Dzieci urodzone w grudniu to szczęściarze. Według nauki mają "lepsze" życie

2022-11-29 12:21

Dzieci urodzone w grudniu są najmłodsze w danym roczniku. Kiedy ich styczniowi rówieśnicy zaczynają stawiać pierwsze kroki, a co niektórzy już dobrze chodzą, oni dopiero przychodzą na świat. Jak jednak pokazują badania, grudniowe dzieci to prawdziwi szczęściarze. Mają większe szanse na dożycie nawet 100 lat.

Niemowlę w wózku zimą
Autor: Getti Images Dzieci urodzone w grudniu to szczęściarze. Według nauki mają "lepsze" życie

Możemy się martwić, że nasze dziecko urodzone w grudniu będzie najmłodsze, gdy rozpocznie naukę w przedszkolu. Niekiedy może nam się nawet wydawać, że w porównaniu do dzieci urodzonych w styczniu, niemal roczna różnica, będzie bardzo wyraźna.

Martwienie się na zapas nie pomaga. Zamiast tego warto spojrzeć na wiele badań, które pokazują, że dzieci urodzone w grudniu to prawdziwi szczęściarze. Cieszą się wieloma korzyściami i ta niemal roczna różnica wieku wcale im nie przeszkadza, aby dogonić, a niekiedy nawet przegonić, swoich kolegów.

Zobacz także: Grudniowe imiona — jak dać na imię dziecku urodzonemu w grudniu?

Spis treści

  1. Rzadziej cierpią na choroby serca
  2. Żyją dłużej
  3. Predyspozycje zawodowe
  4. Łatwiej się z nimi dogadać i mniej się denerwują
M jak mama - Najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom

Rzadziej cierpią na choroby serca

Według badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych na grupie liczącej niemal 1 milion 800 tysięcy osób, dzieci urodzone w grudniu rzadziej chorują na choroby sercowo-naczyniowe.

Naukowcy podkreślają jednak, aby nie spocząć jedynie na informacji, że rodząc się w grudniu, nie musimy dbać o zdrowie. Zwracają uwagę, że na mocne serce ma przede wszystkim wpływ odpowiednia dieta, kontrole u lekarza i ruch.

Żyją dłużej

Jak się jednak okazuje, grudniowe dzieci żyją dłużej. Według badań, w których porównano miesiąc urodzenia 1574 osób, które dożyły 100 lat. Okazało się, że to osoby, które przyszły na świat właśnie w dwunastym miesiącu roku, częściej dożywały tego sędziwego wieku.

Naukowcy przypuszczają, że ma to związek z poczęciem dzieci wiosną, co korzystnie wpływa na rozwój dziecka w łonie mamy. To właśnie wtedy dieta kobiet ciężarnych jest bardziej bogata w świeże owoce i warzywa. Dodatkowo w okresie wiosenno-letnim kobieta może się cieszyć z większej dawki słońca.

Predyspozycje zawodowe

Ciekawostką może być informacja, że według brytyjskich badań Biura Statystyk Narodowych, osoby urodzone w grudniu częściej wybierają zawód stomatologa.

Inne zaś badania opublikowane w International Journal of Sports Medicine pokazują, że dzieci urodzone w grudniu mają predyspozycje do uprawiania sportów. W swoich wynikach również nawiązują do rozwoju dziecka w łonie matki i większej ekspozycji na witaminę D.

Łatwiej się z nimi dogadać i mniej się denerwują

Inną ciekawostką mogą być wyniki badań, które wskazują na to, że dzieci grudniowe są mniej drażliwe i łatwiej można się z nimi dogadać, niż z dziećmi urodzonymi na przykład w okresie letnim.

Badania przeprowadzone przez Europejskie Kolegium Neuropsychofarmakologii zostały przeprowadzone na grupie 366 studentów. Celem badania było sprawdzenie ich temperamentu. Okazało się, że osoby urodzone w lecie były znacznie bardziej humorzaste i częściej ulegały emocjom.

Osoby urodzone w grudniu wykazały się większym spokojem, opanowaniem i mieli mniejsze skłonności do napadów złości.

Oczywiście miesiąc urodzenia nie jest ostatecznym wyznacznikiem, jakie lub kim będzie nasze dziecko. Każdy maluch jest bowiem niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju. To jaki będzie, jak się będzie zachowywał i jak zadba o swoje zdrowie, w głównej mierze zależy od jego własnego charakteru i decyzji, które podejmie w późniejszym okresie.

Czytaj także: Grudzień nie taki zimny… Dlaczego najwięcej jest "grudniowych dzieci"?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza