede wszystkim wpływ odpowiednia dieta, kontrole u lekarza i ruch.

Żyją dłużej

Jak się jednak okazuje, grudniowe dzieci żyją dłużej. Według badań, w których porównano miesiąc urodzenia 1574 osób, które dożyły 100 lat. Okazało się, że to osoby, które przyszły na świat właśnie w dwunastym miesiącu roku, częściej dożywały tego sędziwego wieku.

Naukowcy przypuszczają, że ma to związek z poczęciem dzieci wiosną, co korzystnie wpływa na rozwój dziecka w łonie mamy. To właśnie wtedy dieta kobiet ciężarnych jest bardziej bogata w świeże owoce i warzywa. Dodatkowo w okresie wiosenno-letnim kobieta może się cieszyć z większej dawki słońca.

Predyspozycje zawodowe

Ciekawostką może być informacja, że według brytyjskich badań Biura Statystyk Narodowych, osoby urodzone w grudniu częściej wybierają zawód stomatologa.

Inne zaś badania opublikowane w International Journal of Sports Medicine pokazują, że dzieci urodzone w grudniu mają predyspozycje do uprawiania sportów. W swoich wynikach również nawiązują do rozwoju dziecka w łonie matki i większej ekspozycji na witaminę D.

Łatwiej się z nimi dogadać i mniej się denerwują

Inną ciekawostką mogą być wyniki badań, które wskazują na to, że dzieci grudniowe są mniej drażliwe i łatwiej można się z nimi dogadać, niż z dziećmi urodzonymi na przykład w okresie letnim.

Badania przeprowadzone przez Europejskie Kolegium Neuropsychofarmakologii zostały przeprowadzone na grupie 366 studentów. Celem badania było sprawdzenie ich temperamentu. Okazało się, że osoby urodzone w lecie były znacznie bardziej humorzaste i częściej ulegały emocjom.

Osoby urodzone w grudniu wykazały się większym spokojem, opanowaniem i mieli mniejsze skłonności do napadów złości.

Oczywiście miesiąc urodzenia nie jest ostatecznym wyznacznikiem, jakie lub kim będzie nasze dziecko. Każdy maluch jest bowiem niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju. To jaki będzie, jak się będzie zachowywał i jak zadba o swoje zdrowie, w głównej mierze zależy od jego własnego charakteru i decyzji, które podejmie w późniejszym okresie.

Czytaj także: Grudzień nie taki zimny… Dlaczego najwięcej jest "grudniowych dzieci"?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza