Dzieci urodzone w grudniu: o czym trzeba pamiętać?

2017-12-04 16:55

Dzieci urodzone w grudniu mniej chorują i są też większymi pesymistami - tak pokazują badania. Ale poród w grudniu to również spore wyzwanie, bo trzeba się do niego odpowiednio wcześniej przygotować, biorąc pod uwagę święta Bożego Narodzenia. Zobaczcie o czym trzeba pamiętać, mając termin porodu wyznaczony na grudzień!

Dzieci urodzone w grudniu
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Kup wcześniej prezenty
  2. Pamiętaj o rejestracji dziecka
  3. Zrezygnuj z podróży
  4. Nie przejadaj się!
  5. Jak się przygotować do świąt?
  6. Polecamy wideo: Ile powinno spać niemowlę?

Może ci się wydawać, że grudzień to nie najlepszy czas na  narodziny dziecka: nie dość, że jest zimno i pada śnieg, to jeszcze wszędzie wokół panuje przedświąteczna gorączka... Nie będziemy ukrywać: jeśli termin twojego porodu wypada właśnie w tym miesiącu, musisz zacząć przygotowywać się do niego z większym wyprzedzeniem i pamiętać o kilku ważnych szczegółach.

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

Kup wcześniej prezenty

Grudzień to czas biegania po sklepach w poszukiwaniu prezentów  dla najbliższych. Ty jednak nie będziesz mieć wtedy do tego głowy. Dlatego już teraz zacznij przygotowywać się do świąt. Na przykład kup prezenty pod choinkę, dopóki jeszcze możesz. Pod  koniec listopada w sklepach nie będzie jeszcze takiego tłoku, a i ty będziesz miała czas i ochotę na buszowanie między półkami. Ale nie przesadzaj z zakupami – w ostatnich tygodniach ciąży musisz przede wszystkim wypoczywać. Najlepiej zrób listę osób, o których nie możesz zapomnieć, i pomyśl nad wyborem prezentu dla każdej z nich. Dzięki temu nie spędzisz w sklepie całego dnia. Przy okazji może wypatrzysz coś dla dziecka?

Pamiętaj o rejestracji dziecka

Polskie prawo mówi, że rodzice mają 21 dni na zarejestrowanie nowo narodzonego dziecka. To dużo czasu, ale warto pamiętać,  że grudzień to miesiąc wyjątkowy i w niektóre dni urzędy mogą być nieczynne. W tym roku Wigilia, a także sylwester wypadają w sobotę, czyli w dni i tak wolne od urzędowania. Warto jednak wcześniej sprawdzić, jak między świętami pracuje Urząd Stanu Cywilnego, by nie odejść z kwitkiem i przez to nie przegapić ostatecznego terminu rejestracji. Pamiętaj, że rejestrujesz niemowlę w miejscu urodzenia, a nie zameldowania rodziców, czyli jeśli mieszkasz w Piasecznie, ale rodziłaś w szpitalu w Warszawie, to idziesz do USC w Warszawie. Rejestracji może dokonać albo mama, albo ojciec. Wymagane dokumenty to dowód tożsamości rodzica (oba, jeśli nie  jesteście małżeństwem).

Podróż do domu z noworodkiem. Jak ubrać dziecko ze szpitala? >>

Zrezygnuj z podróży

Święta są dla wielu osób okazją do wyjazdu do rodziny. Nawet jeśli  do tej pory mieliście taki zwyczaj, w te święta nie ruszaj się z domu i staraj się być w pobliżu szpitala, w którym zamierzasz rodzić. Poród może zacząć się w każdym momencie i możesz nie zdążyć dojechać do wybranego szpitala na czas. W takiej sytuacji zrób wigilię u siebie, ale nie stawiaj sobie za zadanie ugotowanie 12 potraw. Pomyśl o zamówieniu jedzenia – jest wiele niedrogich firm cateringowych, trzeba tylko pamiętać, by złożyć zamówienie odpowiednio wcześnie.

Kiedy wybrać się na pierwszy spacer z noworodkiem? >>

Dobrze wiedzieć

Zdaniem naukowców dzieci urodzone zimą rzadziej chorują – lepszą odporność zawdzięczają zdrowej letniej diecie ich mam i styczności z niską temperaturą zaraz po narodzinach. Niestety, badania  pokazują również,  że zimowe maluchy są większymi pesymistami.

Nie przejadaj się!

W ostatnich dniach ciąży i po porodzie lepiej nie przejadać się. Grzyby i kapusta kiszona, które są podstawą wigilijnych dań to potrawy ciężkostrawne, które mogą zepsuć samopoczucie. Substancje wzdymające nie przedostają się wprawdzie do pokarmu mamy, dlatego wbrew obiegowym opiniom nie mogą wywołać problemów z brzuszkiem u dziecka karmionego piersią, ale mimo to pierogi i bigos lepiej sobie darować zaraz po porodzie, ponieważ każdy nowy produkt, z którym malec wcześniej nie miał do czynienia (za pośrednictwem piersi mamy, oczywiście), może wywołać u niego dolegliwości.

Jak się przygotować do świąt?

Święta to wspaniały, rodzinny czas, który warto celebrować, zwłaszcza gdy spędzacie je wreszcie we troje! Jeżeli twoje dziecko przyszło na świat przed 24 grudnia, koniecznie udokumentuj jego pierwszą Gwiazdkę. Nie rezygnuj całkowicie ze spotkań, nawet jeżeli masz przy boku kilkudniowego lub kilkutygodniowego maluszka. Udekoruj dom jemiołą i bombkami, a dziecko ubierz w czerwonego pajacyka lub strój Mikołaja. Zrób mu mnóstwo zdjęć lub nakręć film, który za kilka lat będzie wspaniałą rodzinną pamiątką.

Jak pielęgnować pępek noworodka? >>

Polecamy wideo: Ile powinno spać niemowlę?

Posłuchaj naszego eksperta pielęgniarki Barbary Taleckiej ze Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rodziny w Warszawie i zobacz ile powinno spać niemowlę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza